Profesore skaidro, no kāda vecuma jāsāk vest pie zobārsta, higiēnista 4
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Līdz kādam vecumam pieaugušajam vajag pārtīrīt bērna zobus? No kāda vecuma jāsāk vest pie zobārsta, higiēnista? Aija Alūksnes novadā
Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētā profesore Egita Senakola: “Lai izvairītos no agrīna zobu kariesa, jau no gada vecuma reizi gadā vajadzētu regulāri apmeklēt zobārstu vai zobu higiēnistu, lai noskaidrotu, vai bērniņš nav riska grupā, vai nav vajadzīga diētas korekcija (lai izvairītos no kariesa, jāsamazina cukura patēriņš ikdienas uzturā), lai būtu iespējams vecākiem izskaidrot, cik svarīgi ir bērna zobus tīrīt divreiz dienā ar fluorīdus saturošu zobu pastu (1000–1500 ppm) un zobu birsti ar mīkstiem vai ļoti mīkstiem sariņiem, it īpaši vakaros pirms gulētiešanas.
Gribu uzsvērt – kariess agrīnā stadijā ir apstādināms. Pirmsskolas vecumā ļoti svarīga ir uzraudzītā zobu tīrīšana. Vecākiem un bērnudārza pedagogiem līdz pat skolas vecumam vajadzētu sekot līdzi tam, kā tiek tīrīti zobi. Sešu gadu vecumā, kad mainās sakodiens, piena zobus sāk nomainīt pastāvīgie zobi, vecākiem tie jāpārtīra vēlreiz, jāatgādina, kā to darīt pareizi. Uzraudzītā zobu tīrīšana tiek ieteikta līdz pat 8–9 gadu vecumam.”
Par zobu veselību bērniem
* Rīgas pirmsskolas izglītības iestādēs veiktais pētījums liecina, ka 30% bērnu 2–3 gadu vecumā ir kariess.
* Bērna pirmajai vizītei pie zobārsta jābūt laikā no pirmā zoba šķilšanās līdz gada vecumam.
* Reizi gadā bērniem tiek apmaksāta arī zobu higiēna – no divu līdz 18 gadu vecumam. Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā.
* Tā kā 2–3 gadus veci bērni norij 48% zobu pastas, bet 6–7 gadus veci – 25% zobu pastas, tiek rekomendēts līdz divu gadu vecumam uz zobu birstītes likt minimālu zobu pastas daudzumu, 2–6 gadu vecumā zirņa lieluma (fluorīdu saturs 1000 ppm), no sešu gadu vecuma – pusi no zobu sukas galviņas garuma (līdz 1 500 ppm).