Uzņēmējs par Latvijas talantu papīrīšu radīšanā jeb pārbirokratizēšanos: “Jo vairāk papīrīša, jo tīrāks dibentiņš” 84
Mēs esam maza valsts un neliela sabiedrība. Mēs varam vispār kaut ko izdarīt, pa ceļam kaut ko “nenofenderējot”? Pie varas bijusi viena partija visu laiku: kāpēc viņi to neuzraudzīja, savu neizpratni pauž žurnālists un TV24 raidījuma “Kur tas suns aprakts?” vadītājs Māris Zanders.
“Reizēm pat ļaunāk par mēģinājumu nozagt ir labu saukļu pavadībā darīt stulbības jeb nedarīt lietas,” uzsver uzņēmējs Normunds Bergs.
Viņaprāt, iepirkšana no brālēna nav nozagšana, bet gan problēma pilnīgi visur pasaulē. Latvija absolūti nav unikāla šajā, viņš skaidro. Latvija gaišo spēku iedvesmota ir iekritusi otrā grāvī – daudz lielāka problēma par piegādātāju-brālēnu ir tā, ka esam absolūti pārbirokratizējušies. Mēs tā vārdā, lai tik kaut kas slikts nenotiek, īstenībā esam nonākuši pie tā, ka valsts pārvalde saraksta tādas prasības (īpaši celtniecības jomā), lai tikai nosargātu savu dibenu.
“Latvijas valsts pārvalde kopumā ir ārkārtīgi talantīga šo papīrīšu radīšanā,” viņš skaidro, piebilstot, ka iepirkumā tiek vaicāts pēc tādām garantijām un noteikumiem, ko neviens ar veselo saprātu apveltīts piegādātājs nav gatavs izpildīt. Un šeit nonākam pie brālēnu padarīšanas.
Ja sistēma ir uzbūvēta tā, ka līgumā tiek prasīti neizpildāmi nosacījumi, tad kopumā vienīgi, kas spēj uzvarēt, ir brālēni ar zemu cenu, uzņēmējs uzsver. Par piemēru viņš min slavenos Rīgas domes autobusu iepirkumus. Visi piegādātāji uzvarēja ar dempinga cenām.
“Latvija ir šausmīgi talantīga šādu konstrukciju radīšanā,” viņš atkārtoti norāda.
Brālēns ir metafora cilvēkam, kas labi pazīst pārdevēju, iepircēju un lieliski zina, ka visi šausmīgie notikumi pret viņu netiks piemēroti, viņš paskaidro.
Tā tā sistēma ir uzbūvēta. Arī celtniecībā cilvēks var skriet pa visu Eiropu, bet neviens nenāks pie tevis būvēt, jo pie tevis ir bīstamas medības, N.Bergs pauž sašutumu.