Foto: Urbans/SHUTTERSTOCK

Uzlikt iemauktus cukura diabētam. Par diabēta pacientu bezmaksas apmācībām 1

Ja ārsts pirmoreiz noteicis diagnozi – otrā tipa cukura diabēts –, vispirms nepieciešama skaidra izpratne par šo slimību, tad medikamentu iedarbība un sagaidāmie ieguvumi, uzsver Līga Ārente. Savukārt gan tehnisku iemaņu apgūšanā, gan motivācijas veidošanā, jo noteikti jāmaina arī dzīvesveids, pacientam var palīdzēt diabēta apmācības māsas. Ir jāiemācās slimību kontrolēt, uzlikt tai iemauktus, bet tam vajadzīgas specifiskas zināšanas.

Reklāma
Reklāma

Diagnoze ne vienmēr viegli dodas rokās

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Pirmā tipa cukura diabēts visbiežāk sākas ar izteiktiem slimībai raksturīgiem simptomiem – slāpēm (pacients izdzer 3–5 litrus diennaktī), biežu urinēšanu, nespēku un nogurumu, strauju svara zudumu. Parasti pietiek ar glikozes noteikšanu asinīs no pirksta, un diagnoze ir zināma.

Daudz grūtāk ir ar otrā tipa cukura diabētu, jo slimība progresē ļoti lēni, dažreiz pat 8–10 gadu laikā. Sākumā nav izteiktu simptomu (bieža vajadzība pačurāt, pastiprinātas slāpes un apetīte, svara zudums izpaužas samērā viegli), tomēr ir dažas acīm redzamas pazīmes, ko sauc par metabolo sindromu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vizuāli tas izpaužas ar tā saukto abdominālo adipozitāti – tauku izvietojums vairāk koncentrējas jostas apvidū. Tātad vīriešiem ar alus vēderiņiem ir ļoti augsts otrā tipa diabēta un arī sirds un asinsvadu slimību risks. Šie pacienti jāizmeklē detalizētāk, lai konstatētu cukura diabētu agrīnā stadijā un noteiktu vielmaiņu. Defekti var būt ļoti dažādi, un katram pacientam jāpiemeklē individuāla un specifiska ārstēšana, ko parasti veic endokrinologs.

Diagnozi nosaka, ja glikozes līmenis ir ap 11,1 mmol/l vai tukšā dūšā divās atkārtotās pārbaudēs ap 7,0 mmol/l, vai arī divas stundas pēc tā sauktā orālā glikozes tolerances testa (tukšā dūšā izdzerta ūdens ar 75 g glikozes) – 11,1 mmol/l. Tieši paaugstinātais glikozes līmenis bojā nervu šķiedras, sīkos un arī lielos asinsvadus, nieres, izraisa sirds asinsvadu slimības.

Regulāra kontrole

Cilvēkiem bieži ir priekšstats, ka medikamenti jālieto noteiktu laiku un tad būsi vesels. Jāsaprot, ka diabēts ir uz mūžu un medikamenti būs jālieto pastāvīgi. Jāiemācās veselīga uztura pamatprincipi un galvenokārt izpratne par ogļhidrātiem, jo tie visvairāk paaugstina cukura līmeni asinīs. Ļoti daudz veselības ieguvumu sniedz fiziskās aktivitātes, bet cilvēki ir programmēti taupīt enerģiju, tāpēc ir mazliet slinki un uzsākt fiziskās aktivitātes ir grūti. Jāiemācās arī to pareizi izdarīt.

Jebkura diabēta pacientam ikdienā jāveic glikozes līmeņa kontrole asinīs ar portatīvo glikometru. Tiem, kam ir pirmā tipa diabēts, nepieciešama biežāka kontrole. Vēl jāpārbauda svars, dažreiz arī asinsspiediens. Iegūtie dati noteikti jāfiksē paškontroles dienasgrāmatā. Tas palīdz labāk izprast vielmaiņas procesus un mācīties no savas rīcības un kļūdām. Regulāri jāveic bioķīmiskās analīzes, uz kurām nosūta ārsts, tātad tas jāapmeklē regulāri. Vismaz reizi gadā jāveic pilnīga izmeklēšana, lai konstatētu, vai nav sākušās vēlīnās komplikācijas, ko pacienti parasti nejūt un par ko nemaz nenojauš.

Reklāma
Reklāma

Kam pienākas apmācības

Patlaban Latvijā darbojas 17 diabēta apmācību kabineti 15 ārstniecības iestādēs, tajos pacientu apmācības veic sertificētas diabēta māsas.

Apmācības ir bez maksas un galvenokārt paredzētas pirmreizējiem pacientiem – tiem, kuriem ārsts pirmoreiz diagnosticējis cukura diabētu. Nākot pirmo reizi, jāņem līdzi ģimenes ārsta vai endokrinologa (vai bērnu endokrinologa) nosūtījums; uz atkārtotām apmācībām – endokrinologa nosūtījums. Apmācības notiek grupā (ne mazāk par četriem pacientiem ar apstiprinātu diagnozi vai viņu tuviniekiem), tomēr var būt arī individuālas.

Piemēram, pacientiem, kuriem ārsts izrakstījis insulīna injekcijas (lai labāk kompensētu slimību, otrā tipa cukura diabēta pacientiem mēdz pievienot vienu pagarinātas iedarbības insulīna injekciju, bet ļoti ielaistos gadījumos uzreiz sāk ārstēt ar insulīnu), apmācībās iemāca sagatavot insulīna piln­šļirci lietošanai, izvēlēties pareizu injekcijas ievadīšanas tehniku un pareiza garuma adatas. Iemāca, ka insulīna injekcijas vietas jāmaina pēc rotācijas principa, nevis visu laiku tas jādara vienā un tajā pašā vietā.

Būtiska apmācību daļa ir cukura diabēta paškontrole – kā pašam mājās mērīt glikozes līmeni asinīs ar glikometru. Tikai tādējādi iespējams sekot līdzi glikozes līmenim. Sākumā rezultātu interpretēšanai vajadzīga diabēta māsas un ārsta palīdzība, bet ar laiku cilvēks pats to apgūst.

Pacientam arī jāzina, ka otrā tipa diabēta ārstēšanā ir daudz medikamentu, tos iespējams dažādi kombinēt, un, kas der vienam, otram izraisa blaknes. Piemēram, medikaments metformīns, ko lieto gan vienu pašu, gan kombinācijā ar DPP4 inhibitoriem, SGLT2 inhibitoriem, GLP1 receptoru agonistiem, var izraisīt sliktu dūšu, šķidru vēdera izeju, sāpes vēderā. Par to jāpastāsta savam ārstam, lai viņš piemeklē citu risinājumu. Tomēr sliktās dūšas dēļ pacients nereti pārtrauc zāles lietot regulāri un arī ārstu neinformē. Tas nozīmē, ka diabēts vairs netiek kontrolēts un glikozes līmenis atkal paaugstinās.

Ambulatoriem pirmreizējiem cukura diabēta pacientiem tiek plānotas piecas apmācības. Labāk, ja sākumā ir divas trīs intensīvas apmācības un tad – pēc mēneša vai diviem, jo parasti uzrodas daudz neskaidru jautājumu par diabēta ārstēšanu ikdienā.

Ne biežāk kā reizi piecos gados veic atkārtotu apmācību grupā (ne mazāk par četriem pacientiem) – gan lai atsvaidzinātu zināšanas, gan pēc endokrinologa ieteikuma, kad mainīta ārstēšana vai cukura diabēts ir slikti kompensēts (glikozes līmenis turas virs 8 mmol/l), vai arī bieži gadās hipoglikēmija (glikozes līmenis asinīs pēkšņi pazeminās zem 4 mmol/l).

UZZIŅA

Kur notiek diabēta pacientu bezmaksas apmācība

• Rīgā: Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (šeit pakalpojumus papildus sniedz arī bērnu endokrinologs) un Rīgas 1. slimnīcā.

• Vidzemē: Cēsu klīnikā un Ildzes Amoliņas ārsta praksē endokrinoloģijā Cēsīs, Limbažu slimnīcā, kā arī Madonas slimnīcā.

• Zemgalē: Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, Daces Teterovskas ārsta praksē endokrinoloģijā Ogrē.

• Kurzemē: Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centrā Liepājā.

• Latgalē: Rēzeknes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

UZZIŅA

Plašāk par diabēta apmācības kabinetiem un to atrašanās vietām var uzzināt Nacionālā veselības dienesta interneta vietnē www.vmnvd.gov.lv sadaļā Veselības aprūpes pakalpojumi – Diabēta pacientu aprūpe.

Konsultējusi Latvijas Diabēta aprūpes māsu apvienības priekšsēdētāja Līga Ārente

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.