Uzšķaudīt Covid-19 bacili var arī ekoveikalā! Kā šodien droši iegādāties augļus? 6
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vitamīnu rezerves sāk izsīkt – ziņo organisms, un tā vien veikalā velk pie augļu un zaļumu stendiem. Taču kā pašam par savu naudu neapēst arī kādu pesticīdu vai Covid-19 bacili, ko, iespējams, uzšķaudījis kāds apslimis pircējs? Profesionāļi iesaka kārtīgi apstrādāt pat ekoveikalu pirkumus.
Labā ziņa augļu pircējiem – nevajadzētu īpaši bīties no tā, ka Covid-19 varētu uzglūnēt no augļiem. “Ir veikti pētījumi par šo tēmu, taču vērā ņemamu pierādījumu par šādiem riskiem nav, šāda varbūtība ir maza,” iedrošina Pārtikas un veterinārā dienesta Pārtikas uzraudzības departamenta vadītāja vietnieks Jānis Altenburgs.
Iespēja ir vairāk teorētiska, jo mikrobi un vīrusi parasti nav ilgstoši izdzīvotāji ārpus cilvēka ķermeņa. Taču jārēķinās, ka prece no tālajiem svešzemju dārziem plauktos nākusi garu ceļu. Arī veikalos tos mēdz apčamdīt daudzas rokas.
Interneta plašumos ir atrodami ieteikumi, kā apstrādāt augļus, lai tie būtu pēc iespējas nekaitīgāki ēdējam. Taču departamenta vadītājs uzskata, ka nevajag ļauties paranojai. Pilnīgi pietiks, ja mājās atnestos augļus cītīgi nomazgās. Taču – obligāti nomazgās!
Mazgā un mizo
Apelsīnus un citus citrusus der noberzt ar suku. Par ļaunu nenāks arī apliešana ar karstu ūdeni. Tos augļus, kas mizojami, nomizo, tos, kas nav, – nomazgā un ēd tāpat.
Ja baidās no dažādām ķīmijām, drošāk ir izvēlēties augļus ar biezāku mizu. Piemēram, apelsīnus, kam kažoku var novilkt. Miza ir kā dabiskā barjera, kas aizsargā gardo mīkstumu. Tādēļ nevajadzētu aizrauties ar citrona mizu likšanu tējā, kaut arī atbildīgie dienesti kontrolē dažādu vielu klātbūtnes normas augļos un dārzeņos.
Līdzīgi noteikumi jāņem vērā, arī iegādājoties žāvētos augļus, riekstus (mazgāt un noplaucēt).
Tā rīkojas diētas ārsts
“Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, izvēloties dārzeņus un augļus, ir ēst sezonālus, vietējos produktus. Piemēram, tagad es daudz ēdu ābolus, bet neēdu vīnogas,” atzīst diētas ārsts Andris Brēmanis.
Viņš savās lauku mājās augušos ābolus apēd tā, ka pāri paliek tikai kātiņš, jo daudz labuma ir gan mizās, gan serdē, gan sēkliņās. Šāds ābolītis ir vērtīgs pat mazliet iežuvis, jo ir audzis tīrā vidē, tikai pašu roku skarts. Bet veikalos pirktajiem importa āboliem ir bieza miza, un tādu augli vieglāk un drošāk ir ēst nomizotu.
Ja pēkšņi tomēr kādam uznāk vīnogu kāre – arī nav nekas traks, tikai odziņas pirms ēšanas kārtīgi jānoskalo tekošā ūdenī.
Salātiņus diētas ārsts izvēlas fasējumos, kas ir jau nomazgāti un iepakoti vakuumā, sagatavoti ēšanai. Ja pērk hermētiski nefasētus, tad tos noskalo tekošā ūdenī un notecina caurdurī vai vēl labāk – nožāvē speciālajā salātu žāvētājā.
Veselību meklē mērenībā
“Mums veikalos tagad ir īsta augļu un dārzeņu leiputrija salīdzinājumā ar laiku, kad sakņu stendā bija tikai kāposti, bietes un burkāni. Ja bail no svešā, itin labi esam iztikuši arī ar šo Latvijā audzēto “zelta fonda” trio,” piekodina speciālists.
Šajā gadalaikā diētas ārsts tomēr iesaka pievērsties arī citrusiem, kas satur daudz C vitamīna, kas stiprina imunitāti. Ir cilvēki, kas sūdzas, ka viņiem ir alerģija no šiem augļiem vai ķīmijas, ar ko tie apstrādāti. Tā tas tiešām dažreiz varētu būt, taču diētas ārsts uzskata, ka biežākā netīkamo reakciju vaininiece ir negausīga ēšana. Ja mājsēdē pie datora nemanāmi apēdīsies divi kilogrami mandarīniņu, sliktajā pašsajūtā un pumpās ne pesticīdi, ne alerģijas nebūs vainojamas.