Uzfilcē mēteli. Darināšana soli pa solim fotogrāfijās 0

Rokdarbniece ANDRA KURGA darina fantastiskus mēteļus. Te mazās vilnas kārsumu paciņas pārtop oriģinālos dizaina risinājumos. Katrs mētelis ir unikāls un neatkārtojams! Andra piekrita lasītājiem parādīt un pastāstīt, kā top viņas unikālie apģērbi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Nepieciešamie materiāli:

• tills,
• filcējamā adata,
• vilnas kārsums,
• dekoratīva dzija,
• oderdrēbe,
• mēteļa piegrieztne,
• putuplasta plāksne,
• šķidrās ziepes,
• burbuļplēve,
• slīpmašīna.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Vispirms izvēlas modeli un atrod piegrieztni (Burdas piegrieztnes joprojām mums Latvijā ir vienas no labākajām). Mēteļiem var nopirkt jau gatavas piegrieztnes, kuras ir nevis jāizņem no žurnāla, bet tikai jāizgriež (maksā 3,27–3,84 eiro par vienu). Kad piegrieztne atrasta, vajag aprēķināt uzlaidumu. Piegriežot mēteli, jāņem vērā, ka, veļot vilnu, tā sarausies par 20–30% atkarībā no biezuma. Jo biezāk uzlikta vilna, jo vairāk tā saraujas. Turklāt garumā parasti saraujas vairāk nekā platumā. Pirms sāk filcēšanu, ir jābūt pamatnei, uz kuras to darīt. Pamatnei vislabāk izmantot tillu, bet var lietot arī treniņtērpa oderi, kuru var iegādāties audumu veikalos. Pamatne dod ne tikai formu, bet arī saķeri un noturību. Ja grib filcēt bez pamatnes, vilnas kārsums jāliek biezā kārtā, un tas līdzinās biezai segai.

2. Izgriezto pamatni liek uz putuplasta plāksnes. Filcētājas, kas neveido lielus darbus, izmanto dušas sūkļus, platas sukas ar gariem zariem, uz kā filcēt. Agrāk filcēja ar vienu adatu, bet tagad veikalos var iegādāties komplektus ar četrām, piecām un septiņām adatām, līdz ar to darbs rit raitāk.

3. Pēc tam liek vilnu. To dara, atdalot vilnas šķiedras un liekot tās vidējā biezumā tā, lai ir nedaudz pāri maliņām, jo pēc tam varbūt vajadzēs tās atlocīt. Vilnu jācenšas likt vienādā biezumā, to pārbauda, paceļot pret gaismu.

4. Izlikto vilnas kārsumu ar adatām viegli piesprauž pie pamatnes.

5. Veido abstraktu krāsu salikumu. Sākumā saliek vilnas gabaliņus, tad tos mazliet papluina, samiksē kopā, lai veidotos harmoniska pāreja. Krāsu saderību vislabāk var redzēt tieši darba procesā.

6. Kad krāsas saliktas, ņem papildmateriālus – dziju, merīnvilnu. Tieši diegi piešķir dzīvīgumu, pabeigtību, ar tiem var izlikt visdažādākos rakstus. Var iegādāties jau gatavus jēlfilca audumiņus un no tiem izgriezt ziedus, ornamentus, kurus piefilcē ar filcējamo adatu.

7. Izlikto dziju viegli piefilcē pie vilnas. Jebkura dzija nederēs, jo, ja tajā ir daudz metālisku spīdumu, tā labi nepiefilcēsies, savukārt ļoti plāna dzija pēc filcēšanas un velšanas nebūs pamanāma. Lai darbs izskatītos pabeigts, diegu galus nostiprina, uzliekot tiem nedaudz vilnas kārsuma un piefilcējot to.

Reklāma
Reklāma

8. Kad viss salikts, vilna jāsafilcē – to var darīt ar roku vai mašīnu. Attēlā redzamajai mašīnai ir 300 adatu, vilnas salikumu caur to laiž 7–10 reizes dažādos slīpumos, lai būtu vienmērīgi safilcēts. To pašu var paveikt ar filcējamo adatu, tikai jāapbruņojas ar pacietību.

9. Safilcēto vilnas gabalu griež otrādi un piefilcē oderīti. Vispirms apgriež malas, arī atgriezumus var izmantot oderei. Nevar likt citas krāsas vilnu, jo tad filcēšanas laikā otrā pusē nedaudz izsitīsies arī cita krāsa.

10. Kad otra puse izklāta ar vilnu, to vienmērīgi piefilcē pie pamatnes. Kad no abām pusēm vienmērīgi safilcēts, katru detaļu saslapina ar ziepjūdeni. Filcēšanas meistari sarīvē uz rīves saimniecības ziepes, atšķaida ar ūdeni un tad samērcē vilnu. Iegūtā masa ir lipīga un nepatīkami smaržo. Patīkamāk ir lietot šķidrās ziepes. Uz diviem litriem ūdens ņem 50 ml šķidro ziepju masas. Ir speciālās olīveļļas filcēšanas ziepes.

11. Filcēšanas meistari vilnu iemanījušies savelt veļas mašīnā (28 minūtes 40 grādu temperatūrā). Iesācējiem tā rīkoties ir riskanti, jo nepiemērotas programmas dēļ vilna var sarauties. Labāk lietot slīpmašīnu. Apakšā paliek burbuļplēvi (var iegādāties saimniecības preču veikalos), uzliek ziepjūdenī samitrināto vilnas gabalu, pa virsu mazu plēvīti – un uz priekšu! Vilnu nedrīkst pārāk samitrināt, jo tādā gadījumā visa ziepju masa izšļakstīsies pa telpu! Katra detaļa jāizvibrē no abām pusēm aptuveni 10–25 minūtes atkarībā no lieluma, vilnas biezuma. Vibrēšanu beidz, ja vilna nestaigā un ir vienmērīgi savēlusies. Savēlumu izskalo un izžāvē.

12. Pēc tam liek piegrieztni un precīzi izgriež mēteļa detaļas. Piegriež arī oderi un sašuj. Lai mētelis būtu siltāks, ieteicams izmantot stepēto oderi, savukārt, ja mētelis būs bez oderes, ļoti sapūkosies drēbes, jo īpaši tumšās. Oriģināls veids, kā no vilnas kārsumiem pagatavot sev košu un modernu mēteli!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.