Uzturēt “putinismu” dzīvu! Krievija tērē miljonus, lai radītu jaunu Putina klonu paaudzi 107
Jau gadiem ilgi Krievijas jaunatne tiek barota ar nacionālistisku ideoloģiju, jo Kremlis cenšas izveidot jaunu Putina klonu paaudzi, vēsta medijs “Business Insider“.
Pagājušā gada jūlijā augsta ranga Kremļa amatpersona Sergejs Novikovs sacīja, ka Krievija cīnās trīs karos – karā Ukrainas frontē, ekonomiskajā karā un ideoloģiskajā karā “par jauniešu prātiem”.
Krievijas valdība ir veikusi nozīmīgus pasākumus, lai uzvarētu šajā cīņā par jauniešu prātiem, ieguldot naudu tā dēvētajā “patriotiskajā izglītībā”.
Kremlis 2024. gadā “patriotiskajiem projektiem” plāno piešķirt aptuveni 45,85 miljardus rubļu (aptuveni 520 miljonus ASV dolāru), pagājušajā gadā ziņoja Krievijas laikraksts RBC.
Kopš 2022. gadā Krievija uzsāka pilnvērtīgu iebrukumu Ukrainā, ir krasi palielinājušās arī valsts vadītās jauniešu grupas.
Grupu “Pirmo kustība”, kuras mērķis ir nodrošināt Krievijas bērniem “pilsoņa un patriota izglītību”, 2022. gadā izveidoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Šogad janvārī tai bija nedaudz mazāk nekā 5 miljoni biedru, paziņoja Krievijas amatpersonas.
Grupas vadītājs paziņoja, ka līdz 2023. gada decembrim tā bija atvērusi aptuveni 40 000 nodaļu visā Krievijā, ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.
Vēsturnieks un Krievijas kultūras un kara propagandas analītiķis Ians Gārners (Ian Garner) uzskata, ka šādi skaitļi liecina, ka ainas, kurās jaunie krievi bēg no valsts, bojā vēlēšanu urnas un publiski protestē, ir “sena vēsture”.
Tāpēc tā vietā “Krievija iegulda milzīgus līdzekļus un resursus, un tā ir darījusi to pēdējo desmit gadu laikā, lai radītu ļoti ideoloģizētu, ļoti nacionalizētu jauno paaudzi”.
Mihails Komins, Eiropas Ārpolitikas padomes (European Council on Foreign Relations) programmas “Plašākā Eiropa” viesstrādnieks, BI sacīja, ka Krievijas skolās un universitātēs ieviestie jaunie “ideoloģiskie mācību priekšmeti” nākamajā desmitgadē, visticamāk, radīs Krievijas jauniešu paaudzi, kas “paudīs konservatīvas vērtības” un būs “pret Rietumiem daudz noskaņotāka.”
“Akadēmiķu brālība”
Viena no konservatīvākajām Krievijas koledžu brālībām ir “Akadēmiķu brālība”.
“Akadēmiķu brālība” iestājas pret Ukrainas valstiskumu un uzskata Krieviju par “trešo Romu” – ideja, ka valsts Maskavas vadībā ir bijušo Romas un Konstantinopoles galvaspilsētu pēctecis – un “unikālu civilizāciju, kas no citām atšķiras ar savu īpašo garīgo un vēsturisko misiju”.
Akadēmiķu koordinators Ņikita Izjumovs pastāstīja BI, ka viņi “atklāti un nepārprotami popularizē imperiālos ideālus sabiedrībā”.
“Mēs pārmantojam senās imperiālās tradīcijas no pirmās Romas un jaunās Romas, kas pieņem Kristu,” viņš piebilda.
Organizāciju sponsorē Rietumu sankcionētais Krievijas miljardieris Konstantīns Malofejevs, nacionālistiskā mediju tīkla Tsargrad īpašnieks.
“Akadēmiķu brālība” izmanto tīmekļa vietni, sociālos plašsaziņas līdzekļus un YouTube kanālu, lai piesaistītu potenciālos vervētājus.
Janvārī brālība paziņoja, ka tai ir aptuveni 1000 biedru 28 Krievijas reģionos.
Izjumovs sacīja, ka Akadēmiķu biedrība ir pārstāvēta “gandrīz visās lielākajās Krievijas universitātēs”.
Kremlis no savas puses ir “piesardzīgs attiecībā uz tiešu sadarbību ar [Tsargrad un brālību]”, teica Komins. “Tas uzskata, ka viņi ir pārāk radikāli.”
Gatavošanās cīņai Ukrainā
“Viens no akadēmiķu uzdevumiem ir apmācīt Tēvzemes aizstāvjus,” sacīja Izjumovs.
Viņi apgūst bezpilota lidaparātu vadības prasmes, auž maskēšanās tīklus, izgatavo tranšeju sveces un pat vada meistarklases studentiem par to, kā pagatavot armijas sauso dušu.
Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrija ir apstiprinājusi, ka daži brālības biedri jau ir devušies karot Ukrainā, vēsta BI.
Putina klonu nākamās paaudzes radīšana
Pēc Apvienotās Karalistes aizsardzības ministrijas domām, šādas kustības pastāvēšana liecina, ka “Krievijā ir vēlētāji, kas atbalsta kaujinieciskāku pieeju gan karam Ukrainā, gan pret Rietumiem”.
Ministrija norāda, ka tas, visticamāk, ietekmēs “paaudžu nomaiņu, kas, visticamāk, notiks Krievijas administratīvajā elitē atlikušajā desmitgadē”.
Akadēmiķu organizācija apgalvo, ka tā veidos “nākotnes Krievijas eliti”.
“No vienas puses, Kremlis vēlas, lai šāda veida “patriotiskā” pilsoniskā sabiedrība veidotos arvien vairāk, taču vienlaikus tas vēlas arī nodrošināt, lai tā paliktu stingrā politiskā kontrolē.” Tas viss ir daļa no “daudz plašākas kampaņas, kas vērsta uz nākamo Krievijas jauniešu paaudzi,” BI sacīja Ekseteras Universitātes politikas profesors Deivids Lūiss.
Lai gan tās nav milzīgas, tādas organizācijas kā “Akadēmiķu brālība” nodrošina “izvēles ilūziju”, teica analītiķis Gārners.
Jaunieši var piedalīties jauniešu armijā, var piedalīties daudz mazākā klubā, piemēram, “Akadēmiķu brālībā”, viņš turpināja. “Bet, ja nojauc slāņus, tie visi patiesībā izplata vienus un tos pašus vēstījumus, kas ir cieši saistīti ar šo nacionālistisko, naidīgo ideoloģiju.”
Jauniešiem tiek likts sajust, ka, ja viņi vēlas veiksmīgu karjeru vai vēlas piedalīties pilsoniskajā sabiedrībā, viņiem “nav citas izvēles, kā vien piedalīties kādā no šo organizāciju izpausmēm,” piebilda Gārners.
Tas ir mēģinājums uzturēt putinismu dzīvu arī pēc tam, kad līderis ir miris un apglabāts. “Putins nav būtisks putinisma projektam,” viņš teica.