Liekas, es kādu noslepkavoju! Ja vajā dažādas uzmācīgas domas un rituāli 1
Uzmācīgas domas, kas vakarā liedz aizmigt vai dienā pievērsties vajadzīgajam darbam, mēdz piemeklēt ikvienu. Ja trauksmainās domas neatkāpjas ilgāku laiku un tām pievienojas noteiktas rituālas darbības, piemēram, mājas tīrīšanas kūre ik dienu trīs stundu garumā, cilvēku, iespējams, piemeklējusi nopietna neiroze – obsesīvi kompulsīvie traucējumi.
Obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir viens no neirožu veidiem. Tā ir diezgan smaga hroniska saslimšana ar recidīviem – slimības atkārtošanos. Psihiatrs Jevgeņijs Iznovs akcentē, ka šie traucējumi, ko medicīnā apzīmē ar saīsinājumu OKT un turpmāk ērtības labad lietosim arī rakstā, ir viena no smagākajām neirozēm, ko cilvēks var piedzīvot. Pasaules Veselības organizācija OKT ir iekļāvusi 10 slimību topā, kuras var izraisīt invaliditāti darbspējīgai personai. Proti, cilvēkam gan nav paralīzes vai traumas, tomēr neiroze liedz pilnvērtīgi darboties.
Obsesijas ir uzmācīgas idejas, domas, tēli, kas izraisa trauksmi. Savukārt kompulsijas ir darbības vai rituāli, ko cilvēks veic, lai novērstu radušos trauksmi.
“Pacients uzmācīgās domas uztver kā iracionālas, neadekvātas, bet nespēj tās novērst. Lai samazinātu vai laikus novērstu trauksmi, slimnieks parasti izdomā un veic stereotipiskas kustības,” skaidro speciālists.
Traucējumu iedalījums
OKT var iedalīt pēc prevalējošajām parādībām.
* Prevalējošas, obsesīvas domas – tās var būt uzmācīgas un ilgstošas iedomas, idejas, priekšstati, tēli, ainas, spriedelēšana par iespējamībām (kā būtu, ja būtu; ja būs tā, tad notiks tā).
* Prevalējošas kompulsīvas darbības, obsesīvi rituāli – tie parasti ir saistīti ar īpašu tīrību, roku mazgāšanu, atkārtotu pārbaudi, potenciāli draudīgu situāciju novēršanu. Uzvedības pamatā ir bailes no briesmām, kas varētu draudēt pacientam vai ko pacients varētu radīt citiem.
* Jauktas uzmācīgas domas un rīcība.
Izšķir trīs uzmācību jeb obsesiju veidus.
Kontrasta obsesijas ir idejas un domas, kas krasi atšķiras no cilvēka būtības un pamatprincipiem. “Piemēram, māte iedomājas, ka spētu nodarīt pāri savam jaundzimušajam, vai kādam cilvēkam ar tradicionālu seksuālo orientāciju rodas homoseksuālas domas. Iespējamas idejas par kāda radinieka izvarošanu, kaut gan saskaņā ar dzīves principiem tas nav pieņemami. Reliģioziem cilvēkiem var ienākt prātā sātans vai ielauzties rupji lamuvārdi,” stāsta psihiatrs. “Sastapos ar pacienti, kurai šķita, ka viņas domas ir piesārņotas. Lai attīrītu prātu, viņa stundām ilgi stāvēja dušā, pavēršot uz sevi strūklu, kas it kā šīs netīrās domas aizdzītu.”
Uzmācīga pārbaude. Ikviens reizēm atkārtoti pārbauda, vai ir aizslēgtas durvis, vai izslēgts gludeklis vai gāzes plīts. Cilvēks ar OKT šīm darbībām velta vismaz stundu dienā. Jevgeņijs Iznovs stāsta, ka pacienti trauksmes novēršanai dažkārt izmanto pat visu dienu. Kāds zēns 20 stundas stāvējis savā istabā, jo viņu pārņēmušas domas, ka pretējā gadījumā (izejot no istabas) viņa mātei notiks kaut kas slikts.
Bailes no piesārņojuma un baktērijām. Cilvēks var stundām ilgi mazgāties, berzt rokas, tīrīt veļu un visdažādākās virsmas. “Persona ar OKT, atrazdama ģimenes locekļa matu, var piedzīvot trauksmi un pat izraisīt skandālu,” piemēru min ārsts.