Uzmanību: ugunsgrēks virtuvē! 0
Ja virtuvē izceļas ugunsgrēks, svarīgi ir neapjukt un ievērot dažus pratiskus padomus, kā šādās situācijās rīkoties visefektīvāk.
Ugunsdrošības noteikumi virtuvē
1. Plīts tuvumā neturiet viegli uzliesmojošus materiālus – papīra dvieļus, salvetes un avīzes!
2. Ēdiena gatavošanas laikā uzrotiet piedurknes un nepametiet virtuvi uz ilgāku laiku!
3. Virtuvē vienmēr pa rokai turiet gaļas dēlīti, pannas vāku vai atbilstoša platuma paliktni, arī ugunsdzēšamo aparātu vai ugunsdrošo audeklu!
4. Ja nav iespējams tūlīt noslāpēt liesmas, pametiet virtuvi un nekavējoties izsauciet ugunsdzēsējus pa tālruni 112!
Kategoriski aizliegts:
• degošai eļļai uzliet ūdeni, jo iespējams sprādziena efekts: uguns var nokļūt uz citām virsmām un uzliesmot lielākā apjomā – var aizdegties visa virtuve!
• pārvietot degošos priekšmetus, jo liesmām papildus pieplūdīs skābeklis, degšana tikai pieaugs: vairs nespēsiet noturēt šo priekšmetu un nometīsiet to uz grīdas, var aizdegties visa telpa!
Ko iesākt, ja aizdegusies panna? 1. Izslēdziet plīti, lai neturpinātos pannas karsēšana! 2. Paņemiet pietiekami lielu gaļas dēlīti vai citu atbilstoša platuma paliktni, kas var nosegt visu pannu, vai šīs pannas vāku! 3. Ar atrotītām piedurknēm, atvirzoties maksimāli tālu no liesmām, lēnām uzlieciet pannai vāku vai uzbīdiet gaļas dēlīti (paliktni)! 4. Kad liesmas ir apdzisušas, ļaujiet pannai dažas minūtes atdzist un tikai tad noņemiet vāku vai dēlīti, jo uguns atkal var uzliesmot! 5. Ja nav piemērota vāka vai dēlīša, un nav arī ugunsdrošā pārklāja vai ugunsdzēsības aparāta, degošo pannu varat pārklāt arī ar kārtīgi samitrinātu virtuves dvieli!
|
Ko darīt, ja aizdegusies mikroviļņu krāsns vai cepeškrāsns?
1. Ja aizdedzies ēdiens, nekavējoties aizveriet krāsns durtiņas un izslēdziet to!
2. Ja uzliesmojusi pati krāsns, dzēšanai izmantojiet ugunsdrošo audeklu vai ugunsdzēšamo aparātu!
3. Kad liesmas apdzisušas, pagaidiet, lai nokrīt temperatūra, un tikai tad atveriet durtiņas!
Speciālie dzēšanas līdzekļi virtuvē 1. Ugunsdzēsības aparāts Ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka 50 m2 telpas nepieciešami vismaz 2 kg dzēšanas vielas un uz katru mājas stāvu jābūt vismaz vienam ugunsdzēsības aparātam. Tos iesaka izvietot arī vietās, kur ugunsgrēka risks ir vislielākais, piemēram, virtuvē. Otru ugunsdzēsības aparātu iesakām izvietot guļamistabā, ērti pieejamā vietā. Liels skaits ugunsgrēku izceļas tieši naktīs, telpās, kurās jūs neatrodaties, bet atrodas jūsu ugunsdzēšamais aparāts, pie kura šādā gadījumā varat arī netikt. Tādēļ arī rekomendējam vienu ugunsdzēsības aparātu izvietot arī guļamistabā, lai ugunsgrēka gadījumā varētu to laicīgi izmantot.
2. Ugunsdrošais audekls Ugunsdrošais audekls (1,20 m x 1,80 m), kas izgatavots no stikla šķiedras, ir labs un lēts (cena “FN-Serviss” – ap Ls 8), īpaši piemērots sadzīves tehnikas (TV, datoru u.tml.), arī apģērba dzēšanai. Nepieciešamības gadījumā audumu vienkārši uzmet degošajam objektam, tā apturot skābekļa piekļuvi un apdzēšot liesmas. Audekls nav piemērots, ja degšana notiek lielākā platībā: tad nepieciešams izmantot ugunsdzēsības aparātu!
|
Vai virtuvē vajadzīgs dūmu detektors?
1. Latvijas būvnormatīvi paredz, ka katrā dzīvoklī un mājā ir jābūt vismaz vienam ugunsdzēsības dūmu detektoram!
2. Tieši virtuvē detektoru nav ieteicams uzstādīt neliela piedūmojuma dēļ, kurš var rasties, gatavojot ēdienu, toties vismaz viens vēlams telpās, kas robežojas ar virtuvi, lai lielāka piedūmojuma gadījumā tas brīdinātu par draudošajām briesmām virtuvē!
3. Naktī vairāk cilvēku nevis sadeg, bet gan nosmok, tādēļ dūmu detektors ir obligāts katrā guļamistabā: miegā dūmus nejutīsiet, toties dzirdēsiet skaņas signālu!
Materiāls tapis sadarbībā ar “FN-Serviss”
tālr. 67556799
www.fnserviss.lv