Padoms zemniekam. Kas darāms, ja aitu ganāmpulku piemeklē salmoneloze 0
Madara Stinka, PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja
Pērnajā jūlijā zinātniskajā žurnālā Preventive Veterinary Medicine 145 (2017)1 ir publicēts raksts par Šveicē veiktu pētījumu, kas saistīts ar hronisku proliferatīvu rinītu saslimšanas gadījumiem un Salmonella enterica subsp. diarizonae serotipa 61:k:1,5,(7) izplatību Tekselas šķirnes aitu ganāmpulkā.
Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) uz šo faktu norādīja Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, citējot publikāciju: “Salmonella enterica subsp. diarizonae 61:k:1,5,(7) serotips (Salmonella O:61 serotips) parasti tiek atrasts veselo un ar salmonelozi slimo aitu izkārnījumos. Daži hroniskā proliferatīvā rinīta (HPR) gadījumi aitām, kas ir saistīti ar Salmonella O:61 serotipu, ir aprakstīti kā jauna slimība ASV, Spānijā, un pēdējos gados tā konstatēta arī Šveicē.< HPR ir pieaugušo aitu, kas vecākas par vienu gadu, slimība. Slimības sākumā dzīvnieks cieš no hroniskām iesnām, pēc tam seko aizdusa un nosmakšana. Slimības hroniskā stadija var ilgt mēnešiem un beidzas ar dzīvnieka nāvi. Smaga hroniska deguna iekaisuma gadījumā deguna gļotāda tik stipri sabiezināta, ka pilnībā aizsprosto elpošanas ceļus. Patologanatomiskās sekcijas laikā novēro patoloģiskus bojājumus dzīvnieka elpošanas sistēmā, kas ir saistīti ar spēcīgu deguna gļotādas turbīnu paplašināšanos, plaušu tūsku. Deguna gļotāda ir purpursarkanā krāsā, kas pārklāta ar lielu daudzumu viskozu, balti pelēku gļotu." (Skat. attēlu).
Šveices pētījumā ir konstatēts: “Salmonella O:61 serotips aitu deguna gļotādā ir sastopams ap 46%, bet dzīvnieku fēcēs – tikai 6%. Šis fakts pierāda, ka slimības ierosinātājs ar deguna izdalījumiem tiešā kontaktā tiek pārnests no dzīvnieka uz dzīvnieku. Tā kā HPR ir pieaugušo aitu hroniska slimība, pastāv apdraudējums slimības ierosinātāja Salmonella O:61 serotipa izplatībai starp aitu ganāmpulkiem un liek aizdomāties par zoonozes risku.”
Slimība konstatēta Latvijā
Saskaņā ar ZI BIOR sniegto informāciju minētā aitu slimība ir novērota arī Latvijā. 2017. gadā BIOR Salmonella O:61 serotipu ir konstatējis četros aitu saslimšanas gadījumos. Laboratoriski salmonelozes ierosinātājs tika konstatēts divu aitu un viena teķa deguna gļotās un vienā aitas abortētā auglī, kas liek vērst uzmanību, iespējams, uz aktuālu problēmu aitkopības nozarē.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nr. 127 Noteikumi par ziņojamām, reģistrējamām un valsts uzraudzībā esošām dzīvnieku infekcijas slimībām un kārtību, kādā par tām sniedzama informācija Pārtikas un veterinārajam dienestam (21.02.2012.) salmoneloze ir reģistrējama un valsts uzraudzībā esoša dzīvnieku infekcijas slimība, par kuras konstatēšanu jāziņo PVD.
Ņemot vērā iepriekš minēto, PVD informē, ka var palīdzēt noskaidrot neskaidrus aitu saslimšanas vai nobeigšanās cēloņus gadījumos, kad nevar izslēgt aitu saslimšanu ar kādu no infekcijas slimībām, sedzot praktizējošā veterinārārsta veterināro pakalpojumu izdevumus un laboratoriskās izmeklēšanas izmaksas no valsts budžeta līdzekļiem.
Biodrošības pasākumi
PVD vēlas atgādināt praktizējošajiem veterinārārstiem un aitu īpašniekiem/turētājiem, ka jāievēro biodrošības pasākumi, tostarp nopirkto dzīvnieku ievietošana karantīnā pirms pievienošanas sava ganāmpulka dzīvniekiem.
Praktizējošajiem veterinārārstiem un aitu īpašniekiem/turētājiem jāievēro šādas pamatlietas, konstatējot aitu saslimšanas gadījumus:
1) dzīvnieku īpašniekiem/turētājiem nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam par dzīvnieka nobeigšanos, abortiem, vairāku dzīvnieku vienlaicīgas saslimšanas gadījumiem un jebkuru gadījumu, kas rada aizdomas par dzīvnieku saslimšanu ar infekcijas slimību;
2) jāveic slimo dzīvnieku izolēšana no pārējiem dzīvniekiem, jo tekstā minētais Salmonella O:61 serotips galvenokārt izplatās tieša kontakta ceļā no dzīvnieka uz dzīvnieku;
3) jāveic novietnes tīrīšana un dezinfekcija;
4) noteikti jāievēro personīgā higiēna un citi personiskās piesardzības pasākumi, jo lielākoties visi salmonellu serotipi var būt zoonotiski (tas ir – izraisīt saslimšanu arī cilvēkiem), izņemot dažus sugas specifiskos salmonellu serotipus.
Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra datu bāzē reģistrēto informāciju 2017. gada 1. jūlijā Latvijā bija reģistrētas 3715 aitu novietnes ar 137 974 aitu sugas dzīvniekiem.
1 – Preventive Veterinary Medicine 145 (2017) 78–82 “Salmonella enterica subsp. diarizonae serotype 61:k:1,5,(7) associated with chronic proliferative rhinitis and high nasal colonization rates in a flock of Texel sheep in Switzerland” (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167587716306237).