Uz Zemes var beigties cilvēcei drošas vietas, liecina jauns pētījums 24
Sešos no deviņiem galvenajiem rādītājiem Zeme vairs nav “droša telpa cilvēcei”, liecina jauns pētījums.
Starptautiska zinātnieku grupa ir nobažījusies par zemes un upju piesārņojuma līmeni ar mikroplastmasu un kodolatkritumiem. Saskaņā ar viņu datiem tikai okeānu skābums, gaisa tīrība un ozona slānis ir robežās, kas tiek uzskatītas par drošām. Tomēr tas var ļoti ātri mainīties, ziņo Sky News.
“Mēs esam ļoti sliktā stāvoklī. Šajā analīzē mēs parādām, ka planēta zaudē noturību,” pētījuma rezultātus komentēja pētījuma līdzautors, Potsdamas Klimata ietekmes pētījumu institūta direktors Johans Rokstrems.
Pirms 14 gadiem pētnieki radīja deviņus kritērijus, lai zinātniski novērtētu Zemes vispārējo stāvokli. Šie deviņi kritēriji ir savstarpēji saistīti.
Zinātnieku komanda izmantoja datormodelēšanu un atklāja, ka viena kritērija, piemēram, klimata vai bioloģiskās daudzveidības, pasliktināšanās izraisa pārējo kritēriju pasliktināšanos, savukārt viena kritērija problēmu novēršana palīdz pārējiem.
Modelēšana parādīja, ka “viens no spēcīgākajiem instrumentiem, kas cilvēcei ir pieejams cīņā pret klimata pārmaiņām”, ir zemes attīrīšana un mežu saglabāšana.
Bioloģiskā daudzveidība – dzīvības formu daudzums un dažādie veidi – ir vislielāko satraukumu izraisošais faktors, un tam nav pievērsta tik liela uzmanība kā citiem jautājumiem, teica Rokstrems.
“Lielākās galvassāpes, ar kurām mēs šodien saskaramies, ir klimata un bioloģiskās daudzveidības krīze,” komentēja eksperts.
Komentējot pētījuma rezultātus, Kārnegija Mellonas universitātes vides inženierzinātņu profesors Grendžers Morgans, kurš pētījumā nepiedalījās, teica: “Ja mēs strauji nesamazināsim Zemes slodzi, mēs būsim pazuduši. Šis pētījums liecina, ka mēs, iespējams, kļūsim līdzīgi apdegušiem grauzdiņiem.”