Uzdāvināja jatrofu, kura tā arī neizauga… 0

“Pavasarī man uzdāvināja jatrofu no kataloga, iepakojumā bija divi gumi. Darīju visu, kā bija teikts pamācībā, taču neizauga ne lapas, ne ziedi. Vienam gumam sānos ir maza lapiņa… Kas jāzina par šo augu, ja grib to izaudzēt kuplu un skaistu?” 
Anita Rusiņa Viesītes novadā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Pampstošā jatrofa (Jatropha podagrica) ir aptuveni pusmetru augsts sukulents ar pudeļveida stumbru, uz kura attīstījušies paresni zari, savukārt uz tiem – 20 cm platas, trīsdaļīgas (līdz piecdaļīgām) lapas ar gariem kātiem. Maijā, jūnijā puķe uzzied ar koraļļsarkaniem ziediem garos kātos. No 160 sugām šī ir vienīgā, ko audzē telpās.

Lai gan pampstošā jatrofa ir ļoti pieticīga savās prasībās, ir dažas lietas, kas noteikti jāievēro. Ziemas mēnešos tai ir izteikts miera periods, kad augu pilnībā pārtrauc laistīt. Šajā laikā augam var nobirt visas lapas. Kamēr atpūšas, to var pārvietot vēsākā (+14…+16 °C) telpā, taču gana labi būs arī parastajā istabas temperatūrā. Visu gadu (arī miera periodā, kad augs palicis bez lapām) jatrofai jāatrodas gaišā un saulainā telpā. Ļoti jāuzmanās nepārlaistīt, jo lieka ūdens deva augu var neatgriezeniski sabojāt, tas sapūst. Pēc miera perioda jatrofu atsāk laistīt tikai tad, kad tā pamodusies un ir parādījušās jaunās lapiņas. Iesākumā lej nedaudz, vēlāk – vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pampstošā jatrofa vislabāk jūtas vidēji smagā, trūdvielām ne pārāk bagātā augsnē ar viegli skābu vai neitrālu reakciju. Augsnes sastāvā var ietilpt lapu zeme, velēnu zeme, neitralizēta kūdra un rupja grants.

Augs nav jāpārstāda katru gadu, to var darīt ik pēc trim vai četriem, taču ik gadu der atjaunot augsnes virskārtu.

No pavasara līdz rudenim tikai reizi mēnesī mēslo ar kompleksiem mēslojumiem, kuros slāpeklis ir samazinātās devās. Vismaz pāris dienu pirms mēslojuma saņemšanas jatrofa labi jāsalaista. Noteikti nedrīkst mēs­lot sausu, neaplietu augu!

Ja nepieciešams, jatrofu var apgriezt un nogrieztos zarus izmantot kā spraudeņus pavairošanai. Lapainie galotnes spraudeņi apsakņojas kūdras un rupjas grants substrātā, gaišā vietā, +25 °C temperatūrā un bez seguma.

 

 

SVARĪGI

Pampstošā jatrofa pieder pie eiforbiju dzimtas, un visas auga daļas ir indīgas. Pārstādot, apgriežot, savācot nokritušās lapas, ziedus, rokās jāvelk gumijas cimdi, kuriem netiek cauri auga šūnsula. Sevišķi svarīgi to ievērot, ja uz rokām ir kāda brūce.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.