Uzturlīdzekļu nemaksātāja profils: Atbildība un morālā stāja šiem cilvēkiem ir sveši termini! 90

Vai ir informācija, kāpēc daudzi vecāki nemaksā otram vecākam uzturlīdzekļus par bērnu audzināšanu, kāpēc daudziem ir grūti samaksāt? Šādu jautājumu TV24 raidījums “Uz līnijas” aicināja atbildēt Edgaru Līcīti, Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas direktoru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

“Šeit es gribētu nodalīt objektīvu informāciju un subjektīvu informāciju, piemēram, kāds statistiski izskatās uzturlīdzekļu nemaksātājs. Ja salīdzinām vairākus valsts reģistrus par parādiem, redzam, ka no 42 000 uzturlīdzekļu parādnieku tikai ceturtdaļai ir uzturlīdzekļu parāds, tas nozīmē, ka divām trešdaļām parādnieku notiek paralēli vēl piedziņa par cita veida parādiem,” situāciju ieskicē Līcītis.

Tas norāda, ka problēmas cilvēkam ir ne tikai ar uzturlīdzekļiem, bet arī citās sadzīves jomās. Kā biežākais parāds, par ko tiek veikta piedziņa, ir ceļu satiksmes pārkāpumi – šis viss kopā uzreiz raksturo šo cilvēku kā personību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līcītis atklāj, ka ir pārbaudīts Sodu reģistrs, tur puse no šiem parādniekiem jau bija ar kādu sodāmību – tas nozīmē, šie cilvēki bija izdarījuši tādus nodarījumus, par ko ir paredzēta kriminālatbildība. 40% ir tik smagus noziegumus izdarījuši, ka viņam piemērota brīvības atņemšana.

“Tā varētu raksturot objektīvi, statistiski ieejamo informāciju. Ja skatāmies no subjektīvā viedokļa, tad visbiežākais iegansts nemaksāšanai, ko parādnieks saka: “Man nav darba! Nevaru atrast savā dzīvesvietā!” Tas ir pirmšķietami loģisks un objektīvs arguments, bet ir bijušas sarunas ar mammām, kurām izmaksājam uzturlīdzekļu, kuras nesaprot šos vīriešus, kas neiet strādāt, jo mammas pašas strādā divos vai trīs darbos,” turpina speciālists.

Kāpēc pieaudzis cilvēks, lielākoties tie ir vīrieši vecumā līdz 50 gadiem, neiet un nemeklē darbu? “Ja pieaugušam cilvēkam ir bērni, viņš nevar atļauties nestrādāt, viņam ir jāiet un jāstrādā, un jāgūst ienākumi. Tāda ir šī statistiskā informācija. Tas mazliet jau arī liecina par to, kāds šis cilvēks ir pēc savas būtības,” uzskata Līcītis.

Līdz ar to tam cilvēkam termins pa atbildību pret bērnu un un morālā stāja ir svešvārdi, kurus viņš varbūt līdz galam neuztver, tāpēc valsts ir izdomājusi cita veida mehānismu, saucamos pātagas mehānismus, kā varētu ietekmēt šo parādnieku domāšanu, skarbs ir speciālists.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.