Uzturlīdzekļi pilngadīgajai 0
Vai bijušais vīrs, meitas tēvs, maksās uzturlīdzekļus līdz viņas pilngadībai vai tikmēr, kamēr viņa iegūs izglītību? Tiesas spriedumā teikts: “Sākot no 01.01.2010., tēvs maksā uzturlīdzekļus meitas uzturam… latus ik mēnesi.” Līdz kuram laikam tas domāts?
Meitai nupat 12. janvārī palika 18 gadu, viņa mācās 11. klasē un plāno turpināt studijas augstskolā. Pati ar bijušo vīru nekomunicēju, viņa viedoklis man nav zināms. Baiba
Šo jautājumu varēja noskaidrot, piezvanot uz tās tiesas kanceleju, kura pasludinājusi spriedumu. Ja spriedumā nav noteikts beigu termiņš, tas nozīmē – līdz meitas pilngadībai.
Lūdzām konsultāciju kādā bāriņtiesā. Tur paskaidroja, ka meitai, tiklīdz viņa kļūst pilngadīga, pašai jāsniedz prasība rajona tiesā (pēc savas vai tēva deklarētās dzīvesvietas), prasot no tēva konkrētu ikmēneša uzturlīdzekļu summu līdz mācību pabeigšanai vidusskolā (norādot termiņu). Jāpievieno izziņa no skolas, kas apliecina, ka viņa tur mācās. Var lūgt piedzīt uzturlīdzekļus tikai no prasības iesniegšanas dienas. Ar atpakaļejošu datumu tas nav iespējams, tāpēc ideālā variantā prasību tiesā var iesniegt jau 18. dzimšanas dienā.
Ja pēc vidusskolas beigšanas meita iestāsies augstskolas vai citas mācību iestādes dienas nodaļā, viņa atkal varēs no tēva prasīt uzturlīdzekļus līdz augstskolas pabeigšanai, norādot konkrētu gadu un mēnesi. Prasībai būs jāpievieno izziņa no augstskolas, kas apliecinās, ka viņa tur mācās, kā arī jānorāda paredzamais studiju ilgums. Taču, ja meita mācības pametīs vai paņems akadēmisko atvaļinājumu, tēvs varēs lūgt tiesu lemt pārtraukt uzturlīdzekļu maksāšanu sakarā ar to, ka meita nemācās.
Civillikums nenosaka, cik ilgi pieaudzis bērns var no vecākiem prasīt uzturlīdzekļus. 179. pantā rakstīts, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Piemēram, bāreņiem valsts nodrošina sociālās garantijas līdz 24 gadu vecumam. Tas varētu kalpot par orientējošu termiņu.
Iespējams, ka par šo lietu var vienoties un iztikt bez tiesāšanās. Vēlams aprunāties ar bijušo vīru un mēģināt to izlemt trijatā – pārrunāt, kādas ir meitas intereses, kas viņai labāk padodas, kādu dzīves ceļu un profesiju viņai labāk izvēlēties. Tēvam taču nav vienaldzīgs sava bērna liktenis un viņš tam vēl labu. Draudzīga saruna nereti dod labākus rezultātus nekā kategoriska paģērēšana un pieprasīšana tiesā.