Uzņēmēji spiesti maksāt “aplokšņu algas”, lai būtu rentabli, – apgalvo Ošlejs 52
Jānis Ošlejs, ekonomists un uzņēmējs TV24 raidījumā “Preses Klubs” iesaka efektīvākos instrumentus, kā izskaust “aplokšņu algas” Latvijā:
̶ Ar burkāna un pātagas metodēm. No vienas puses VIDam cīnīties ar to, kā uz ņēmēji eleganti maksā “aplokšņu algas”, jo īpaši ar PVN karuseļshēmām.
No otras puses būtu jāpalielina neapliekamo minimumu un obligātās prasības minimālai algai. Varbūt līdzīgi kā Zviedrijā panākt nozares vienošanos, kādam jābūt algas apmēram. Lai uzņēmēji savā starpā vairs nekonkurētu ar algām, bet drīzāk konkurētu ar izmantotajām tehnoloģijām.
Ošlejs aicina: noteikti arī jāsniedz atbalsts uzņēmējiem, jo daudzi jūtas spiesti maksāt “aplokšņu algas”, jo viņi neredz, kā savādāk būt rentabliem. Bet viņi to neredz tādēļ, ka vi ņu uzņēmējdarbības process un sistēmas ir nepareizi noregulētas. Un viņiem ir nepieciešams valsts sniegtais atbalsts digitalizācijai, jaunām tehnoloģijām – jaudīgākām iekārtām.
Lai viņu bizness būtu pietiekami ražīgs, un viņi varētu atļauties izmaksāt darbiniekiem algas.
Tas manā skatījumā ir jautājums par bagātību: ja valsts ir bagāta un uzņēmējs ir bagāts, var jau atļauties nomaksāt nodokļus…
Ja esi nabags, citreiz cilvēki jūtas iespiesti stūrī, atklāj ekonomists.
Tāpēc ir tik svarīgi katrās vēlēšanās jautāt politiķiem, kāda rūpniecības politika būtu jāīsteno, kas mūs kā valsti padarītu bagātu.
Kad ir daudz naudas, viss paliek vienkāršāk.