Uzņēmēja negodprātīga rīcība noliek vairākus tūkstošus iedzīvotāju ķīlnieka lomā, tieši pirms apkures sezonas sākuma 6
Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas uzņēmumu grupas Civinity uzņēmumi AS “Civinity Mājas”, SIA “Civinity Mājas Jūrmala” un SIA “Civinity Solutions” ir vērsušies tiesā pret uzņēmumu AS “AJ Power Gas”, kas trīs nedēļas pirms apkures sezonas uzsākšanas, paziņoja par līguma saistību tālāku nepildīšanu, vienpusēji un nepamatoti atkāpjoties no līguma par dabasgāzes piegādi.
Civinity grupas uzņēmumi AS “Civinity Mājas”, SIA “Civinity Mājas Jūrmala” un SIA “Civinity Solutions” bija noslēguši līgumu ar AS “AJ Power Gas” par dabasgāzes piegādi līdz 2024/2025.gada apkures sezonas noslēgumam, fiksējot konkrētu dabasgāzes cenu uz visu piegādes periodu. Septembra sākumā uzņēmums paziņoja par nespēju pildīt uzņemtās līguma saistības, atsaucoties uz no viņiem radušiem neatkarīgiem apstākļiem un izteica piedāvājumu pārskatīt līguma cenu (krietni dārgāk), un nepanākot vienošanos par cenas izmaiņām, paziņoja par vienpusēju atkāpšanos no līguma.
Tādā veidā tūkstošiem klientu tika nostādīti ķīlnieka lomā, jo tik īsu laiku pirms apkures sezonas sākuma vairs nebija iespējams iepirkt dabasgāzi par to cenu, kāda bija pusgadu iepriekš. Savlaicīga līgumu slēgšana par tādu pakalpojumu kā dabasgāzes piegāde spēj nodrošināt salīdzinoši izdevīgāku pakalpojuma cenu jeb tarifu uz noteiktu laika periodu. Taču gadījums, ka pakalpojuma sniedzējs, īsi pirms apkures sezonas, izvēlas, iespējams, manipulējot ar īso termiņu pirms apkures sezonas, vienpusēji noteikt ultimātu – paaugstināt tarifu vai izbeigt līgumu, ir līdz šim Civinity pieredzē nebijis gadījums. Ar šādu rīcību uzņēmums “ AJ Power Gas” pakļāva riskam vairākus tūkstošus dzīvojamo māju iedzīvotāju – vai nu laikā nesaņemt pakalpojumu vai arī maksāt par to vairāk, nekā plānots.
– “Tā ir uzņēmuma bezatbildīga rīcība un negodprātīga biznesa prakse, piedāvāt dārgāku cenu vai līguma laušanu īsu brīdi pirms sākas apkures sezona, jo ir jānodrošina siltumenerģijas padeve tūkstošiem iedzīvotāju. Esam atraduši risinājumu, bet vienlaicīgi vēlamies informēt nozari un sabiedrību par šādu rīcību, “ skaidro Nora Birkena, Civinity grupas uzņēmumu valdes locekle.
Civinity uzskata AS “AJ Power Gas” vienpusēju atkāpšanos no līguma par prettiesisku un spēkā neesošu un lūdz tiesu vērtēt AS “AJ Power Gas” rīcības likumību. Pozitīva tiesas sprieduma gadījumā, Civinity grupas uzņēmumi varēs aprēķināt zaudējumus un pieprasīt tos kompensēt no AS “AJ Power Gas” puses.
Civinity” nekavējoties veica pakalpojumu sniedzēju un tarifu apzināšanu, un operatīvi tika noslēgts jauns līgums ar citu dabasgāzes piegādātāju, lai nodrošinātu siltumenerģijas nepārtrauktību uzņēmuma klientiem. Apkures pieslēgšana Civinity uzņēmumu mājām uzsākta jau septembra nogalē, un tuvāko divu nedēļu laikā apkure tiks pieslēgta visām dzīvojamajām mājām.
Līgums starp “Civinity” un AS “AJ Power Gas” ir izbeigts ar š.g. 1. oktobri un no š.g. 1. oktobra dabasgāzes piegādes sniedz SIA “Elenger”.
Pēc šīs ziņas publicēšanas saņēmām arī AS “AJ POwer Gas” komentāru par situāciju: “Enerģētikas tirgū pastāv dažādi līgumu veidi, tai skaitā ar nosacījumiem, kas ļauj vienai pusei atkāpties no līguma. Šāda tipa līgumi ir praktiski visu dabasgāzes tirgotāju produktu piedāvājumā gan juridiskām personām, gan mājsaimniecībām, turklāt tie ir plaši izplatīti arī valsts un pašvaldību iestāžu dabasgāzes iepirkumos – vairāk nekā trešā daļa no dabasgāzes iepirkumu līgumiem satur tiesības to vienpusēji izbeigt pirms termiņa. Noslēgtie līgumi ar “Civinity” grupas uzņēmumiem skaidri paredzēja iespēju tos izbeigt pirms termiņa, par to iepriekš brīdinot. “AJ Power Gas” izmantoja līgumos noteiktās tiesības un izbeidza līgumus, pilnībā ievērojot to nosacījumus.
Ņemot vērā, ka no “Civinity” grupas uzņēmumu puses sabiedrībai sniegta vienpusēja un maldinoša informācija par “AJ Power Gas” uzņēmējdarbības praksi, “AJ Power Gas” izvērtēs nepieciešamību vērsties tiesā par tīšu neslavas celšanu.”