Uz Vairoga pārvada iesaka izlīmēt plēsējputnu siluetus un reklāmas 0
Nedēļas sākumā plašu ažiotāžu sociālajās vietnēs izraisīja žurnāla “Putni dabā” internetā publicētais raksts, kas sabiedrības uzmanību vērsa uz vairākus mēnešus ilgušu problēmu – putnu masveida bojāeju uz Vairoga pārvada.
Jau martā plašsaziņas līdzekļos izskanēja ziņa, ka Rīgas domes Mājokļu un vides departaments meklēs problēmas risinājumus, tomēr vasarā situācija nebija mainījusies. Par spīti rastajam finansējumam, putni turpināja uz pārvada iet bojā, tajā ietriecoties. Kā putnidaba.lv novēroja trīs uzskaitēs jūlijā un augusta sākumā, kopā atrasti ap 46 putnu līķi no 18 sugām. Visbiežāk nositušies 15 dižraibie dzeņi, pieci melnie meža strazdi un lauku zvirbuļi, taču apsekošanā tika pamanītas arī lakstīgalas, sarkanrīklītes, zilzīlītes, dažādu ķauķu, cekulzīlīšu un citu putnu mirstīgās atliekas. Tuvojoties īstajai putnu migrācijai, vēsta putnidaba.lv, bojā varētu aiziet tūkstošiem migrējošo putnu.
Lai operatīvi reaģētu un rastu labāko risinājumu putnu aizsardzībai, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors Krišjānis Peters ar departamenta speciālistiem apsekoja Austrumu maģistrāles posma pārvadu. Tā krustojumā ar Viestura prospektu līdz krustojumam ar Meža prospektu ir uzstādītas stikla virsmas ar plēsējputnu – ērgļu un vanagu – siluetu uzlīmēm. Apsekošanas laikā kā viens no iespējamajiem variantiem pārrunāta iespēja uz stiklotajām vir-smām rūpnieciski iestrādāt melnas līnijas. Pēc ornitologu ieteikumiem, šādas līnijas būtu labāk pamanāmas gan lielākiem, gan mazākiem putniem, taču arī šis variants nav pilnīgi drošs.
Rīgas domes Satiksmes departamenta komunikācijas speciāliste Ilze Dišlere informēja “Latvijas Avīzi”, ka neviens miris putns apgaitā netika atrasts. Viņa atgādināja, ka 20. augustā tiek organizēta tikšanās ar ornitologiem, lai kopīgi rastu problēmas risinājumu, un atzina: “Mēs esam inženieri un vairāk orientējamies tehniskās lietās,” tādēļ Satiksmes departaments vērtēs, ko piedāvās uz tikšanos aicinātie speciālisti. Ilze Dišlere apstiprināja, ka tiks meklēti varianti, lai situāciju novērstu ātri un operatīvi.
Taujāts, kam šajā situācijā būtu jāuzņemas atbildība, Latvijas Ornitologu biedrības žurnāla “Putni dabā” redaktors Agnis Bušs pieļāva iespēju, ka finansējums šā gada pavasarī, iespējams, bija pārāk mazs un situācija netika gana operatīvi izskaidrota, lai rīcība būtu ātrāka. Viņš bilda, ka virsmas ir jāpadara redzamākas, jo tikai tas var samazināt putnu mirstību, un izteica cerību, ka tagad Rīgas domes Satiksmes departaments spēs atrast papildu finansējumu, lai lietu sakārtotu tai vajadzīgajā apjomā. Iepriekš uz Vairogu pārvada stikla virsmām tika izvietoti putnu silueti, taču tie nebija efektīvi un putni turpināja ietriekties stiklā. Agnis Bušs teic: “Marķēšanai izmanto arī dažādus zīmējumus, un to izvietojuma blīvumam ir jābūt tādam, lai padarītu to redzamu visā platībā.” Pilsētvidē brīdinošās uzlīmes varētu aizstāt ar reklāmas virsmām, tad pilsētai būtu iespēja atmaksāt virsmu marķēšanā ieguldītos līdzekļus.