Uzņēmējdarbību veicina inkubators un klubs 0
“Mūsu 2009. gada beigās izveidotajā biznesa inkubatorā pirmajā gadā sniedzām atbalstu jaunajiem uzņēmumiem līdz pat 85% no izdevumiem par tirgus pētījumiem, komunālās saimniecības un citiem maksājumiem. Nākamajos gados atbalsts ir mazāks – komersantam pamazām pašam ir jātiek galā ar visiem izdevumiem.
Biznesa inkubatora lepnums ir šūšanas firma “Baltic Textile Production”, kas inkubatorā iestājās vien šajā gadā un patlaban ar mūsu atbalstu veido starptautisku mārketinga programmu,” par iespējām sākt uzņēmējdarbību teic Talsu biznesa inkubatora vadītāja asistente Inga Znotiņa.
Inkubators biznesam
Inkubatorā patlaban darbojas 13 dažādu nozaru, tostarp granulu pakošanas, GPS iekārtu programmēšanas, koka māju, inovatīva ceļa klājuma veidošanas un citu nozaru uzņēmumi. Šajos uzņēmumos kopā darbojas vismaz 50 darbinieki. I. Znotiņa atzīst – biznesa inkubatorā vietas pietiktu vēl daudziem uzņēmīgiem cilvēkiem, tāpēc centīšoties sava biznesa veidošanā ieinteresēt arī kaimiņu novadu cilvēkus.
Iespējas apgūt uzņēmējdarbības iemaņas Talsu novadā piedāvā Pieaugušo izglītības centrs (PIC). Centra vadītāja Inga Sokolova teic, ka PIC kopā ar vēl 14 partneriem, tostarp Latvijas un Lietuvas pašvaldībām un izglītības iestādēm, ir iesaistījies ES pārrobežu mūžizglītības projektā, kura laikā rīkos arī diskusijas uzņēmējiem.
Uz klubu pēc informācijas
Šķiet, aktīvāk nekā citos novados Talsu novadā darbojas Komersantu klubs (TKK), kurā gan no visiem novada uzņēmumiem apvienojies salīdzinoši maz uzņēmēju. Tomēr viņu skaits pēdējos gados kāpj. TKK izveides 2006. gadā vissvarīgākais mērķis bija sadarbība ar pašvaldību – informācijas apmaiņa, kas pašvaldībai un uzņēmējiem īpaši svarīga ir nākotnes ieceru īstenošanā. Kā norāda abas puses, šī iecere lielā mērā ir īstenojusies.
“Klubu veidojām arī kopēja uzņēmēju viedokļa paušanai valsts iestādēm un vienam otra iepazīšanai,” teic TKK vadītājs, uzņēmējs Andis Araks. Patlaban klubā darbojas vairāk nekā 40 mazo uzņēmumu, arī banku un apdrošināšanas sabiedrību filiāles.
“Mēs regulāri tiekamies ar novada domes izpilddirektoru, varam iesaistīties diskusijās un mūsu viedokli ņem vērā pirms pašvaldībai svarīgu lēmumu pieņemšanas, tostarp arī novada attīstības plāna gatavošanā. Ieteicām Talsos uzstādīt novērošanas kameras, patlaban notiek šā projekta ieviešanas pirmā kārta,” stāsta A. Araks. “Kad pašvaldība mūsu ieteikumus ņem vērā, kluba biedriem aug pašapziņa un par mūsu darbošanos ieinteresējas arī citi uzņēmēji,” piebilst A. Araks.
Viņš teic, ka uzņēmējus patlaban visvairāk uztrauc neziņa par nākamo ES plānošanas periodu, kas daudziem neļauj plānot darbus.
Iespējas ierobežotas
Katra pašvaldība ir ieinteresēta, lai vairāk naudas paliek tās cilvēkiem, tomēr tieši ietekmēt uzņēmējdarbību savā teritorijā pašvaldībai patlaban nav iespējams.
Talsu novada dome 2010. gadā izdeva saistošos noteikumus par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumu piešķiršanas kārtību. Tā paredz atvieglojumus fiziskajām un juridiskajām personām, kuru valdījumā vai lietošanā ir nekustamais īpašums Talsu novadā. NĪN samazinājumu var saņemt par ēkām, kuras būvētas no ķieģeļiem vai dzelzsbetona un kuru stāva augstums ir ne zemākas par pieciem metriem, kā arī Talsu novadā reģistrēti komersanti, kuru pamatdarbība ir ražošana un kuri nodarbina ne mazāk kā desmit darbiniekus, no kuriem vismaz 80% ir Talsu novada iedzīvotāji un kas iepriekšējā gadā ir samaksājuši vismaz Ls 400 lielu iedzīvotāju ienākuma nodokli vidēji par katru strādājošo. Šādā gadījumā komersants var saņemt pat 50% atlaidi no NĪN summas.
Uzziņa Uzņēmējdarbība Talsu novadā * svarīgākās uzņēmējdarbības nozares ir kokapstrāde, graudu pārstrāde, alkoholisko dzērienu ražošana * uz 1. jūniju novadā bez darba bija 1877 cilvēki (8,3% no darbspējīgo cilvēku skaita). Salīdzinājumam – Kurzemē bezdarba līmenis veidoja 13,2% lielu īpatsvaru, * novadā ir vairāk nekā 6000 uzņēmēju, tostarp 2536 reģistrētie nodokļu maksātāji, no tiem 321 individuālais komersants * 2010. gadā reģistrēti 114 jauni uzņēmumi – par 84% vairāk nekā gadu agrāk. |