Foto-Shutterstock

Uz vēstuli par C hepatīta pacientu nākotni Latvijā atbildējušas tikai trīs partijas 0

Septembra vidū „Hepatīta biedrība”, tās pārstāvēto biedru, hepatīta pacientu un viņu tuvinieku vārdā, vērsās pie esošajiem Saeimas deputātiem, nākamās Saeimas deputātu kandidātiem un politiskajām partijām ar vēstuli (skat.pielikumā), lai uzzinātu, kāda nākotne sagaida C hepatīta pacientus. Atgādinām, ka vēl arvien valda neziņa un neizpratne par vairāk nekā 13 600 Latvijas balstiesīgo vēlētāju iniciatīvu – likumprojektu par 100% medikamentu kompensāciju C hepatīta pacientiem virzību Ministru kabinetā. Uz vēstuli reaģēja vien trīs politisko partiju pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Hepatīta biedrības izsūtītās vēstules mērķis bija atkārtoti aicināt esošos un topošos deputātus iesaistīties šī jautājuma risināšanā, mudināt uzraudzīt savu priekšteču dotā uzdevuma izpildi Ministru kabinetam, kā arī rosināt nepieciešamo izmaiņu iekļaušanu jau nākamā gada budžetā, tādējādi atbalstot deputātu un Saeimas komisiju centienus iedzīvotāju iniciatīvas izpildei.

Ēriks Eisaks, bijušais C hepatīta pacients, šobrīd dzīvo Norvēģijā : „Ja pēc 2009. gada pētījuma valsts atzīst, ka C hepatīta inficēto pacientu skaits varētu būt vismaz 40 000 cilvēku, tad tas ir visai iespaidīgs elektorāts, kurš ir vīlies līdzšinējās valdības darbībā.
Atšķirība no citiem pacientiem, kuriem arī nepieciešams finansiāls atbalsts, ir tāda, ka C hepatīta pacientus ir iespējams izārstēt, atgriezt darba tirgū, nevis novest lietu līdz invaliditātei. Kā arī šiem pacientiem atkrīt risks inficēt partneri un bērnus ģimenēs, kuras domā par pieaugumu. Ja inficēto ir vairāk kā 40 000, tad iedomājieties, cik ģimenēs ir aktuāla dilemma par ģimenes plānošanu?
Pateicoties Norvēģijas veselības aprūpes sistēmas sakārtotībai un atbalstam C hepatīta pacientiem esmu no tā ticis vaļā. Ceru, ka līdz ar vēlēšanām, uzlabojumi būs gaidāmi arī pārējiem C hepatīta pacientiem Latvijā, kuri nevar emigrēt, lai glābtu savu dzīvību.”

CITI ŠOBRĪD LASA

No visām Eiropas Savienības dalībvalstīm Latvija šobrīd ir vienīgā, kurā C hepatīta ārstēšanas terapija netiek kompensēta pilnā apmērā.2013. gada 9.maijā 82 LR 11. Saeimas deputāti vienbalsīgi šo iniciatīvu atbalstīja, tomēr tās virzība ir iestrēgusi varas gaiteņos.
Neraugoties uz lielo iniciatīvas balstiesīgo atbalstītāju skaitu uz atkārtotu lūgumu izteikt savu atbalstu likumprojekta īstenošanai, to izmantojuši vien daži – partija „Vienotība” kuras viedokli paudusi Saeimas deputāte un Finanšu ministrijas parlmentārā sekretāre Lolita Čigāne, Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs („Saskaņas centrs”), kā arī Saeimas deputāte Ināra Mūrniece, kas arī atbildēja partijas biedru vārdā (Nacionālā apvienība „Visu Latvijai” – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).

Lai mudinātu deptutātus pildīt vēlēšanu laikā dotos solījumus Hepatīta biedrība
publiski vēlās saglabāt šos izteikumus, lai likumprojekts tiktu virzīts tālāk 12.Saeimā!

Ināra Mūrniece, Nacionālā apvienība „Visu Latvijai” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” deputātu amata kandidāte : Nacionālā apvienība „Visu Latvijai” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” iestājas par nepieciešamās specifiskās terapijas kompensēšanu pacientiem C hepatīta gadījumos 100% apmērā!”

Sergejs Dolgopolovs, Saskaņas centrs, 11.Saeimas deputāts, 12.Saeimas vēlēšanu deputātu kandidāts : „Manuprāt, cilvēki pamet valsti galvenokārt, lai rastu normāli atalgotu darbu, sociālas garantijas, lai varētu uzturēt sevi un savas ģimenes, rūpējoties tai skaitā arī par savu veselību. Tāpēc šis jautājums ir jāatrisina, pārstrukturējot veselības aprūpes budžetu, kas ir iespējams jau šodien.”

Lolita Čigāne, Vienotība, 11. Saeimas deputāte : „Veselības aprūpe nenoliedzami ir starp prioritātajām jomām, kurai rodams papildus finansējums, lai risinātu nozarē pastāvošās problēmas. Uzskatām, ka nozares budžetā nepieciešamais ikgadējais finansējuma pieaugums ir 80-90 miljoni eiro gadā, 2020.gadā tam sasniedzot 4,5% no IKP.Attiecībā uz 2015.gadu Veselības ministrija nozares prioritāšu vidū izvirzījusi arī mērķi novirzīt papildus līdzekļus – 27,5 miljonus eiro zāļu kompensācijas sistēmas attīstībai, tostarp kompensācijas apjoma palielināšanai C hepatīta zālēm līdz 100%.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.