Uztraucoši: desmitā daļa vecāku neiebilstu pret pusaudža vēlmi lietot alkoholu 2
Rīgā 10% vecāku neiebilstu vai pat atbalstītu pusaudža vēlmi lietot alkoholu, uzsākot Veselības ministrijas (VM) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informatīvo kampaņu “Lai būtu skaidrs!”, kas ir vērsta pret alkohola lietošanu bērnu un pusaudžu vidū, žurnālistiem sacīja SPKC Atkarības slimību riska nodaļas vadītāja Aija Pelne.
Kampaņas mērķis ir pakāpeniski mainīt sabiedrības attieksmi par alkohola lietošanu nepilngadīgo vidū un bērnu un pusaudžu alkohola lietošanu padarīt par sabiedrībā nepieņemamu uzvedību.
Pelne pavēstīja, ka kampaņai ir trīs mērķgrupas – pieaugušie, vecāki un tirgotāji. Lai mainītu pieaugušo un vecāku domu, kampaņas laikā plānots izveidot informatīvu materiālus un videofilmas, organizēt diskusijas skolās, bet – lai mainītu komersantu attieksmi, organizatori plāno veikt kontrolpirkumus un dibināt sociālās atbildības kustību.
SPKC Atkarības slimību riska nodaļas vadītāja arī atzina, ka Latvija 36 pasaules valstu vidū ir līderis pēc jauniešu īpatsvara, kuri lieto alkoholu. Satraucošs fakts ir tas, ka jaunieši alkoholu sāk lietot jau pirms 13 gadu vecuma sasniegšanas. Tāpat būtiski pievērsties vecākiem un tam, kā viņi audzina bērnus, norādīja Pelne, jo atbilstoši Rīgas domes Labklājības departamenta 2014.gada pētījumam, aptuveni 10% vecāku Rīgā neiebilstu vai pat atbalstītu pusaudža vēlmi lietot alkoholu. Vecāki to mēdz pamatot ar to, ka viņi labāk vēlas zināt, kur ir viņu bērns un ko viņš lieto, nevis aizliegt pavisam, un nezināt, kādas vielas viņš lieto paslepus.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs savukārt uzsvēra, ka Veselības ministrija (VM) ir apņēmības pilna mainīt situāciju, un, ka šī kampaņa ir tikai sākums. VM šīs problēmas risināšanai, piesaistot struktūrfondu līdzekļus, ir ieplānojusi darbu nākamo sešu gadu laikā, tāpat gaidāmi kopīgi regulējumi Eiropas Savienībā, kā arī ministrija uzstādījusi sev par mērķi celt akcīzes nodokli enerģijas dzērieniem, kurus jaunieši mēdz jaukt kopā ar alkoholu.
“Mums ir apņēmība ieviest akcīzes nodokli produktiem, kas ir par saldu, par sāļu, par treknu un tā tālāk, bet uz atsevišķiem produktiem mums ir sevišķi stinga nostāja, un šo produktu augšgalā ir enerģijas dzērieni,” sacīja Belēvičs.
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Aronovs norādīja, ka arī policijas prakse rāda, ka jaunieši alkoholu patērē arvien agrākā vecumā. Tāpat, neskatoties uz to, ka sodi par alkohola tirgošanu nepilngadīgajiem paliek bargāki, komersanti turpina pārkāpt likumu. Pēdējo divu dienu laikā vien pieķerti šesi septiņi tirgotāji, pastāstīja Aronovs.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka SPKC pētījumi liecina – regulāra alkohola lietošanas pieredze (40 un vairāk reižu dzīves laikā) ir aptuveni trešajai daļai jeb 35% 15–16 gadu vecu nepilngadīgo un dzīves laikā vismaz vienu reizi piedzērušies 65% 15–16 gadus vecu nepilngadīgo, kā arī vienu reizi pēdējo 30 dienu laikā jebkuru alkoholisko dzērienu veikalā iegādājušies 44% jauniešu.