Aptauja. Cik liels ir elektrības sadārdzinājums lauksaimniekiem? 0
Andris Pauls-Pāvuls, Smiltenes novada SIA “A17” valdes loceklis:
“Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente (OIK) skar visus elektroenerģijas patērētājus, arī manu saimniecību. Pārāk traģiski nav, taču elektroenerģijas rēķins janvārī aptuveni par ceturto daļu lielāks. Tas saistīts arī ar to, ka mums ir ar elektrību apsildāmās dzirdnes. Šodien manā un kaimiņu saimniecībā ir elektrības atslēgums – “Sadales tīkls” demontē gaisa vadu līnijas, lai pārietu uz kabeļiem. Šāds uzlabojums nedaudz mazina uztraukumu par elektrības sadārdzinājumu, taču nu ir citi kreņķi – esot rīkojums demontēt arī tos stabus, kuru galos atrodas stārķu ligzdas.”
Rihards Valtenbergs, Skrundas novada zemnieku saimniecības “Valti” īpašnieks:
“Man grūti salīdzināt, tad ir cītīgi jāpēta, bet darba dēļ tam nevaru pieķerties. Pagājušajā gadā saimniecībā notika celtniecības darbi, tāpēc elektroenerģijas patēriņš bija vismaz par trešdaļu lielāks. Saimniecībai ir izlīdzinātais maksājums, janvārī samaksāju par 100 eiro mazāk. Kā īsti ir ar elektrības izmaksām, tad ir jārēķina. Šobrīd man galva sāp vairāk par to, ka pie mums gaļas liellopu cena ir zemākā Eiropā.”
Jānis Dzenis, Kokneses novada zemnieku saimniecības “Kalnavoti” īpašnieks:
“Šā gada janvārī manā saimniecībā, kas nodarbojas ar graudkopību, kopējais elektroenerģijas patēriņš bija 2200 kilovatstundu, kas ir par 500 kilovatstundām mazāks nekā pagājušā gada decembrī. Taču janvāra rēķins bija par trim eiro lielāks. Šādam 25 procentu sadārdzinājumam, lai gan jau pirms gada tika veikti visi pasākumi elektroenerģijas jaudas pieslēgumu samazināšanai gandrīz uz pusi, nekādi nevaru piekrist, jo tam nav loģisku argumentu un pamatojuma no Ekonomikas ministrijas puses. Uzskatu, ka OIK ir milzīga afēra, kas joprojām tiek atbalstīta un piesegta no EM puses. Tam ir ļoti daudz argumentu un pierādījumu.”