Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Uzturlīdzekļi no šķirtā vīra. Cik un kādus var pieprasīt? 0

Vai no šķirtā vīra var piedzīt līdzekļus veselības uzlabošanai un labklājības izlīdzināšanai? Kā to izdarīt, un kādi dokumenti nepieciešami? TERĒZE RĒZEKNĒ

Reklāma
Reklāma

Ko vērtēs tiesa

Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Kokteilis
FOTO. Alla Pugačova pārvērtusies līdz nepazīšanai
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Civillikuma 80. pants paredz: šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai. Šādas prasības izskata tiesa.

! Primārais faktors, kas obligāti jānorāda iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanas prasībā, ir prasītāja resursu trūkums, lai nodrošinātu sev pienācīgu labklājības līmeni, no vienas puses, un atbildētāja spējas nodrošināt šīs vajadzības, no otras puses.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skatot prasību, tiesa var vērtēt ne tikai prasītāja pašreizējos ienākumus, bet arī reālās spējas nopelnīt. Proti, ņem vērā aizgādību par bērniem, vecumu, veselības stāvokli, laiku, kāds pagājis pēc pēdējās nodarbošanās, kvalifikāciju, objektīvās grūtības, piemēram, sievietei pirmspensijas vecumā meklējot darbu.

Tiesa var nepievērst tik lielu uzmanību tam, vai līdzekļu prasītājs strādā vai ne, bet gan tam, vai viņš spēj to darīt. Tātad galvenais kritērijs – prasītāja spēja strādāt, nevis faktiskie apstākļi, jo pretējā gadījumā viņš varētu izvairīties iegūt līdzekļus ar savu darbu.

Darbspēja un citi faktori

Lai pamatotu prasību, ņemot vērā darbspēju, svarīgi precizēt, ko ar to saprot.

! Gan Latvijas, gan ārvalstu tiesu praksē atzīts, ka ar darbspēju jāsaprot ne tik daudz fiziska spēja strādāt, proti, veselības stāvoklis, bet gan spēja atrast un veikt piemērotu darbu.

Tātad bijušais laulātais var prasīt līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai, kamēr viņš nespēj atrast piemērotu darbu – tādu, kas atbilst personas fiziskajām spējām un izglītībai.

Arī vecums un veselība tieši ietekmē spēju atrast piemērotu darbu. Jau sen zināma ir tieša sakarība – jo vecāks cilvēks, jo grūtāk atrast nodarbošanos. Piemēram, ja prasītāja ir gados vecāka sieviete, kura dzīves lielāko daļu veltījusi ģimenes dzīvei (mājas darbiem un bērnu audzināšanai), viņai darba pieredzes var nebūt.

Izskatot šādu prasību, tiesa var ņemt vērā arī to, ar kuru no bijušajiem laulātajiem dzīvo bērns, jo tas tieši ietekmē viņa ekonomisko stāvokli un spēju stāties darba attiecībās. Taču nevar skaidri apgalvot, ka bērna aprūpe pilnīgi liedz iespēju strādāt, tāpēc šo faktoru vērtē, ņemot vērā bērnu skaitu un vecumu, darba tirgus piedāvājumu un pirmsskolas iestāžu iespējas.

Reklāma
Reklāma

Prasījums noraidīts!

Ja iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanas prasība tiek apmierināta, tas rada atbildētājam nelabvēlīgas ekonomiskās sekas, tāpēc, neskaitot to, ka šai prasībai jābūt objektīvi pamatotai un nepieciešamai, likumdevējs ir paredzējis arī gadījumus, kad pienākums nodrošināt iepriekšējo labklājības līmeni nav spēkā. Tas nav iespējams, ja pēc laulības šķiršanas pagājis tikpat ilgs laiks, kā ilgusi šķirtā laulība, kā arī ja bijušais laulātais

• devies jaunā laulībā,

• izvairās iegūt līdzekļus uzturam ar savu darbu,

• kļuvis darbnespējīgs vai viņam nav pietiekami daudz līdzekļu,

• izdarījis noziedzīgu nodarījumu pret otru bijušo laulāto vai viņa augšupējo vai lejupējo dzīvību, veselību, brīvību, mantu vai godu vai pret kādu no šīm personām ierosinājis apzināti nepatiesu apsūdzību par noziedzīgu nodarījumu,

• atstājis otru bijušo laulāto bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt,

• dzīvojis izšķērdīgi vai netikumīgi,

• nomirst vai tiek pasludināts par mirušu.

Svarīgi pierādījumi

! Tātad tiesā būs jāpierāda, kā atšķiras labklājības līmenis patlaban un laulības laikā, kā arī visi faktori, kas objektīvu iemeslu dēļ neļauj pienācīgā līmenī sevi nodrošināt (veselības stāvoklis, bērna apgādība, kvalifikācijas trūkums u.c.).

Tāpat būs jāpierāda, ka bijušais vīrs spēj sniegt līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai, t.i., jānorāda viņa ienākumi, īpašumu stāvoklis. Šim nolūkam var izmantot gan dokumentus, gan liecinieku liecības. Turklāt iespējams, ka papildus var izvērtēt, vai bijušais vīrs vainojams jūsu veselībai nodarītajā kaitējumā.

Gadījumā, ja nevarat iegūt kādus pierādījumus (piemēram, dokumentus par bijušā vīra ienākumiem), atbilstīgi Civilprocesa likuma 93. panta otrajai daļai varat lūgt, lai tos izprasa tiesa. Taču, lai precizētu, kādi dokumenti jāiesniedz tiesā, ieteicams pirms tam aprunāties ar juristu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.