Foto. Scanpix/ Philippe LOPEZ / AFP

Uz Zemeslodes ir vietas, kur gravitācija ir mazāka nekā parasti. Ar simulācijām atrod tam izskaidrojumu 30

Zemes zemākais gravitācijas punkts jeb gravitācijas caurums ir kāda noslēpumaina ieplaka Indijas okeānā – tajā izjūtama mazāka gravitācijas nekā pārējā planēta. Tas, domājams, ir radies zem Zemes garozas esošo magmas strūklu dēļ, tā liecina nesen veikts pētījums — secinājums, ko zinātnieki izdarīja, izmantojot superdatorus, simulējot apgabala veidošanos 140 miljonu gadu laikā, vēsta Forbes.com

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Šur tur uz Zemes ir zemāka blīvuma gravitācijas ieplakas, bet Indijas okeāna zemais ģeoīds* (IOGL) ir visdziļākais — tas aptver 1,9 miljonus kvadrātkilometru tieši pie Indijas dienvidu krasta un izraisa jūras līmeņa pazemināšanos par 100 metriem.

Pētījums, ko 2023. gada maijā veica Indijas Zinātņu institūta un Vācijas ģeozinātņu pētniecības centra GFZ zinātnieki, ierosināja, ka IOGL cēlonis varētu būt mantijas slāņi, kas ir līdzīgi Zemes apvalkā esošajām masām, kas rada vulkānus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieki veica 19 simulācijas, izmantojot superdatorus, lai atjaunotu Zemes seismiskos veidojumus, kas datēti ar 140 miljoniem gadu, no kuriem seši izraisīja IOGL veidošanos, un visas no tām liecināja, ka mantijā pastāv magmas slāņi – dažviet pat 18.

Saskaņā ar pētījumu, šīs plūmes veidojās Indijas subkontinenta dreifēšanas un iespējamās sadursmes rezultātā ar Āziju pirms 40 miljoniem gadu. Pētnieku grupa lēsa, ka zemais ģeoīds tika izveidots pirms aptuveni 20 miljoniem gadu.

Zemes virsma ir aptuvens ģeoīds, nevis ideāla sfēra, kas nozīmē, ka uz visas planētas ir vietas ar zemāku vai lielāku gravitācijas pievilkšanu.

Apgabalos ar lielāku gravitāciju ietilpst Filipīnas, savukārt citas gravitācijas bedres ietver apgabalus zem Kubas un Bahamu salām.

Atšķirībā no citām gravitācijas anomālijām, IOGL kopš tās atklāšanas 1948. gadā ir palikusi neizskaidrojama. Mazākas anomālijas parasti var izsekot, sabiezējot vai retinot Zemes garozu, apvalku vai abus, taču IOGL ne par vienu, ne otru neliecina.

Pētījumi liecina, ka Zemes apvalkā ir vismaz 18 magmas slāņi.

* Ģeoīds – ķermenis, kura forma vistuvāk atbilst Zemes patiesajai formai. Ģ-a virsma sakrīt ar okeānu virsmu, ko iedomāti turpina zem sauszemes tā, lai jebkurā tās punktā vertikālā līnija būtu perpendikulāra ģ-a virsmai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.