Uzdāvināt 99 muzeju bagātību 1
Vakar Rīgā “Retroauto muzejā” tika atvērts apgāda “Lauku Avīze” izdevums – Ilzes Būmanes grāmata “Latvijas 99 privātie muzeji un kolekcijas”.
Ilze Būmane atminas, ka pēc tam, kad 2010. gadā iznāca pirmā grāmata par 111 Latvijas muzejiem, zvanījuši citu, viņai nezināmu muzeju saimnieki, lai atgādinātu arī par sevi. Tāpēc tagad ir tapusi otra grāmata, kurā, kā saka autore, ir ietverta vai visa Latvijas dzīve – sākot no vienkāršām amatniecības lietām un beidzot ar pilskalniem kā, piemēram, Dagdas novada Andrupenes pagastā apskatāmo latgaļu pilskalnu “Kroma kolna bruoleste”.
“Retroauto muzejā” sabraukušie grāmatas varoņi – kolekciju veidotāji, muzeju iekārtotāji, atverot izdevumu, vispirms apskatīja, kā parādīti viņu savāktie dārgumi, un pēc tam skaitīja, cik muzejos pašiem jau izdevies būt un kurp vēl drīz vien jādodas ciemos. “Tā atkal ir grāmata, kas nestāvēs plauktā, bet tiks lasīta un izmantota kā Latvijas kultūras zīmju gids!” teic Viļānu novada Dekšāres pagasta biedrības “Latgaļu sāta” valdes priekšsēdētāja Marika Zeimule, stāstot, ka viņa grāmatu par 111 muzejiem tur mašīnā, lai zinātu par visu interesantāko, kas gadās ceļā.
“Ja brauksit uz Nīcu, iegriezieties arī pie mums!” aicina Nīcas pagasta “Galdnieku” saimniece Ausma Dzintare. Viņa skolēniem un citiem viesiem parāda bagātīgo galdnieka darbarīku un iedzīves mantu kolekciju, uzņem kāziniekus, kā arī ļauj ciemiņiem uzlaikot Nīcas tautastērpu.
Bet uz slēpju muzeju, kas atrodas Gulbenes novada Tirzā, labāk doties ziemā. Jo tad tā saimnieks Nils Treijs sola ne vien parādīt 70 slēpju pārus un pastāstīt par sporta slēpošanas vēsturi Latvijā, bet arī iznomāt sporta inventāru.
“Ar šādu mersedesu brauca Štirlics filmā “Septiņpadsmit pavasara mirkļi”, bet šo mašīnu esat redzējuši filmā “Teātris!”” – tā “Retroauto muzeja” īpašnieki Diāna un Normunds Orleāni izrādīja sava muzeja eksponātus un grāmatas autori iesēdināja spožā 1939. gadā ražotā “Opel Admiral”. Tieši tāda modeļa mašīna trīsdesmito gadu beigās Berlīnes autoizstādē atzīta par vienu no iekārojamākajām.
Par to, lai viss beigtos kā pasakā – “es ar tur biju un medu ēdu” –, pagalmā rūpējās pazīstamā bitenieka Daugmales Jāņa ģimene, cienājot svinību viesus ar liepu, griķu, viršu, rapšu un vēl citu ziedu medu. Pats Jānis ierādīja vaska sveču darināšanas māku un izgatavotās svecītes uzdāvināja kā suvenīrus. Pārlapojot jauno grāmatu, sapratu, ka nebūs jāprāto, ar ko pārsteigt draudzeni vārdadienā – uzdāvināšu uzreiz 99 muzeju bagātības.