Foto: Zane Bitere/LETA

Eksperta padoms. Izplatītākās kļūdas dārzeņu uzglabāšanā 0

Mūsu dārzeņkopji arvien vairāk būvē dārzeņu glabātavas ar aukstuma iekārtām jeb, kā mēdz teikt, saldētavas. Intensīva ventilēšana šādās glabātavās ir nepieciešama, lai novadītu no produkta lieko siltumu, kas rodas tā dabiskā elpošanas procesā. Vietās, kur gaiss netiek cauri vai kur tā kustības ātrums ir mazāks, gaisa temperatūra ir augstāka nekā vidēji kamerā. Nākas ventilēt par daudz, bet tas pasliktina produkta kvalitāti – tas vairāk vīst.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ir ļoti svarīgi ātri piepildīt kameru ar konteineriem. Tikai šķiet, ka vēlāk tā tāpat tiks atdzesēta. Prakse rāda, ka dažkārt atdzesēšana ievelkas par ilgu un tas pasliktina produkta kvalitāti. Ja siltie plankumi kamerā vēl joprojām paliek, produkta bojāšanās paātrinās. Tas attiecas uz absolūti veseliem produktiem, bet, ja tie ir inficēti, bojāšanās process norisinās vēl straujāk un zudumi ir lielāki.

Ražas zudumi vēl nav viss ļaunums, arī preču produkta kvalitāte kļūst mazāk viendabīga, tātad nepieciešams vairāk šķirošanas darba. Holandieši strādā lielākas tirgus konkurences apstākļos, tāpēc uztraucas arī par potenciālā patērētāja uzticības zaudēšanu nestabilas kvalitātes dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nedrīkst aizmirst arī papildu enerģijas izmaksas, kaut gan, vairāk dzesējot un vēdinot, ir iespējams situāciju nedaudz labot. Tomēr tas nespēj mierināt nevienu, kurš vērtē paša ieguldīto darbu un rūpes audzēšanas un ražas vākšanas periodā.

Šķēršļi gaisa plūsmai

Aukstuma kamerās, kur produktu uzglabā konteineros vai saliekot paletes ar kastēm vairākos stāvos, pareiza gaisa plūsma tiek nodrošināta ar ventilatoriem. Ceļā uz un gar produktu gaisa plūsmai ir vairāki šķēršļi. Parasti tie ir konstrukcijas elementi: sijas, kolonnas, gaismekļi, instalācija u. tml. Dažkārt gaisam nākas četras reizes mainīt kustības virzienu, paiet gar produktu rindu un vēl apgriezties pie dzesētāja, lai atdotu tam savākto siltumu. Gala rezultātā vislielākie gaisa strūklas spiediena zudumi rodas, saduroties gaisam, kas nāk no iztvaicētāja (primārais gaiss), un gaisam, kas atgriežas no produkta (sekundārais gaiss).

Jo vairāk šķēršļu, jo mazāk gaisa nāk no ventilatoriem ar visām no tā izrietošām sekām. Bet šķēršļi ir dažādi. Pareizi konstruētā un piepildītā aukstuma kamerā šķēršļi ir izvietoti vienmērīgi (sk. zīmējumu).

Piecas lielākās izvietošanas kļūdas

Kas būtu jādara, lai optimizētu gaisa plūsmu? Dažus šķēršļus ir iespējams novērst glabātavas celtniecības laikā vai aprīkojot to ar nepieciešamām iekārtām. Tas attiecas arī uz dzesētāja izvēli un pašas kameras izmēriem. Šie divi faktori kopā spēj samazināt gaisa kustību par 50–65%.

Laba kamera nodrošina pietiekamu, bet ne pārmērīgu attālumu starp konteineru vai palešu krāvumiem, pietiekamu telpu gaisa cirkulācijai, kā arī dzesētāju, kas ir piemērots izmantošanas veidam.

Kad pamata izvēle ir izdarīta, jāskatās, kā varētu optimizēt gaisa cirkulāciju kamerā. Šeit nav sīkumu. Gaiss virzās pa mazākās pretestības ceļu. Citiem vārdiem, no vairākiem iespējamiem gaisa kustības maršrutiem visvairāk gaiss virzīsies tur, kur ir mazāk šķēršļu. Un tieši tas nosaka pareizo konteineru un palešu krāvumu izvietošanu. Ja tie ir izvietoti pareizi, gaisa pietiek visur. Savukārt, ja konteineri vai paletes ir izvietotas nepareizi (nepārdomāti vai kā pagadījās), rodas vietas, kur gaiss netiek.

Reklāma
Reklāma

Holandiešu speciālisti ir apkopojuši visvairāk izplatītās, bet novēršamās kļūdas konteineru izvietojumā un attēlojuši tās shematiski (sk. zīmējumu):

1. Gaiss atgriežas uz dzesētāju agrāk nekā vajag.

2. Jo ciešāk ir salikti konteineri, jo siltāks ir produkts.

3. Kamerā ir ievietots par daudz konteineru, tāpēc starp rindām nav atstarpes.

4. Par maz brīva augstuma zem slīpā jumta.

5. Konteineri stāv pirms dzesētāja.

Seši konteineru izvietošanas nosacījumi

– Nenovietojiet konteinerus tieši pirms dzesētāja, kā arī dažus metrus aiz tā.

– Nodrošiniet telpu gaisa apgriešanai (vismaz 40–60 cm).

– Novērsiet pārāk lielas spraugas (atstarpes) starp konteineru rindām (maksimāli 15 cm).

– Palešu atveres gaisa kustības virzienā nedrīkst būt ciet (aizsegtas, aizbāztas ar kaut ko).

– Plēves loksnes apkārt iztvaicētājam, kas ir paredzētas pareizas gaisa plūsmas nodrošināšanai, ir efektīvas tikai tad, ja ir ievēroti visi spēles nosacījumi.

– Lielajās kamerās ir vērts uzzīmēt uz grīdas pareizu konteineru novietošanas shēmu.

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops īpašajā pielikumā “Augļu un dārzeņu uzglabāšanas knifi”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.