Foto – Māris Brancis

Uzmanības centrā – poga
 0

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā līdz 15. septembrim skatāma ādas dizaina izstāde –
33 mākslinieku skatījums uz Knuta Skujenieka dzejoli “Poga”.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

1964. gadā Knuts Skujenieks, atrazdamies ieslodzījumā Mordovijas nometnē, uzrakstīja dzejoli par pogu –
mīlestības apliecinājumu sievai: “Mūžs mans uz krūtīm deg/ Tevis iešūtā pogā”. Tas ir tulkots daudzās pasaules valodās, un šogad dzejnieka 75 gadu jubilejas reizē apgāds “Neputns” šo dzejoli 34 valodās izdevis vienā grāmatā. Latvijas Ādas dizaina un grāmatsējēju asociācija pēc tās dibinātājas un vadītājas Ilizanes Grīnbergas iniciatīvas šo dzejoli izvēlējusies par tēmu izstādei, kas vispirms bija iekārtota galerijā “Absīda” Rīgā.

Izstādē piedalās 22 profesionālie ādas dizaineri un grāmatsējēji un vēl desmit Rīgas Lietišķās mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņi, kuri veidojuši grāmatas vāku kā savu otrā kursa darbu. Tēma ir viena, bet kāda dažādība! Centrā ir pogas motīvs (un grāmata arī!), kas neapšaubāmi ir viens no obligātiem elementiem, taču katrs mākslinieks to apspēlē saistībā ar savu individualitāti un katra māksliniecisko tēmu viņa radošajā darbībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Maija Katvare apspēlē grafisko līniju valodu. Velga Niedre pogas vietā iestrādājusi lielu apaļu spoguli, kurā skatītājs ierauga pats sevi. Tad nu viņš var domāt, ko grib, – uzdot jautājumu, vai mana mīlestība būtu tikpat liela? Vai – ka arī viņš varētu būt dzejnieka vietā.

Valda Ozola vākā atkārto to pašu apģērba fragmentu, kurā Knuts Skujenieks uzņemts vienīgajā viņa fotogrāfijā no nometnes laikiem un kurā parādās dzejolī minētā poga. Vai tieši tā poga, par ko dzejnieks raksta? Tas šobrīd nav svarīgi. Astrīda Siltuma dzejoļu krājumu iesējusi pabiezā baltā audumā. Grāmatas muguriņā iestrādāts dzejnieka vārds un uzvārds, kuru kā atskabargas, kā brīvības simbolu veido šauras sarkanbaltsarkanas lentītes. Otru grāmatu šī pati māksliniece darina jo īpaši. Katru dzejoli viņa pašrocīgi uzrakstījusi uz dzeltenīga papīra, bet vāku sadalījusi sīkos lodziņos kā bišu kāres, katrā no tiem iestrādājot vienu dzejnieka vārda un uzvārda burtu, atdalot tos ar pogu. Ruta Ašme vāku darina kā lielu pogu, kurā iesiets dzeju krājums. Mazliet kičīgs ir Ineses Pitkēvičas darbs. Vākā iešūtas daudzas jo daudzas pēc formas dažādas, tomēr tonāli saskaņotas pogas. Bet Inga Galvāne ņēmusi palīgā arī metālu: aiz cietuma loga režģa aizbāzts pelēkā lina apvalkā iesiets sējums. Pašas asociācijas vadītājas Ilizanes Grīnbergas darbi allaž izceļas ar atturīgu vienkāršību un minimālismu. Grāmata ir iesieta divu krāsu tonāli ļoti uzmanīgi piemeklētos parupjos audumos, kas savienoti (satrāklēti) ar diegu, to galus atstājot nesasietus un nenogrieztus. Īpašs akcents ir sarkanā podziņa, atrodot tai vislabāko vietu un piedodot darbam eleganci.

Izstāde ceļos pa Latviju – pēc Jelgavas tā būs skatāma Liepājā, Rēzeknē un citviet.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.