Kurš patiesībā maksā? 14
Pēc citu tirgus pētnieku domām, pilnīgi precīzi noteikt, kur patiesībā paliek šie miljoni – Latvijā vai kādā krievu kontrolētā Kipras bankā –, nemaz neesot iespējams. Lielāka skaidrība varētu būt par ieņemtajiem nodokļiem un nodevām, kas gan veido mazāko šo ienākumu daļu.
Vai nodokļu un nodevu veidā valsts patiešām iegūst šīs summas, par to gan ir ļoti jāšaubās. Iemesls šaubām – Ekonomikas augstskolas (REA) mācību spēku pētījumi par ēnu ekonomiku. Tie liecina, ka, piemēram, 2013. gadā visaugstākais ēnu ekonomikas īpatsvars bija būvniecības nozarē – 45,3% no IKP, vairāk nekā divas reizes lielāks kā ražošanā (18,6% no IKP). Tādējādi vislielākais nodokļu nemaksātāju skaits un vislielākie neieņemtie nodokļi bijuši nozarē, kurā uzdarbojas pašlaik visskaļākie vaimanātāji.
Babītes novada pašvaldības vadītājs Andejs Ence atzīst, ka vietējiem iedzīvotājiem šie darījumi palielina nekustamā īpašuma nodokļu apmēru par zemi, par ko viņi nemaz neesot sajūsmā. Sevišķi strauji īpašuma nodoklis pieaug krievu ieceļotāju iecienītajā Jūrmalā. Vietējie iedzīvotāji par saviem mājokļiem ik gadu maksā arvien lielākus nodokļus.
Pārspīlēts šķiet arī iebraucēju uzzīmētais labais tēls un viņu karstā vēlēšanās mācīties latviešu valodu, sūtīt bērnus latviešu skolās un pieņemt Latvijas valstī ieviesto kārtību. Aculiecinieki man stāsta, ka iebraucēji no Krievijas šeit jūtas kā saimnieki, atklāti paziņojot, ka ar krievu valodu viņiem pietiekot – visos veikalos, kafejnīcās, frizētavās jau atbild krieviski un agri vai vēlu krievu valoda Latvijā kļūšot par otru valsts valodu.