Ko iesākt ar uzņēmumu akcijām? Var pārdot — atbild biržā 0
Rīdziniece Astra Kupre un citi “LA” lasītāji, kuri savulaik iegādājušies nelielu skaitu akciju uzņēmumos “Ventspils nafta”, “Latvijas balzams” un citos privatizētajos uzņēmumos, pauž neziņu, ko ar tām iesākt.
Tāpat jautā, kur var uzzināt par uzņēmumu darbību un vai par tām vispār tiek maksātas dividendes. Ja par iegādātajām akcijām nemaksā neko, vai būtu vērts tās turēt.
“Ja cilvēks, kurš savulaik iegādājies kādu uzņēmumu akcijas un vairs negrib tās paturēt, tās vienmēr var pārdot,” saka Latvijas Privatizācijas aģentūras klientu apkalpošanas speciāliste Aija Circene, “lai pārdotu, viņam būtu jāatver vērtspapīru konts bankā vai brokeru sabiedrībā.” Viņasprāt, vienkāršāk būtu doties uz to banku, kurā viņam jau ir atvērts naudas konts un kur varētu atvērt arī vērtspapīru kontu. Aija Circene gan iesaka vispirms noskaidrot, vai bankā, kurā atvērts naudas konts, var atvērt arī vērtspapīru kontu, jo visās bankās tas nav iespējams.
“Ja kopš akciju iegādes brīža tās nav pārskaitītas uz vērtspapīru kontu bankā vai brokeru sabiedrībā, tad tās joprojām glabājas Latvijas Centrālā depozitārija Sākotnējā reģistrā,” skaidro biržas “Nasdaq Riga” un Latvijas Centrālā depozitārija pārstāve Lāsma Pīlēģe. “Akciju vai citu vērtspapīru pārskaitīšanas procedūra jeb dereģistrācija pēc to īpašnieka rīkojuma no Sākotnējā reģistra uz īpašnieka vērtspapīru kontu bankā vai brokeru sabiedrībā ietver šādas darbības: īpašniekam jāiet uz banku vai brokeru sabiedrību; jāatver vērtspapīru konts; jāiesniedz dereģistrācijas uzdevums. Tiklīdz akcijas būs ieskaitītas vērtspapīru kontā, īpašnieks varēs ar tām brīvi rīkoties – pārdot, arī dāvināt un ieķīlāt.
Lai no Latvijas Centrālā depozitārija Sākotnējā reģistra pārskaitītu akcijas uz vērtspapīru kontu, īpašniekam jāzina, kāda uzņēmuma akcijas viņam pieder,” piebilst Lāsma Pīlēģe, “akciju skaitu zināt nav obligāti, jo īpašnieks nevar pārskaitīt tikai kādu daļu no sev piederošajiem vērtspapīriem, bet tikai visus vienlaicīgi. Tiklīdz akcijas ir ieskaitītas vērtspapīru kontā, īpašnieks var iesniegt bankai uzdevumu tās pārdot.”
Akciju glabāšanas termiņš Latvijas Centrālā depozitārija Sākotnējā reģistrā ir neierobežots – vērtspapīri un dividendes glabājas tajā līdz brīdim, kad vērtspapīru īpašnieks vai viņa pilnvarots pārstāvis pārskaita tās uz savu bankā vai brokeru sabiedrībā atvērto kontu.
Par cilvēkam piederošajām akcijām var uzzināt Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumā “Lursoft” vai dodoties uz Latvijas Centrālā depozitārija biroju Rīgā, Vaļņu ielā 1, 2. stāvā (darba laiks no plkst. 8.30 līdz 17.30; piektdienās un pirmssvētku dienās – no plkst. 8.30 līdz 16.30), līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu.
Latvijas Centrālajā depozitārijā tiks izsniegta izziņa, kādu uzņēmumu akcijas ir īpašumā, to skaits un vai par šīm akcijām ir uzkrājušās dividendes. Informāciju no Sākotnējā reģistra par iedzīvotājam piederošajām akcijām var saņemt tikai persona par sevi, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Informāciju var pieprasīt arī akciju īpašnieka pilnvarots pārstāvis, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un notariāli apstiprinātu pilnvaru.
AS “Ventspils nafta” komunikācijas konsultante Elīna Dobulāne vēsta, ka pašlaik 49,98% uzņēmuma akciju pieder “Euromin Holding Limited”, kas ir 100% “Vitol” grupai piederoša holdinga sabiedrība, kuras uzdevums ir ieguldījumu pārvalde. Savukārt 43,25% AS “Ventpils nafta” akciju pieder naftas produktu pārkraušanas termināļa a/s “Ventbunkers” meitas uzņēmumam “Latvijas naftas tranzīts”. Pārējie 6,77% pieder citiem mazākiem akcionāriem, kuru skaits pārsniedz 23 000 personu.
Dividendes nosaka reizi gadā ar akcionāru sapulces lēmumu un tās izmaksā akcionāram proporcionāli viņam piederošo akciju nominālvērtību summai.
“Katram akcionāram pašam jāizlemj, ko iesākt ar viņam piederošajām akcijām,” spriež uzņēmuma pārstāve. “Ventspils nafta” regulāri paziņo akcionāriem par uzņēmuma darbības rezultātiem, būtiskiem lēmumiem tā, lai viņiem tā būtu pieejama. “Ventspils nafta” publicē ziņas biržā, uzņēmuma mājas lapā. Tāpat aktuālajiem notikumiem ikviens akcionārs var sekot līdzi sociālajos tīklos – “Twitter” un “Facebook”.