Uzpurnis – novada izvēle 0
Lai novērstu gadījumus, kad cilvēkus sakož suņi, būtu jāaizliedz vadāt tos bez uzpurņiem – uzskata mūsu lasītājs G. Kamerāds, jurists no Vecumnieku novada. Neesot pieļaujams, ka par uzpurņiem atceras tikai tad, kad kāds jau ir sakosts.
Juriste Inese Bāra skaidro, ka kopš 2009. gada visā Latvijā spēkā ir Ministru kabineta noteikumi, kuros nosaukti gadījumi, kādos uzpurnis obligāti ir jāliek. Tātad teorētiski pašvaldība saistošajos noteikumos var iekļaut normu, ka tās teritorijā visiem suņiem pastaigas laikā jāvalkā uzpurņi, jo tas nebūs pretrunā ar valsts likumiem. MK noteikumiem ir augstāks juridisks spēks nekā pašvaldību regulējumam, taču, kamēr neviens vietējos noteikumus necenšas apstrīdēt, tie darbojas. “Iespējams, ir kādas pašvaldības, kur darbojas vecie noteikumi, kuros ir saglabājušās kādreizējās prasības par uzpurņa valkāšanu visiem suņiem,” stāsta I. Bāra.
Noskaidroju, ka, piemēram, Baldones novadā pašvaldības saistošie noteikumi paredz, ka uzpurnis jāvalkā visiem suņiem pastaigas laikā (izņemot dekoratīvos suņus, kuru skausta augstums nepārsniedz 30 cm, kucēnus līdz četru mēnešu vecumam un suņus, kas speciāli apmācīti invalīdu apkalpošanai).
Baldones novada domes juridiskā dienesta vadītāja Aija Leitāne šo kārtību vērtē kā efektīvu. Baldonē jau trešo gadu darbojas pašvaldības policisti, kas stingri uzrauga, vai visiem suņiem pastaigas laikā saimnieki uzlikuši uzpurņus un ved dzīvniekus pavadā. Kopš tā laika problēmu ar suņiem tikpat kā neesot. Pārkāpējus soda, tomēr dome rīkojas arī preventīvi – novada laikrakstā publicē sodīto skaitu un nemitīgi aicina saimniekus pildīt noteikumus, ja ne – būšot jāmaksā sods. “Domāju, ka šī metode darbojas, un varu ieteikt to arī citām pašvaldībām,” saka A. Leitāne.
Taču daudzos citos novados atcelti vecie saistošie noteikumi, un tur šo jautājumu risina, balstoties uz MK noteikumiem. Piemēram, Brocēnu novadā šobrīd sabiedriskajai apspriešanai nodots saistošo noteikumu projekts, kas paredz tos pielāgot valsts likumiem, tostarp arī uzpurņa nepieciešamībā. Līdz šim tas bija jāvalkā visiem suņiem, bet pēc jaunās kārtības to vajadzēs tikai bīstamajiem suņiem un pārvadājot suņus sabiedriskajā transportā. “Pāriesim uz jauno kārtību, jo nevēlamies, lai pašvaldības noteikumi būtu pretrunā ar MK noteikumiem,” paskaidro Brocēnu novada domes pārstāve Ina Kripševica.
Pieredze
Bauskā uzpurnis – tikai bīstamajiem
G. Kamerāds kā pozitīvu piemēru minēja Bauskas novada kārtību, atsaucoties uz laikraksta “Bauskas Dzīve” 27. jūlija numurā publicēto rakstu, kurā teikts, ka novada teritorijas dzīvnieku turēšanas noteikumi paredz – suns pastaigā jāved pavadā un tam jāuzliek uzpurnis.
Noskaidroju, ka šajā rakstā bija ieviesusies kļūda, jo nekādu atsevišķu noteikumu suņu vešanai pastaigās Bauskas novadā neesot. Suņu pastaigas regulē Ministru kabineta noteikumi, paskaidroja Bauskas novada domes pārstāve Ieva Šomina.
Uzziņa MK noteikumos par uzpurņa lietošanu noteikts: pilsētās un ciemos ārpus norobežotās teritorijas suni ved pavadā, bet uzpurnis jāliek tikai tiem suņiem, kurus Pārtikas un veterinārais dienests atzinis par bīstamiem. Bez pavadas ārpus norobežotās teritorijas suns var atrasties zaļajā zonā un mežā (izņemot vietējo pašvaldību noteiktās vietas, kur saskaņā ar tās noteikumiem tas ir aizliegts) īpašnieka vai turētāja uzraudzībā un redzeslokā tādā attālumā, kādā tas spēj kontrolēt suņa rīcību. Viensētās lauku teritorijā suni var turēt ārpus telpām nepiesietu, ja tiek nodrošināts, ka tas neapdraud cilvēkus un dzīvniekus.
Reklāma
Uzpurnis sunim jāuzliek, arī pārvadājot to sabiedriskajā transportā, papildus turot dzīvnieku arī pavadā vai arī jāievieto tas piemērotā somā, konteinerā vai būrī. |