Foto: LETA

Uz veikalu, kur viss bez maksas! Ko pavasarī meklēt pļavā, mežā, dārzā 0

Ducīgi pumpuri un zaļas austiņas koku zaros. Snīpīši, kas spraucas laukā no zemes. Plaukstoši ziedi… Pavasarī dabas virtuvē un aptiekā netrūkst vērtīguma. Atliek tikai doties pļavā, mežā un dārzā. Vākt, baudīt un mācēt saglabāt. Lai atklātu ko jaunu vai spodrinātu jau zināmo, 36,6 °C izvaicāja četras zāļu pazinējas no visas Latvijas. Lūk, viņu ieteikumi spirgtākam pavasarim.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

“Ja augu vākšanu un izmantošanu salīdzinātu ar mākslas pasauli, mani varētu dēvēt par naivisti, jo dabas ābeci apguvu pašmācības ceļā,” saka SANDRA IVBULE no Kokneses. “Mazotnē, mašīnā braucot, vienmēr kļuva slikti. Reiz paķēru līdzi priežu zariņu, pa ceļam sāku košļāt. Nelabums pārgāja. Jau kopš bērnības mielojos ar pumpuriem, uzkožu pa skujiņai. Arvien vairāk mācos palīdzēt savai veselībai. Tas atmaksājas gan emocionāli, gan finansiāli – nav jāiet uz aptieku.”

Pavasara ziedu tēja


Kļavas ziedi ir manas vismīļākās puķes un visgardākā pavasara tēja. Noplūcu – un krūzītē iekšā. Tas nekas, ka dzēriens šķiet duļķains, tie ir veselīgie ziedputekšņi. Kļavas ziedus arī kaltēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Brīnišķīgi skaista ir smaržīgā vijolīte, tā der tējai. Prieks skatīties, kā krūzē uzplaukst violetie ziediņi. Tēja rada mieru, palīdz, ja esmu uztraukusies. Der arī kakla skalošanai.

Kalmju sainītis


Tikko kā upes vaļā, dodos meklēt kalmju saknes. Kādu saknīti pagraužu tāpat vien, labi palīdz pret mutes dobuma vainām. Pārējo vākumu ieberu spilvendrānā un lieku uz radiatoriem, lai žūst, ik pa brīdim apčubinot. Pēc tam sasmalcinu pulverī, glabāju slēgtā traukā. Der pret nedzīstošiem pušumiem. Arī veicot masāžu, var likt kopā ar pelašķu lakstu pulveri. Ēdamkaroti šāda pulvera ietinu drānā, izveidoju sainīti un lieku sietā virs katla, kurā virst ūdens. Kad sainīša saturs tvaikos uzbriedis, ar to brucinu sāpošās vietas.

Ziedi pie kafijas


Ierasts gatavot sīrupu no pieneņu saulītēm, bet lielisks ir arī sarkanā āboliņa galviņu vai mārsila ziediņu sīrups. No rīta saplūcu ziedus ar visām kauslapām, apleju ar ūdeni, pievienoju viena citrona un viena apelsīna sulu. Vakarā nokāšu, kādu pusstundu pavāru katlā bez vāka, pievienoju cukuru – kilogramu uz litru. Ja vajag, piespiežu vēl citronu.

Āboliņa sīrups garšo pēc mežrozītēm vai āboliem. Man tīk baudīt kā saldumu pie kafijas.

# Mārpuķīte vai virza


LAUMA LĪBEKA ir grāmatvede, kura mācās pirtslietas. Viņa dzīvo Rīgā, bet zālītes lasa Krimuldā un Egļupē. Lauma ar prieku gatavo dabas līdzekļus veselībai sev un draugiem.

Pumpuri zupā


Savācu jaunos piebriedušos papeļu pumpurus. Vārot zupu, pavisam nedaudz piemetu klāt. Divu litru virumam pietiek ar pumpura pusīti, garša ir spēcīga. Pārējos pumpurus izkaltēju, noder ziemā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.