Uztura speciālists vai viltvārdis? Lolita Neimane atklāj, kas nelietīgi valkā uztura speciālista vārdu 0
Neīstie uztura speciālisti
Padomus par pareizu uzturu Latvijā sniedz ne tikai dietologi un uztura speciālisti, bet arī dažādu specialitāšu ārsti, treneri, veselīga dzīvesveida entuziasti, dziednieki, pārdošanas speciālisti, nereti – tie, kam nav attiecīgas izglītības. Ir uztura speciālisti un uztura konsultanti. Arī par uztura speciālistiem uzdodas cilvēki, kuri nemaz tā sevi nevarētu saukt, savukārt prasības uztura konsultantiem, kā noskaidrojām, darba sludinājumos ir stipri apšaubāmas. Kā atšķirt uztura speciālistu no viltvārža? Ar kādām zināšanām pieņem uztura konsultantus? Dietoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes programmas “Uzturs” vadītāja Lolita Neimane arī nosauc speciālistus, kas īsti nedrīkst pārstāvēt uztura speciālista profesiju.
Meklēju internetā, kādām iemaņām jāatbilst uztura konsultantam. Izrādās, ka vajag tikai vēlmi apgūt jauno, prasmi komunicēt latviešu un krievu valodās un spēju strādāt patstāvīgi. Priekšroka tiek dota personām, kam ir pieredze tirdzniecībā, apkalpojošā sfērā, zināšanas sporta un diētiskā uztura pārdošanā. Tas skaidri norāda, ka uztura konsultants ir ieinteresēts vienīgi tajā, lai pārdotu konkrētu preci, kas ne vienmēr ir kvalitatīva un efektīva. Uztura konsultants izklausās pēc cilvēka, kas ir gana zinošs, lai sniegtu uztura rekomendācijas, tomēr tas neatbilst patiesībai!
Visvairāk būtu jāuzmanās no cilvēkiem, kuri sevi dēvē par uztura konsultantiem. Tie pēdējā laikā saradušies lielā skaitā, parasti izplata uztura bagātinātājus vai citus produktus, vienlaikus it kā konsultējot uztura jomā, uzsver dietoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes programmas “Uzturs” vadītāja Lolita Neimane. Uztura konsultants ir ieinteresēts vienīgi tajā, lai pārdotu konkrētu pakalpojumu vai preci, par kuras noderīgumu pārdevējam var trūkt zināšanu.
“Studentiem mācām, ka ļoti uzmanīgi jāizvērtē situācijas, kad lietot uztura bagātinātājus. Ir gadījumi, kad pacients nelieto piena produktus, un tad ir jānozīmē kalcijs, savukārt vegānam B 12 vitamīns. Latvijā diemžēl cilvēki bieži netic tradicionālai medicīnai un uzskata, ka, lietojot uztura bagātinātāju, var atrisināt visas veselības problēmas,” vērtē Lolita Neimane.
Vēl jāuzmanās no nutricionistiem, nutriciologiem, piebilst ārste. Ir speciālisti, kas ārzemēs apguvuši ar uzturu saistītus kursus, mācījušies koledžās, skolās, bet ir grūti pateikt, kāds ir apgūto zināšanu plašums un kvalitāte. Tikmēr kāds var apmeklēt vienas dienas semināru un saņemt par to sertifikātu. Ļoti iespējams, ka ambiciozs cilvēks šo dokumentu ievietos rāmī un pieliks kabinetā pie sienas. Ja pacients rūpīgi neie¬skatās, to kļūdaini var pieņemt par plašu zināšanu apliecinājumu. “Latvijā šādu specialitāšu nav. Ir tikai viena programma, kas jau 14 gadus sagatavo speciālistus uztura jomā. Mūsu programma ir veidota atbilstoši Eiropas standartiem un šogad tika akreditēta uz sešiem gadiem. Starptautisku ekspertu vidū tā novērtēta ļoti augstu, ar ko lepojos.”
Uztura speciālisti strādā Vācijā, Austrijā un citviet Eiropā, jo RSU programma ir veidota atbilstoši Eiropas Savienības prasībām. Mūsdienu izglītībā svarīgs instruments, ar ko mērīt programmas kvalitāti, ir akreditācija. Dažkārt speciālists var apmeklēt vienas dienas semināru un saņemt sertifikātu. Ļoti iespējams, ka kāds ambiciozs cilvēks šo sertifikātu ievietos rāmī un pieliks pie sienas. Ja pacients rūpīgi neieskatās, tad pie sienas esošo sertifikātu var pieņemt kā plašu zināšanu apliecinājumu.