Pēc aptuvenām aplēsēm, gada aukstākajos mēnešos tomātu platības Nīderlandē sarukušas no 800 līdz 150 ha.
Pēc aptuvenām aplēsēm, gada aukstākajos mēnešos tomātu platības Nīderlandē sarukušas no 800 līdz 150 ha.
Foto: YuRi Photolife/SHUTTERSTOCK

Uzbekistāna izstrādājusi apēdamu Covid-19 vakcīnu. Uz kā bāzes viņiem tas izdevies? 39

Uzbekistānā izstrādāta ēdama vakcīna pret Covid-19, ziņo aģentūra TASS. Taškentas zinātnieki tomātā ievietojuši pretvīrusu gēnu, kas ļauj cilvēkam nesaslimt ar koronavīrusu. Pēc tam no dārzeņa augļiem tika izgatavota ēdamā vakcīna TomaVac.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Uzbekistāna ir lepna, ka ir pirmie pasaulē, kas panākusi ko tādu.

Pētnieki speciālos vektoros ievietoja C-19 gēna fragmentu, kas kodē koronavīrusa antigēno proteīnu S1, un integrēja to tomātu šūnu genomā. No šīm šūnām tika iegūts tomāta augs, kas regulāri ražo S1 antigēna proteīnu, raksta daryo.uz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tika pierādīts, ka tomātu augļi, kas iegūti no šiem augiem, sintezēja stabilu antigēnu proteīnu S1 0, 77 μg / g daudzumā, un tie tika izvēlēti kā Tomavac vakcīna.

Izstrādātās vakcīnas testi parādīja, ka pelēm un brīvprātīgajiem cilvēkiem vakcīna radīja augstu neitralizējošu antivielu (IgA) līmeni asins serumā un (IgG) zarnās.

Jau ziņots, ka Indijā vairāk nekā 100 cilvēku ir inficēti ar jaunu koronavīrusa celmu. Mēneša laikā saslimstības pieaugums tur ar to palielinājās par 52%, ziņoja Radiotochka NSN.

Nevēlamas blakusparādības brīvprātīgajiem vai testa pelēm novērotas netika.

Pētījums esot parādījis, ka Tomavac ir droša vakcīna, kas nodrošina divu fāžu (zarnu gļotādas un asiņu) aizsardzību, un ar to tika iepazīstinātas zinātnieku aprindas kā pirmā koronavīrusa vakcīna, kas paredzēta tiešai lietošanai.

Balstoties uz šādā veidā izveidotajām vektoru sistēmām un uzkrāto pieredzi, radās iespēja nepieciešamības gadījumā Uzbekistānā operatīvi izveidot un ieviest vakcīnas pret dažādām infekcijas slimībām, tādējādi veidojot jaunu speciālistu paaudzi.

Vakcīnas pētījums publicēts prestižajā starptautiskajā žurnālā Frontiers in Nutritional Immunology (IF=5,0).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.