Publicitātes foto

Uz Venēciju vedīs stāstu par Latvijas vīriešu “zelta rokām” 0

Šodien, 4. martā, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) kopā ar māksliniekiem Katrīnu Neiburgu un Andri Eglīti, kultūras ministri Daci Melbārdi un kuratoru Kasparu Vanagu izziņoja 56. Venēcijas mākslas biennāles Latvijas paviljona tēmu un nosaukumu, kas veltīts pašdarbniekiem ar zelta rokām, kuri savās garāžās nododas jaunradei un eksperimentiem, nepretendējot uz augstās mākslas statusu, portālam LA.lv pastāstīja sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Krivade.

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Krivade stāsta, ka abu mākslinieku darbs būs tēlnieciski veidota būvju sistēma, kas caurausta ar videostāsta fragmentiem. “Par tā iedvesmu un estētisko atsauci kalpo videoformātā fiksētas sarunas ar vīriešiem, kuri brīvo laiku pavada savam vaļaspriekam iekārtotās darbnīcās un radošā nošķirtībā. Izdevība ielūkoties privātās dzīves telpā mudinājusi māksliniekus izmantot garāžās dokumentēto vidi, lai Venēcijas izstādei veidotu šī savdabīgā mikrokosmosa “atlējumu”,” skaidro Krivade.

Darbnīcas dunu mākslas darbā veido muzikāla kompozīcija, ko radījuši mūziķi Andris Indāns un Shipsi (Jānis Šipkēvics), sadarbojoties ar Rīgas Doma skolas zēnu kori un vīru kori “Gaudeamus”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Latvijas paviljons Venēcijā šogad būs veltīts ikdienas dzīvē sastopamām jaunrades formām. Šie vīri mājas laboratorijai pielāgotās garāžās un lauku sētās iekārtotās darbnīcās pierāda, ka mūsu attieksme pret tehnoloģijām un industriāli sarūpēto lietu pasauli nedrīkst būt pasīvi patērnieciska. Zināt, “kas lācītim vēderā”, ir brīvības garants, kuru uzturēt mūsdienās kļūst arvien grūtāk,” stāsta Latvijas paviljona kurators Kaspars Vanags.

Latvijas paviljona pasūtītājs ir Kultūras ministrija. Kultūras ministre Dace Melbārde norāda, ka Venēcijas mākslas biennāle ir lieliska iespēja Latvijas māksliniekiem sevi parādīt lielākajā mākslas notikumā pasaulē, veicinot starptautisko atpazīstamību, kas paver jaunas iespējas un piedāvā jaunus profesionālus izaicinājumus. “Vienlaikus tas ļauj novērtēt spilgtākos sasniegumus starptautiskajā mākslas telpā un apzināties, kā iekļaujamies kopējā kultūras aktualitāšu kontekstā un ar ko tajā izceļamies,” atzīst ministre.

Solvita Krese, projekta īstenotāja LMC vadītāja, atklāja, ka vērienīgā mākslas darba “ARMPIT”1 apjoma dēļ ekspozīcija vispirms tiek būvēta un marķēta Latvijā. Tad to nobūvēs, nogādās Venēcijā un atkārtoti uzcels Latvijas paviljonā. Mākslas darba radīšanā un projekta komandā iesaistījušies arī starptautiski un Latvijā augsti novērtēti profesionāļi – arhitekts Austris Mailītis un grafiskā dizaina autors Edgars Zvirgzdiņš.

Latvijas paviljona realizācija ir iespējama, pateicoties galvenajiem atbalstītājiem Valsts Kultūrkapitāla fondam un ABLV Charitable Foundation. Zanda Zilgalve, ABLV Charitable Foundation valdes priekšsēdētāja uzsver: “Kā lielākie laikmetīgās mākslas atbalstītāji Latvijā esam gandarīti, ka piedalāmies šajā lieliskajā pasākumā, sniedzot atbalstu māksliniekiem Katrīnai Neiburgai un Andrim Eglītim. Jāatzīmē, ka vairāki no šo mākslinieku izcilajiem darbiem iekļauti arī Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā. No 2006. līdz 2014. gadam ABLV Charitable Foundation mākslas jomā ir ieguldījis 533 900 eiro. Šogad fonds savas grantu programmas ietvaros dažādiem vizuālās mākslas notikumiem piešķīris 100 000 eiro, tostarp ar 50 000 eiro atbalstot Latvijas paviljona Venēcijā mākslas darba tapšanu.”

Reklāma
Reklāma

LMC uzsver, ka Latvijas paviljona realizācija šogad nebūtu iespējama bez atbalstītājiem: LG Electronics, AS Capital, Krassky, ERCO, If Latvia, Trigers, Cramo, AS Latvijas Zaļais elektrons un Helvetica Bold VKN atbalsta.

Mākslinieku pāris Katrīna Neiburga un Andris Eglītis pirmo reizi strādā pie kopīga darba, katram ieguldot radošās izteiksmes prasmes, ko pārvalda vislabāk.

Katrīna Neiburga strādā ar video, ko pielieto sociālantropoloģiski ievirzītā pētniecības mākslā, multimediālās instalācijās un stāstnieciska rakstura kinodarbos. 2009. gadā ieguva Purvīša balvu, kas ir augstākais Latvijas mākslas apbalvojums.

Andris Eglītis savā mediju izvēlē ir tradicionālists, kura vēlme eksperimentēt ar glezniecību un jaunās formas tēlniecību ir mudinājusi pievērsties arhitektoniskām etīdēm kā ķermeniski izjustai koncepta mākslas praksei. Purvīša balvu ieguva 2013. gadā.

Venēcijas mākslas biennāle ir senākais, nozīmīgākais un viens no apmeklētākajiem mākslas pasākumiem pasaulē, kas notiek reizi divos gados. 2013.gadā Venēcijas biennāli apmeklēja 475 000 cilvēku, oficiālajā skatē piedalījās 88 valstis. Latvija Venēcijas mākslas biennālē piedalās kopš 1999. gada. 56.Venēcijas mākslas biennāle norisināsies no 8.maija līdz 22. novembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.