Uz Ziedoņa pasauli pavērtas durvis
 0

Pagājušajā nedēļā Rīgas 3. ģimnāzijā notika teatralizēta skolas stunda – pirmā datorspēle “Epifāniju līkloči”, kas ievadīja Imantu Ziedoņa digitālā muzeja darbu.


Reklāma
Reklāma

 

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

“Uzvelciet baltu kreklu un notīriet kurpes savai mātei”. Tikai viens teikums no Imanta Ziedoņa epifānijām, bet cik dziļu, latvisku un pārpasaulīgu filozofiju tas satur! Kā uzskata I. Ziedoņa digitālā muzeja idejas autors Andris Čeksters, ne velti Ziedonim gribēja piešķirt Nobela prēmiju.

Lai cik vērtīgas būtu epifānijas, skolēni tās lasa negribīgi. Rīgas 3. ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Daiga Šēfere pārliecinājusies: “Tā kā arvien vairāk atsakāmies no ētikas, loģikas, filozofijas mācīšanas, strādāt ar autoriem, filozofiskās domas paudējiem, kļūst arvien grūtāk.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Arī man skolā bija jālasa epifānijas, bet tās mani neinteresēja. Tagad esmu biznesa vadības speciālists un saprotu – būtu vieglāk, ja zināšanas novērtētu jau skolas laikā. Tāpēc sāku domāt par izglītību: par to, kā mācīt jaunas lietas, piemēram, epifānijas var izlasīt tāpat, bet – var lasīt un sākt par tām domāt. Šī spēle ir variants, kā skolēnu “ievilkt iekšā” epifānijā. Pati ierosme nāk no Ziedoņa – viņš negrib savā Murjāņu mājā muzeju, kur caurskrien bariem cilvēku. Tāpēc atradām veidu, kā radīt muzeju 3D formātā,” stāstīja A. Čeksters.

 

Filozofiskais mērķis – pilnīgi jauns veids literatūras mācīšanā, kur datorspēle papildina monotonu lasīšanu. “Epifāniju līkloči” ir pirmā datorspēle, domāts izveidot arī citas, piemēram, “Motocikls”. Spēle ir pieejama ne tikai skolēniem, bet visiem, kas lieto internetu – fonda mājaslapā www.fondsviegli.lv.

 

A. Čeksters saka: “Tie, kam deg sirds, Imanta mājā arī tiks iekšā.” Digitālā muzeja sagatavošanas priekšdarbus veicis fonds “Viegli”. Tā valdes priekšsēdētāja Ināra Kehre, iepazīstinot ar datorspēli uz ekrāna, komentēja: “Esam apņēmušies veidot dzejnieka muzeju, kur nodarboties ar jaunradi. Lai pārliecinātu citus, vispirms izmēģinājām to paši un divas vasaras pēc kārtas rīkojām tur radošās nometnes. Pirmās laikā, Imanta klētī, tapa fonds “Viegli”. Otrajā nometnē dzima ideja par šo digitālo muzeju. Esam iecerējuši, ka dzejnieka Murjāņu mājai “Dzirnakmeņi” jākļūst par starptautiski atzītu jaunrades centru.”

Muzeja veidošanā būs svarīga gan teritorijas sakopšana un uzturēšana, gan publiski saieti, koncerti, dzejas sarīkojumi u. c. Tā tapšanā no paša sākuma ir līdzdarbojies arī mūziķis Renārs Kaupers: “Tas, kā radās fonds “Viegli”, ir ļoti neparasts gadījums. Mēs, tā sauktā draugu kopa “mazā kavalērija”, reizi mēnesī braucām uz laukiem, kopā ar vietējiem cilvēkiem ko labu padarījām, uzspēlējām futbolu, padziedājām, brīnišķīgi pavadījām dienu. Neviļus bija radies kas līdzīgs tam, ko Imants senāk darīja – ar koku glābšanas grupu. Tā ap Imanta asi sākām riņķot arvien vairāk un vairāk, un radās doma par fondu, kas turpinātu Imanta idejas un ienestu tajā savējās, kā Ināra trāpīgi pateica – spētu radīt vidi, kas provocē uz radošu darbību. Sapratām, ka jāsaglābj Imanta projektētā un celtā Murjāņu māja. Tagad viss ir sakārtots, jo ar viņa svētību māja pārgājusi fonda īpašumā.”

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.