Uz tiesas sēdi vēlos uzaicināt žurnālistu, lai fiksētu visu notiekošo. Vai to drīkst? 0
Vai citas personas, piemēram, preses pārstāvji, var piedalīties tiesas sēdēs kā klausītāji? Vai es drīkstu uzaicināt uz tiesas sēdi žurnālistu, lai viņš visu tur notiekošo ierakstītu un nofilmētu? MARTA RĪGĀ
Jūs neesat minējusi, uz kādu tiesu preses pārstāvjus gribat uzaicināt, tāpēc īsumā skaidrojam iespējas gan krimināllietās, gan civillietās.
Kā tas notiek krimināllietās
Atbilstīgi Kriminālprocesa likumam pārsvarā visas krimināllietas iztiesā atklātā tiesas sēdē. Slēgtā tiesas sēdē iztiesā krimināllietas par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, kā arī krimināllietas, kurās nepieciešams aizsargāt valsts vai adopcijas noslēpumu. Ar motivētu lēmumu tiesa var noteikt slēgtu tiesas sēdi krimināllietā par noziedzīgu nodarījumu, ko izdarījusi sešpadsmit gadu vecumu nesasniegusi persona, kā arī krimināllietā par noziedzīgu nodarījumu, kas izdarīts pret nepilngadīgo. Vēl slēgta tiesas sēde tiek noteikta, lai neizpaustu kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves intīmos apstākļus, lai aizsargātu profesionālo noslēpumu vai komercnoslēpumu, lai nodrošinātu kriminālprocesā iesaistīto personu aizsardzību.
Slēgtā tiesas sēdē piedalās tikai kriminālprocesā iesaistītās personas. Tajā publiski pasludina tiesas nolēmuma ievaddaļu un rezolutīvo daļu, neatklājot cietušo personu identificējošu informāciju, bet pēc tam slēgtā sēdē – motīvu un aprakstošo daļu. Preses un citu klausītāju piedalīšanās slēgtā tiesas sēdē nav iespējama.
Atklātā tiesā klātesošo personu skaitu nosaka tiesa atbilstīgi zālē esošo vietu skaitam. Apsūdzētā un cietušā tuviniekiem vai citām viņu uzaicinātām personām ir priekšroka būt klāt krimināllietas iztiesāšanā. Citas personas, kuras nav tiesas darbinieki, tiesas sēdes laikā var izdarīt skaņu un attēla ierakstu, netraucējot tiesas procesu, taču tikai tad, ja to atļauj tiesa un tam piekrīt apsūdzētais, viņa aizstāvis, prokurors, cietušais un liecinieks.
Civillietu specifika
Atbilstīgi Civilprocesa likumam civillietas tiesās izskata atklāti, izņemot lietas par:
• bērna izcelšanās noteikšanu;
• adopcijas apstiprināšanu un atcelšanu;
• laulības šķiršanu vai neesamību;
• personas rīcībspējas ierobežošanu garīgu vai citu veselības traucējumu dēļ;
• pagaidu aizgādnības nodibināšanu;
• nākotnes pilnvarnieka tiesību apturēšanu;
• bērna prettiesisku pārvietošanu pāri robežai uz ārvalsti vai aizturēšanu ārvalstī, kā arī bērna prettiesisku pārvietošanu pāri robežai uz Latviju vai aizturēšanu Latvijā;
• aizgādības un saskarsmes tiesībām;
• pagaidu aizsardzību pret vardarbību.
Slēgtā tiesas sēdē piedalās lietas dalībnieki, bet, ja nepieciešams, arī eksperti un tulki. Ja neviens lietas dalībnieks neiebilst, ar tiesas sēdes priekšsēdētāja atļauju tajā var piedalīties personas, kam to darīt ir īpašs iemesls, piemēram, lietas dalībnieka laulātais. Slēgtā sēdē lietu izskata, ievērojot visus tiesvedības noteikumus. Tas nozīmē, ka citās tiesas sēdēs (atklātās) kā klausītājs var piedalīties jebkura persona. Taču pēc lietas dalībnieka motivēta lūguma vai tiesas ieskata sēdi vai tās daļu var pasludināt par slēgtu, ja:
• nepieciešams aizsargāt valsts noslēpumu vai komercnoslēpumu;
• nepieciešams aizsargāt personu privāto dzīvi un korespondences noslēpumu;
• tas ir nepilngadīgo interesēs;
• nepieciešams nopratināt personu, kas nav sasniegusi 15 gadu vecumu;
• tas ir tiesas izspriešanas interesēs.
Atklātās tiesas sēdēs lietas iztiesāšanas gaitu var pierakstīt vai citādi fiksēt, piemēram, diktofonā, netraucējot sēdes norisi, taču foto, kino un video aparatūras lietošana ir pieļaujama tikai ar tiesas atļauju. Pirms šā jautājuma izlemšanas tiesa noskaidro lietas dalībnieku viedokli. Sēžu zālē ielaižamo personu skaitu nosaka tiesa pēc zālē esošo vietu skaita. Tad pušu radiniekiem un žurnālistiem ir priekšroka būt klāt lietas iztiesāšanā.
UZZIŅA
• Tiesas sēžu zālē neielaiž personu, kura ir jaunāka par 14 gadiem, ja vien tā nav kriminālprocesā iesaistītā persona, piemēram, cietušais vai liecinieks.
• Klātesošajām personām jāuzvedas tā, lai netraucētu tiesas sēdes gaitu.
• Personas, kuras ir jaunākas par 15 gadiem un nav lietas dalībnieki vai liecinieki, tiesas sēdē civillietā var būt klāt tikai ar tiesas atļauju.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA