Sēklgrauzis atkal sabojājis pupiņas: kā atbrīvoties no kaitēkļa? 3
Aizpērn pupiņās bija iemeties sēklgrauzis. Nolēmām vienu gadu pupiņas vispār nesēt. Šogad nopirkām jaunas sēklas, bet sēklgrauzis atkal ir sabojājis pupiņas. Kāpēc tā, un kā no šā kaitēkļa var atbrīvoties? VILIS JANSONS KULDĪGAS NOVADĀ
– Sēklgrauzis invadē pupiņas uz lauka. Ja neveic smidzinājumu pret šo kaitēkli, tas turpina bojāt sēklas glabātavā – izgrauž pupiņās apaļus caurumiņus, un tad tās vairs nav lietojamas ne uzturā, ne sēklai, – uzsver Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra entomoloģe Ilze Apenīte.
Kaitēklis var saglabāties gan sēklās, gan augsnē. Tāpēc ļoti svarīgi ir ievērot augu seku: pupiņas nevajadzētu sēt iepriekšējā vietā ātrāk kā pēc 4–5 gadiem.
Tiklīdz pupiņām sāk aizmesties pāksteņi, pākšaugi jāapsmidzina ar insekticīdiem, jo šajā laikā izlido sēklgrauzis. Pamanot uz augiem pelēkas, 2–5 mm garas, brūnas vabolītes, nekavējoties izmanto kontakta iedarbības preparātus, piemēram, Deci 2,5 vai Fastaku 50, cenšoties trāpīt kukaiņiem. Ja kaitēkļus nemana, vērts profilaksei smidzināt ar sistēmas iedarbības līdzekļiem, piemēram, ar Danadimu 40 (minētie preparāti gan nav reģistrēti pupiņu sēklgrauža apkarošanai).
Ja dārznieks nevēlas savā dārzā lietot ķīmiju, kaitēkļi jāierobežo ar agrotehniskiem pasākumiem, proti, rūpīgi jāšķiro un jāuzglabā sēklas materiāls, jāievēro pareiza augu seka, laikus jānovāc raža.
Rudenī, ražas laikā, sēklas jāpārskata un invadētās tūlīt jāiznīcina, tādējādi pārtraucot kaitēkļa attīstības ciklu. Bojātās sēklas ir vieglas, dīgst slikti vai nedīgst vispār. Ja sēklā caurumu ir maz, tā uzdīgst, jo sēklas dīglīti kāpurs nebojā, tomēr augi ir vārgi un aug lēni.
Kaitēklis ir ļoti jutīgs pret zemu temperatūru, tāpēc sēklai paredzētās pupiņas ieteicams ievietot saldētavā – plastikāta maisiņā tās 24 stundas patur -15…-20 °C temperatūrā. Tas gan var pasliktināt pupiņu kvalitāti, bet pārtrauks kaitēkļa vairošanos (sējai pavasarī der iegādāties citas, veselas pupiņas ar labu dīgšanas enerģiju).
No saldētavas izņemtas sēklas izklaidus izber uz papīra, patur 2–3 dienas istabas temperatūrā, līdz pilnībā nožūst. Izlobītas pupiņas ieteicams uzglabāt vēsā vietā slēgtos traukos, piemēram, stikla burkās ar skrūvējamu vāku.
Sēklas glabājot +18…+20 °C temperatūrā, no pupiņu sēklgrauža bojājumiem nav iespējams izvairīties.