Uzteikums veselības problēmu dēļ. Cik liels pabalsts pienākas? 1
Esmu pensionāre, taču ar pensiju iztikt nevaru, tāpēc turpinu strādāt. Man bija nepieciešams veikt operāciju, bet pēc tās ir grūti veikt sēdošu darbu. Ja slikta veselības stāvokļa dēļ pārtraukšu strādāt saskaņā ar Darba likuma 112. pantu, vai varēšu saņemt atlaišanas pabalstu un cik lielā apmērā? Likumā teikts, ka vajadzīgs ārsta atzinums. Vai to izsniedz ģimenes ārsts vai arodārsts? Šajā darbavietā esmu nostrādājusi 13 gadu. IRĒNA KANDAVĀ
Labklājības ministrijas Darba attiecību un darba aizsardzības politikas departamenta direktora vietniece Ineta Vjakse vispirms atgādina, ka Labklājības ministrijas funkcijas, uzdevumus un kompetenci reglamentē Ministru kabineta 2004. gada 27. janvāra noteikumos Nr. 49 apstiprinātais nolikums. Tas neparedz ministrijai oficiāli interpretēt tiesību normu, tātad šajā gadījumā sniegtā informācija vērtējama vienīgi kā ministrijas viedoklis.
Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktā teikts, ka darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja darbinieks nespēj veikt nolīgtos pienākumus veselības stāvokļa dēļ un to apliecina ārsta atzinums. Taču Darba likums neparedz, ka darba devējam uzteikumā jānorāda darbinieka izvēlētā uzteikuma pamatojums, šajā gadījumā – nespēja veikt savus pienākumus veselības stāvokļa dēļ. Savukārt, ja darba devējs uzteiks darba līgumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu, viņam būs pienākums izmaksāt atlaišanas pabalstu Darba likuma 112. pantā noteiktajā apmērā.
Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punkts neprecizē, kura ārsta atzinumam jābūt. Tātad, iespējams, pietiks ar ģimenes ārsta atzinumu. Bet Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumos Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” precizēts, kad darbinieka nespēja veikt uzticētos pienākumus jāapliecina arodslimību ārstam.
Ja arodslimību ārsts sniedz atzinumu, ka nodarbinātā veselības stāvoklis neatbilst viņam uzticētajiem pienākumiem un kaitīgie darba vides faktori var tikai pasliktināt veselības stāvokli, darba devējam ar darbinieku jāvienojas par pārcelšanu citā darbā, kurā veselības stāvoklis nebūs apdraudēts. Ja šādu amatu nevar piedāvāt, ar darbinieku tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības saskaņā ar Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu – darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums.