
Uzņēmējs: beļģu investīcijas palīdz gūt lielāku uzticamību no bankām 0
Palīdzēt veidot biznesa kontaktus, būt par padomdevēju un izskaidrot uzņēmējiem abu valstu tirgu iespējas – to Latvijā plāno īstenot Beļģijas–Latvijas biznesa klubs, kas atklāts 14. septembrī. Biznesa klubs radies no neformālām beļģu uzņēmēju sanāksmēm.
“Izveidojām biedrību, jo tirdzniecības kameru būtu izveidot grūtāk. Es vēlētos, lai klubs būtu vieta, kur satikties abu valstu uzņēmējiem. Ja beļģu uzņēmējiem vajadzētu palīdzību izveidot uzņēmumu un veikt investīcijas Latvijā, klubs būtu īstā vieta,” saka kluba valdes priekšsēdētājs, zvērinātu advokātu biroja “BDO Zelmenis un Liberte” starptautisko nodokļu daļas direktors Remī Trohs. Klubā varētu uzzināt par biznesa iespējām un nosacījumiem, lai abu valstu uzņēmēji varētu darboties abās valstīs.
R. Trohs uzsver, ka Latvijas uzņēmēji iegūtu, ja tiem būtu birojs Briselē, kur ir laba transporta infrastruktūra un iespējas savas preces vai pakalpojumus vieglāk pārdot Francijas, Vācijas vai Itālijas tirgos. Tāpat lielas iespējas varētu dot lielāka sadarbība starp Latvijas un Beļģijas ostām. Vai Beļģijas–Latvijas biznesa klubs būtiski veicinās ārvalstu investīcijas, ir jautājums, uz ko varēs atbildēt pēc vairākiem gadiem.
Latvijā reģistrētas Beļģijas tiešās investīcijas 35,7 miljonu latu apmērā. Gada sākumā Latvijā bija reģistrēti 119 uzņēmumi ar Beļģijas kapitālu un uzkrātās investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ir gandrīz 7 miljoni latu.
Beļģu klātbūtne rada uzticamību
“Mēs varētu kalpot kā veiksmes stāsts pārējiem Latvijas uzņēmumiem un dot padomus par Beļģijas tirgu, taču no dalības klubā mūsu pārdošanas rādītāji būtiski neuzlabotos,” spriež “Pure Food” valdes priekšsēdētājs Aigars Balodis.
“Bijām vietējs Latvijas uzņēmums, kurš eksportēja produkciju uz 12 pasaules valstīm, tagad esam starptautisks uzņēmums, mums nav problēmu ar finanšu līdzekļu piesaisti un šobrīd eksportējām uz visām ES valstīm un citiem tirgiem,” skaidro A. Balodis.
Beļģijas uzņēmēju kapitāls ieguldīts arī AS “Misas kūdra”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Renārs Skudra teic, ka lielākais ieguvums, viņaprāt, būtu kontakti. Beļģijas “aizmugure” krīzes laikos uzņēmumam radījusi lielākas iespējas saņemt līdzekļus no bankām attīstībai. “Ja esam starptautiskā holdingā, tas rada atbalstošāku attieksmi no bankām. Mums nebija nepieciešams pārliecināt par saviem biznesa plāniem un arī saņēmām izdevīgākas likmes kredītiem,” sacīja R. Skudra.
Vairāk jāreklamē Latvija
Uzņēmumu “Belwood” un “Belmetal” valdes priekšsēdētājs Pēters van Engelands cer, ka arī Latvijas uzņēmēji iestāsies klubā, tādējādi panākot lielāku Latvijas biznesa publicitāti Beļģijā. Turklāt Beļģijas tirgus jāskata kontekstā ar Nīderlandes tirgu, jo abas valstis ir cieši saistītas. “Belwood” ražošanas apjoma ziņā ir lielāks – tajā tiek ražoti zāģmateriāli un koka paliktņi, bet “Belmetal” ir mazāks un nodarbojas ar īpašu detaļu ražošanu naftas pārstrādes rūpnīcām. Abu uzņēmumu produkcija lielākoties tiek eksportēta uz Beļģiju.
Viens no Beļģijas biznesa kluba valdes locekļiem ir jaunais arhitekts Mantens Defriends, kurš darbojas radošo industriju jomā un īsteno Latvijā dažādus kultūras projektus. Viņš palīdzējis organizēt mākslas izstādes sadarbībā ar Beļģijas un Nīderlandes vēstniecībām, kā arī Beļģijas māksla bijusi pārstāvēta Cēsu mākslas festivālā un laikmetīgās mākslas festivālā “Survival Kit”.
Viedoklis
Franks Arnautss, Beļģijas vēstnieks Latvijā: “Beļģu kopiena Latvijā ir neliela, tajā ir vien 40 cilvēki, taču lielākā daļa no viņiem ir uzņēmēji.
Mēs lēšam, ka Latvijā ir 35 būtiskas kompānijas, kas pilnībā pieder beļģiem vai arī tajās ir būtiskas beļģu kapitāldaļas. Būtiskākais, kas raksturo šīs investīcijas, – tās ir tiešas ārzemju investīcijas un nav saistītas ar ārzonām. Tās rada simtiem darba vietu Latvijas iedzīvotājiem un dod konkrētu pievienoto vērtību un zināšanas (know-how) Latvijas tirgum.
Daļa šo investīciju veidojušās no jau esošu Latvijas uzņēmumu pārņemšanas. Šīs pārņemšanas atver Latvijas uzņēmumiem iespējas kapitāla pieaugumam un plašu pieeju šo beļģu uzņēmumu starptautiskajiem tīkliem, kas dod uzrāvienu Latvijas uzņēmumu attīstībai.”
Uzziņa Lielākie Uzņēmumi ar beļģu kapitālu Latvijā SIA “Noord Natie Ventspils Terminals” – transports un glabāšana AS “VG Kvadra Pak” – iepakojuma ražošana SIA “Puratos Latvia” (bij. “Pure Food”) – pārtikas ražošana AS “Misas kūdra” – kūdras ražošana SIA “B-Bus” – pasažieru transports SIA “Balec Metal” – metāla konstrukciju ražošana SIA “Latvia Tours” – tūrisma pakalpojumi “Adverto Moon Safari” – izklaides industrija, klubs “Moon Safari” Vecrīgā SIA “Malmar Sheet Metal” – metāla detaļu un lokšņu ražotājs SIA “Belwood” – zāģmateriālu un koka paliktņu ražotājs SIA “Belmetal” – ražo metāla detaļas naftas pārstrādes rūpnīcām Beļģijā SIA “Uniweb” – interneta risinājumi SIA “Solutions” – saldumu ražošana “Baltiks East Ltd” – lina izstrādājumu ražošana SIA “Alps” – ainavu arhitektūra SIA “Corstjens World-wide Movers Riga” – pārcelšanās pakalpojumi “Sampling” – arhitektu birojs SIA “Latboard” – celtniecības skaidu plātņu ražošana “Dredging In, ko beļguternational N.V. Latvian Branch” – derīgo izrakteņu iegūšana “Ahlers” – transports un loģistika SIA “Ecosol” – saules bateriju izplatīšana |