Noteikti jālaiko! 0
Izvēloties apavus veikalā, vispirms uzmanību pievēršam to izskatam – novērtējam vizuāli. Pēc tam iepatikušos kurpi vai zābaku paņemam rokās, rūpīgāk izpētām iekšpusi un apdari. Taču vairākas detaļas, kas nosaka apavu kvalitāti, ir mūsu acīm slēptas. – Ļoti būtiski, no kāda materiāla izgatavota saistzole, kas atrodas starp apava apakšējo zoli un iekšzoli. Tajā ir iestiprināts metāla supinators, kas notur apava formu velves daļā un arī kurpes papēdi. Tāpēc saistzolei jābūt stingrai, tā nedrīkst locīties, citādi nenoturēs papēdi, – skaidro Aldonis Timermanis.
Šo apavu detaļu parasti gatavo no augstas kvalitātes kartona, retāk – no ādas. – Jo lētāki apavi, jo ražotājs saistzolei un oderei būs izmantojis lētāku materiālu. Apaviem var būt laba virsāda, bet tie laidīs cauri mitrumu, kalpos īsāku laiku, jo īpaši, ja vienus apavus valkā visos dzīves gadījumos. Katrai sezonai vajadzētu būt vismaz diviem apaviem, – iesaka speciālists. Tiesa, turot apavus rokās, noteikt saistzoles materiālu nevarot ne pircējs, ne apavu meistars, to zina tikai ražotājs. Vienīgais kritērijs, kas varētu radīt nojausmu par materiāla kvalitāti, ir apavu cena.
Kurpes, zābaki vai sandales pirms iegādes noteikti jālaiko, turklāt abām kājām. Parasti veikala plauktā esošo kurpi jau ir laikojuši vairāki, līdz ar to apavs ir padevies platumā, kļuvis ērtāks. Kad kājas apautas, jāpastaigā pa veikalu. Aldonis uzsver – to, kādi ir apavi, jūt, tikai staigājot. Nekādā gadījumā nedrīkst pirkt, ja kājas lielais pirksts atduras pret apavu purngalu. Kurpi platumā vēl var pastiept par kādu milimetru, bet garumā – ne. Jāņem vērā, ka apavi, kas ir tieši laikā, iznēsāsies lēnāk nekā šaurie. Tādus ievalkājot, uz apavu virsas neglīti izspiedīsies kāju pirkstu apveidi.