Uzņemšanas nodaļā bez maksas neārstē 9
Rēķins par ambulatori saņemtu neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā vidēji ir 20 – 30 eiro vai vairāk.
“Salauzu kāju. Dēls mani aizveda uz slimnīcu. Tur man sniedza medicīnisko palīdzību, uztaisīja rentgenu, uzlika ģipsi un… palūdza samaksāt. Kādēļ tā? Par neatliekamo medicīnisko palīdzību mūsu valstī taču nav jāmaksā. Man paskaidroja, ka tā būtu tikai tad, ja mani atvestu ātrā palīdzība. Es ierados ar personisko auto, un man jāmaksā,” stāsta rīdziniece Skaidrīte.
Diemžēl joprojām daudzi cilvēki nezina, ka neatliekamo medicīnisko palīdzību pilnīgi par brīvu sniedz tikai ātrās palīdzības brigāde, protams, ja vien tā nav izsaukta nepamatoti, bet, ja pacients to saņem slimnīcas uzņemšanas nodaļā un stacionārā netiek ievietots, par ārsta konsultācijām un izmeklējumiem jāmaksā valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums. Turklāt neatkarīgi no tā, vai pacients uzņemšanas nodaļā nokļuvis ar savu vai NMP dienesta auto.
Nosaka ārsts, nevis pacients
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā ik dienu pēc palīdzības vēršas ap 180 pacientu jeb 60 tūkstoši gadā, no kuriem 65% pēc ambulatorās medicīniskās palīdzības saņemšanas tiek atlaisti mājās. Noteikts, ka pacientiem ar sirds vai elpošanas apstāšanos, smagu galvas traumu, krampjiem palīdzība jāsniedz nekavējoties, bet tiem, kam ir nelielas traumas, dzīvnieku kodumi, galvas traumas bez samaņas zuduma, – ne vēlāk kā pusstundas laikā.
Apskates laikā ārsts izlemj par pacientam nepieciešamajiem izmeklējumiem, analīzēm, speciālistu konsultācijām. Pacientam par tiem jāveic līdzmaksājums, piemēram, par speciālista konsultāciju, ultrasonogrāfiju – 4,27, endoskopiju – 7,11, datortomogrāfiju ar kontrastvielas izmantošanu – 21 eiro utt. Daži eiro jāmaksā arī par analīžu noņemšanu, tajā skaitā pacientiem, kas atbrīvoti no pacienta iemaksām (Nacionālais veselības dienests neapmaksā asins paraugu ņemšanu ambulatoriem pacientiem, izņemot bērnus un grūtnieces). Kā atzīst slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Sīle, par valsts garantēto neatliekamo medicīnisko palīdzību pacienti vidēji samaksā 20- 30 eiro, bet dažreiz rēķins var sasniegt pat 100 eiro. Ja pacientam, kas atvests uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, nav līdzi naudas, viņš kasē saņem rēķinu, kas jāapmaksā 14 dienu laikā, var arī noformēt atlikto maksājumu. Tas, ka pacientam nav līdzi naudas, neietekmē sniegtās neatliekamās palīdzības apjomu un kvalitāti, uzsver Lāsma Sīle.
“To, kādus izmeklējumus veikt, nosaka uzņemšanas nodaļas ārsts, nevis pacients. Piemēram, ja gados vecs cilvēks veikalā zaudējis samaņu, lai pārbaudītu, vai tas neliecina par insultu, veic datortomogrāfiju. Pacienta iemaksa par to ir 14,23 eiro. Ja akūtas izmaiņas galvas smadzenēs netiek atklātas, pacienti dažreiz to uztver kā nepamatotu naudas iekasēšanu,” atklāj Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs. Piemēram, ja ir aizdomas par plaušu karsoni, rentgenu veic divās projekcijās, un pacientam par katru uzņēmumu jāmaksā 2,85 eiro.
Ne vienmēr pacienta stāvoklis ir tik smags, lai viņu ievietotu slimnīcā, tomēr veselības problēmu, piemēram, ļoti augsta asinsspiediena vai aritmijas dēļ viņu nevar laist mājās. Šādos gadījumos pacientu uz dažām stundām līdz pat diennaktij ievieto slimnīcas observācijas nodaļā novērošanai. Kaut arī par uzturēšanos tajā nav jāmaksā, pacienta maksājums jāveic par katru speciālista konsultāciju (4,27 eiro), par izmeklējumiem, arī par papildu ēšanu (atbilstoši slimnīcas cenrādim). Rezultātā šāda novērošana pacientam var sanākt finansiāli neizdevīgāka nekā slimnīcā pavadīta diena, par kuru jāmaksā 13,52 eiro.
Var prasīt arī pilnu maksu
“Mūsu pienākums ir sniegt neatliekamo palīdzību cilvēkiem, kuru dzīvība ir briesmās. Tas nozīmē, ka viņiem ir vai tuvākajā laikā var būt veselības stāvokļa pasliktinājums, kas var beigties ar nāvi,” skaidro Aleksejs Višņakovs. “Vēršoties uzņemšanas nodaļā ar veselības problēmām, ko var atrisināt ģimenes ārsts, jārēķinās, ka, visticamāk, tas jau būs maksas pakalpojums. Arī par papildu izmeklējumiem, kas nav saistīti ar neatliekamo palīdzību, piemēram, ja cilvēks, kurš izmežģījis potīti, pie viena vēlas veikt arī elektrokardiogrammu, viņam par šo izmeklējumu būs jāmaksā pēc slimnīcas maksas cenrāža.”
Stradiņos NMC ārstiem bieži vien rodas nesaprašanās ar pacientiem, kam sēra korķu dēļ pasliktinājusies dzirde, stāsta Lāsma Sīle. Ausu skalošana ietilpst ģimenes ārsta apmaksāto manipulāciju sarakstā, tādēļ pacientam, kas to vēlas darīt neatliekamā kārtā, par to jāmaksā pilna cena – 30 eiro. Maksas pakalpojums ir arī veikto izmeklējumu rezultātu, attēlu ierakstīšana diskā vai citā informācijas nesējā.
Uzziņa
* Pirms došanās uz kādas slimnīcas uzņemšanas nodaļu ieteicams ar to sazināties, jo pat lielajās universitātes slimnīcās nevar saņemt pilnīgi visu veidu medicīnisko palīdzību. Piemēram, P. Stradiņa KUS pacientus, kam ir lūzumi, ar NMP auto (šī pārvešana ir bez maksas) nogādā Rīgas 2. slimnīcā, bet RAKUS nav LOR speciālista.
* Uzņemšanas nodaļas, kas sniedz valsts apmaksāto neatliekamo palīdzību: universitātes slimnīcās – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā;
* reģionālās un lokālās daudzprofilu slimnīcās – Liepājā, Ventspilī un Talsos (Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca), Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā (Vidzemes slimnīcā), Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Ogrē, Tukumā, Preiļos, Krāslavā, Madonā, Balvos, Gulbenē, Cēsīs, Alūksnē un Dobelē;
* specializētajās slimnīcās: Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrā, Rīgas 2. slimnīcā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, Rīgas Dzemdību namā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā, NRC “Vaivari” un Straupes narkoloģiskajā slimnīcā.