Bezatkritumu dzīvesveids ir dabai, veselībai un apkārtējai videi visdraidzīgākais un arvien lielāks cilvēku pulks ievieš šī dzīvesveida vēsmas arī savā ikdienā.
Informācijas plūsma un pieejamība ir tik liela, ka sākotnēji iespējams viegli apjukt. Iesakām spēcīgākos vietējos zero waste vēstnešus, no kuriem mācīties un sekot viņu piemēram.
Interneta iedvesmotāji
Laura un Andis Arnicāni ir skaļākie bezatkritumu dzīvesveida vēstneši interneta vidē. Viņi dalās ar savas dzīves detaļām, runājot gan par kapsulu garderobes ieviešanu, finanšu plānošanu, mājokļa un uztura niansēm. Viņiem ir savs blogs “Seek the simple”, kurā ikviens var atrast kādu atziņu, kā arī sociālie tīkli.
Pēc kafijas ar savu krūzīti!
Neirozinātņu doktore Ulla Milbreta, atgriezusies no dzīves ārzemēs, ir uzdrīkstējusies spert soli tālāk un jau marta beigās Krišjāņa Barona ielā atvērt pirmo bezatkritumu kafejnīcu “Cafe M”.
Tajā, protams, nevar atrast nekādus plastmasas izstrādājumus un ar to piesūcinātas kartona līdzņemamās krūzītes, “Cafe M” darbojas krūzīšu depozīta sistēma – kafiju var dzert un līdzi paņemt īstā kafijas krūzītē, vēlāk godīgi atnesot trauku atpakaļ. “Piemēram, māmiņām, kas dodas pastaigāties ar bērniem, iespējams paņemt kafiju, aiziet līdz parkam, pavadīt dienu un pēc tam atpakaļceļā ienest krūzīti. Saprotam, ka visi nebūs godīgi pircēji, bet mēs ticam labiem cilvēkiem,” teic Ulla.
Papīra salvetes kafejnīcā aizstāj ar auduma drāniņām, piens tiek iegādāts kannās, visi atkritumi kompostēti.
Uzkopšanai tikai dabīgi līdzekļi un pat sūkļi tādi, kas sadalās. Sienas ir krāsotas ar ūdenī šķīstošu krāsu, gaismu telpās ienesīs LED spuldzītes, nākotnē tiks ierīkota tualetes sistēma, kas ūdeni no izlietnes aizvada uz klozetpodu, lai lieki to neizšķērdētu, – viss pēc iespējas dabai draudzīgāk.
Ikviens var nobaudīt arī fenomenu – kafiju kafijas krūzītē. Ulla ir atradusi uzņēmumu, kas ražo krūzes no kafijas biezumiem un kafijas pupiņu apvalkiem. Tajās kafiju lej gan uz vietas, gan līdzņemšanai. “Šobrīd pieejamie dati liecina, ka mēs esam pirmā paaudze, kas redz plastmasas lietošanas sekas, un pēdējā, kas kaut ko var mainīt,” saka kafejnīcas izveidotāja.
Iepirkuma maisiņiem ieeja aizliegta!
Pašlaik Rīgā atrodas vairāki beziepakojuma veikali, lielākais no tiem – veikals “Turza”. Beziepakojuma veikals no pārējiem atšķiras ar to, ka izveidots tikai par ziedojumiem, kas pierāda, ka latvieši vēlas šādi iepirkties un ka viņiem rūp vides piesārņojums. Maijā pūļa finansēšanas platformā veikala izveidei tika saziedoti 10 000 eiro.
Ko var nopirkt beziepakojuma veikalā? Tur ir graudaugi, dažādi rieksti, milti (arī bezglutēna), saldumi, piena produkti, garšvielas, eļļas, maize, tīrīšanas līdzekļi un dažādi zero waste aksesuāri un sadzīves priekšmeti, piemēram, birstītes, vaskadrāniņas, ziepītes un citas preces, ko parastā lielveikalā neatrast.
“Tās ir preces, kas vai nu kalpo ļoti ilgi, tādējādi sevi atpelnot, vai arī izveidotas no dabai draudzīga materiāla, piemēram, bambusa zobu sukas, vaskadrāniņas vai kartonā iepakots dezodorants, kuru var lietot, ar pirkstu no apakšas izbīdot uz augšu – nav ne plastmasas rullīša, ne citu nevajadzīgu detaļu, viss ir kompostējams,” skaidro pārdevēja un veikala līdzīpašniece Annija.
Viena no pircēju iecienītākajām vietām veikalā ir krāniņu siena jeb tīrāmo līdzekļu stends. Pirmo reizi ierodoties Turzā, sākumā nav skaidrs, kā pareizi jāiepērkas – ar visu svēršanu, trauciņu mainīšanu. Uztraukumam nav pamata, jo turpat pie ieejas atrodas melna tāfelīte, kur visi soļi īsi un konkrēti aprakstīti. Uz galda stāv svari un nepieciešamās uzlīmītes piezīmēm.
Bode, kur viss par brīvu!
Šobrīd Rīgā ienākusi vēl viena jauna pasaules tendence – veikals, uz kuru dodoties, naudas maku drīkst atstāt mājās, jo tajā viss ir par velti. Vienīgi, izvēloties kādu priekšmetu, vietā jāatstāj kāds no mājām paņemts.
Tātad, ja “Brīvbodē” atrasta skaista blūzīte, tās cena būs no mājām atnestais trauku komplekts, apģērbs vai kāds interjera priekšmets, kas vēl joprojām ir lietojams, bet pašam ir apnicis un ir vēlme to piedāvāt nākamajam lietotājam.
“Tas ir kā apmaiņas punkts, kur cilvēki apmainās ar grāmatām, drēbēm un arī kontaktiem,” papildina otra veikala izveidotāja Jekaterina Ratobiļska.Šis nav labdarības punkts, drēbes aicina nest saprātīgos daudzumus un katru viesošanās reizi arī kaut ko paņemt uz mājām no veikalā atrodamā, lai veicinātu šo mainīšanās manieri.
“Brīvbode” atrodas Turgeņeva ielā 13, atvērta katru ceturtdienu no pulksten 15 līdz 19.