Ārste Inga Pūce: nesaprotu saceltās jezgas iemeslu 0
Padomus uztura jomā sniedz arī ārsti: kosmetologi, stomatologi, pediatri un citi. “To nevaram aizliegt un izkontrolēt. Piemēram, ģimenes ārstam ir pienākums pacientam dot uztura rekomendācijas, jo ārstēšana iekļauj režīmu un diētu. Saprotam, ka vajadzētu vairāk apmācīt ārstus uztura jomā. Tomēr būtu jāsaprot, ka ārsts nav uztura speciālists,” norāda Lolita Neimane. Piemēram, Inga Pūce nereti medijos tiek dēvēta par uztura speciālisti, kaut gan viņas pamatizglītība ir pediatre. Uz to nesen sociālā tīkla Facebook ierakstā norādīja arī uztura speciāliste Ksenija Andrijanova.
Vaicājot ārstes Ingas Pūces viedokli, viņa īsti neizprot, kāds ir saceltās jezgas iemesls. Uztura zinātne ir salīdzinoši jauna nozare, tāpēc esot ļoti daudz neskaidrību un spekulāciju šai jomā.
“Šajā lauciņā strādāju jau 24 gadus, kopš sāku pētīt ar uzturu saistītas tēmas Pediatrijas katedrā pie profesores Ievas Rankas. Tur strādāju arī par pasniedzēju.
Es uzskatu, ka uztura speciālistam pirmkārt būtu jābūt ārstam, jo tas ir pamats, lai veidotu dziļāku priekšstatu par ķermenī notiekošajiem procesiem. Mūsdienu medicīnai trūkst holistiskās pieejas pacientam. Katrs ārstē atsevišķu orgānu, bet cilvēks ir viens un nesastāv tikai no miesas, bet arī gara. Nevajag tik daudz pētīt pašus produktus, jo tie ir perfekti savā uzturvielu kombināciju ziņā, ja, protams, tie ir dabiski. Jāpēta katra cilvēka spēja tos sagremot. Tāpēc arī studēju Ājurvēdu Latvijas Universitātē un nedaudz arī Indijā, jo līdzšinējās zinātniski pamatotās teorijas neiedziļinās indivīdu atšķirīgajās spējās pārstrādāt pārtiku, tāpēc arī nepalīdz visiem,” paskaidro ārste.
“Es neesmu manījusi, ka kāds latviešu ārsts blogotu saistībā ar savu profesiju, jo aisberga neredzamā daļa nav sagremojama “parastam” cilvēkam. Cienījamā Ksenija Andrijanova nav ārsts, bet gan veselības aprūpētāja un kā RSU docētāja, “klačojas” sociālajos tīklos, ko, protams, var uzskatīt par vārda brīvību, bet tam vienmēr nāk līdzi morālā atbildība, vismaz pret cilvēku, kam tas ir adresēts. Sociālie tīkli ir tā vide, kur jēdziens “ētika” bieži vien tiek totāli ignorēts. Es varu pamatot jebkuru savu apgalvojumu arī zinātniski, ko jau privātā sarakstē izdarīju.
Man ir vienalga, kā mani sauc, vai par “Zilā kalna Martu” vai “uztura guru”, jo es nekonsultēju cilvēkus valsts apmaksātās iestādēs. Uztura speciālista apmācības programma ir izveidota salīdzinoši nesen un līdz tam nevienam nebija pretenzijas par to, ka sevi dēvēju par uztura speciālisti.