Uzņēmēju “melnais saraksts” jau no 15. maija 0
Neattiecas uz privātpersonām
Vismaz 45 tūkstošiem nodokļu parādnieku no 15. maija draud iekļūšana Valsts ieņēmumu dienesta (VID) “melnajā sarakstā”. Iestāde savā mājaslapā reizi mēnesī publicēs komersantu un saimnieciskās darbības veicēju listi, kuru parāds lielāks par 150 eiro. Uzņēmēji jau tagad norāda uz saraksta riskiem un trūkumiem.
Līdz 2016. gada nogalei Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā bez īpašas piepūles katrs varēja iepazīties ar 100 lielākajiem Latvijas nodokļu parādniekiem. Kā tagad atzīst VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča, lielas jēgas no tā nav bijis. “Reālu pienesumu un palīdzību fiskālo mērķu sasniegšanā tas nedeva, jo tradicionāli sarakstā vairāk nekā 90% bija negodprātīgi uzņēmēji, kuriem neeksistēja motivācija tajā nenokļūt. Reti tur nonāca reāli strādājošs uzņēmums, kurš tad arī ļoti ātri centās no tā izkļūt. Domājām, kā šo informāciju padarīt efektīvu.”
Kad VID sarakstu slēdza, sarosījās plašsaziņas līdzekļi ar aicinājumu to atjaunot, sak, savi “varoņi” tautai jāzina. Žurnālistiem pievienojušās arī uzņēmēju organizācijas. Kā vienu no tām, kas aktīvi lobējusi nodokļu parādnieku publiskošanu, S. Garanča nosauc Latvijas Komercbanku asociāciju, kuras biedriem šādas ziņas palīdz ātrāk un precīzāk novērtēt iespējamos klientus.
Jaunajā versijā, kas VID mājaslapā parādīsies 15. maijā, publicēs visu uzņēmumu nosaukumus un saimnieciskās darbības veicēju vārdus un uzvārdus, kuru nodokļu parāds pārsniedz 150 eiro. Modelējot situāciju pēc iepriekšējā mēneša datiem, saraksts varētu sasniegt 45 tūkstošus, piebilst VID pārstāve. Kopumā valstī ir apmēram 120 tūkstoši nodokļu parādnieku. Privātpersonas, kas nav reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicēji, netiks publiskotas.
Papildus dienests sola iekļaut informāciju, vai parādniekam apturēta vai izbeigta saimnieciskā darbība, kā arī vai tas vienojies par nodokļu samaksas grafiku.
Nokļūšanai sarakstā netraucēs arī parāda apstrīdēšana. Ja par sūdzību VID ģenerāldirektore jau pieņēmusi lēmumu, ka parāds maksājams, pēc noteiktā samaksas termiņa iestāšanās dienests to piedzen, ja uzņēmējs pats nemaksā, neatkarīgi no tā, vai tiesā vēl notiek tā vērtēšana. “Parāda summa, kas ir tiesvedībā, tiks publicēta sarakstos – maksātājam ir pienākums to samaksāt, bet mums – piedzīt,” skaidro S. Garanča.
Sarakstu publicēs reizi mēnesī, atspoguļojot aktuālo informāciju līdz 6. datumam. Izmaiņas parāda apjomā vai par tā dzēšanu parādīsies jaunajā sarakstā – pēc mēneša. Uz “onlaina” versiju ar aktuālo informāciju gan varot cerēt tikai ap 2021. gadu – reizē ar jauno nodokļu sistēmu.