Uz teātri, kino un koncertu – tikai vakcinētie? Ko īsti nozīmē jaunā apmeklētāju uzņemšanas kārtība kultūras iestādēs? 82
Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
Jau jūnija sākumā stājusies spēkā kārtība, ka bibliotēkas, muzeji, galerijas un tiem radniecīgas iestādes drīkst vērt durvis gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem apmeklētājiem ar nosacījumu, ka visi valkā maskas, ievēro divu metru savstarpējo distanci, katram apmeklētājam institūcijas nodrošina 25 metru platību.
Turpretī vakcinētie iedzīvotāji no 15. jūnija varēs apmeklēt publiskus kultūras pasākumus – teātru izrādes, koncertus, kino seansus un līdzīgi, kā arī amatiermākslas kolektīvu mēģinājumus vienas grupas ietvaros un muzeju grupu ekskursijas gidu pavadībā –, nelietojot maskas un neievērojot divu metru distanci.
Pilnībā atainojot un apstiprinot situācijas komplicētību, Kultūras ministrija no rītdienas arī uzsāks sešus pilotprojektus četrās kultūrvietās, lai noskaidrotu, kā organizēt pasākumus, kuros varētu piedalīties vakcinētas, nevakcinētas un pārslimojušas personas.
“Jo saprotam, ka vakcinēto vēl pagaidām ir samērā maz – Covid-19 sertifikātu pašlaik (2. jūnijā. – A. B.) ir saņēmuši ap 140 000 iedzīvotāju.
Līdz ar to visas nozares vēl kādu laiku būs apstākļos, kad jāstrādā ne tikai ar vakcinētiem vai pārslimojušiem, bet arī ar daļēji vakcinācijas kursu izgājušiem, pilnībā nevakcinētiem un arī ar pārliecinātiem vakcīnu pretiniekiem,” teic Kultūras ministrijas (KM) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
10. jūnijā pilotprojektā notiks divi kino seansi “Kino Citadele”, 11. jūnijā – brīvdabas koncerts Dzintaru koncertzālē, 12. jūnijā divas teātra izrādes Valmieras Drāmas teātrī un 13. jūnijā – izrāde īpaši izbūvētā āra terasē kultūras un izklaides centrā “Hanzas perons”.
Kultūras ministrija arī gatavojas izstrādāt vadlīnijas kultūras iestādēm, kā strādāt ar jaukto auditoriju. Tas ir ļoti aktuāli, arī domājot par mazajiem bērniem, kuri pagaidām netiek vakcinēti.
“Kultūrzīmes”, aptaujājot kultūras iestādes, pārliecinājās, ka liela kultūras institūciju daļa ir priecīga jau vienkārši par faktu, ka ir iespēja atkal atvērt durvis apmeklētājiem un tās ir gatavas bez vārda runas sekot valdības norādījumiem. Tomēr sarunās arī izskan, ka šajā ziņā vēl ir daudz jautājumu un neskaidrību.
Publiskās norises – papildu lieta
Bibliotēkas, muzeji un tiem radniecīgas iestādes (muzejisko priekšmetu krātuves un ekspozīcijas, mākslas galerijas, kultūras centri, piemiņas vietas u. c. kultūrvietas) jau jūnija sākumā drīkstēja atsākt sniegt pakalpojumus gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem iedzīvotajiem.
Tāpēc saskaņā ar KM izstrādātajām vadlīnijām tām ir jānodrošina divu metru distance, kā arī vienai personai ne mazāk kā 25 m2 no teritorijas platības.
Arī – jāizstrādā iekšējās kontroles sistēma epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai, kas ietver apmeklējuma pieteikšanas kārtību, biļešu iegādi, apmeklētāju plūsmas kontroli, telpu dezinfekciju, gaisa kvalitātes kontroli, komunikāciju ar apmeklētājiem pirms muzeja apmeklējuma un apmeklējuma laikā, vizuālo komunikāciju un navigāciju muzeja vidē, personāla atbildību un apmācību.
Kuldīgas Galvenās bibliotēkas vadītāja Daina Girvaite teic: “Rēķinoties gan ar Kuldīgas iedzīvotāju plūsmu, gan ar mūsu plašajām telpām, mums ievērot valdības noteikto 25 kvadrātmetru ierobežojumu tiešām nav problēma.
Bibliotēka ir trijos stāvos, un katrā ir sava lasītavu zona; vienā stāvā tādas ir pat trīs un viena no tām – pilnīgi noslēgta, kurā var ieiet viens cilvēks un būt pilnīgā drošībā.
Vairākas lasītavu telpas ir arī lasītāju zālēs, un mēs piedāvāsim tās apmeklēt pa vienam apmeklētājam – sākumā uz laiku līdz vienai stundai.
Mums arī līdz šim, kad iekštelpās varēja uzturēties pieci cilvēki (bez darbiniekiem), nekad netika novēroti kādi sastrēgumi.
Šobrīd būs tā, ka daļa cilvēku uz vietas lasīs presi, būs kāds, kas atradīsies pie datora. Protams, mēs neaizņemsim visas 117 lietotāju lasītāju vietas, bet katrā stāvā tikai divas trīs.”
KM pārstāve Lita Kokale informē, ka saskaņā ar šiem nosacījumiem, kurus var atrast KM izstrādātajās valdlīnijās, muzeji, bibliotēkas, arhīvi un muzejiem radniecīgas vēstures eksponēšanas vietas strādā, uzņemot jebkuru iedzīvotāju.
Tas, kas notiks no 15. jūnija, mazinot ierobežojumus vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, norisināsies bez jebkādiem ierobežojumiem, organizējot kultūras norises, kādas tās bija pirms pandēmijas sākuma – bez ierobežojumiem personu skaitam, kas piedalās, bez distances, bez sejas maskām.
Arī bibliotēkas, muzeji un tiem radniecīgās iestādes tad varēs rīkot norises tieši vakcinētajiem un pārslimojušajiem – vienīgi tad skaidrs, ka līdzīgā statusā būs jābūt arī personālam.
“Tās var rīkot īpašus publiskus pasākumus vakcinētajiem – kā papildu lietu,” teic L. Kokale. “Visa pārējā to darbība noris pakāpeniski, lēnām, ievērojot “luksofora” principu, un ir pieejama pilnīgi visiem iedzīvotājiem,” viņa teic.
“Paralēli no rītdienas, 10. jūnija, notiks Kultūras ministrijas organizētie pilotprojekti, kuros tiks izzināts, kā drošā veidā nodrošināt pasākumus arī nevakcinētajiem,” informē L. Kokale. Paredzētas teātra izrādes telpās un brīvā dabā, koncerti, kino notikumi.
“Nošķiram šos publiskos pasākumus no kultūras iestāžu ikdienas darbības,” aicina KM pārstāve.
Tomēr paliek jautājumi – ko darīt, ja aktieri vai mūziķi nav vakcinējušies – un nevis nav paspējuši to izdarīt, bet tā ir viņu principiāla vai arī kādu objektīvu apsvērumu vadīta attieksme?
Un – kāda šajā ziņā ir situācija privātajā sektorā, piemēram, neakadēmiskās mūzikas jomā?
Vai lēmumi tiks mainīti?
Septiņas pirmizrādes jūnijā un jūlijā ir apsolījis Valmieras Drāmas teātris (VDT), kurš piedalās KM organizētajā pilotprojektā.
To skaitā ir Dž. Dž. Džilindžera iestudētā “Osedžas zeme” (pirmizrāde 15. jūnijā), Edmunda Freiberga veidotais “Ilgu tramvajs” (19. jūnijā), Reiņa Botera iestudējums “Latvijas lepnums. Un aizspriedumi” (20. jūnijā), Ilzes Blokas veidotais Māras Zālītes Rūdolda Blaumaņa iedvesmotais darbs “Dzīvais ūdens” – ar Mārtiņa Meiera mūziku un viņu arī galvenajā lomā.
Arī – Toma Treiņa iestudētā Leldes Stumbres luga “Nākošpavasar” (2. jūlijā) un Ineses Mičules “Labie cilvēki” (3. jūlijā).
“Liekot repertuārā izrādes, bijām ļoti saviļņoti un priecīgi, ka ir tāda iespēja – atkal tikties ar skatītājiem.
Tāpēc arī varējām tik ātri sastādīt šo plānu,” teic VDT direktore Evita Ašeradena.
Biļetes uz šīm izrādēm būs pieejamas vakcinētiem cilvēkiem divas nedēļas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja “AstraZeneca” vakcīnas “Vaxzevria” devas (pēc 90 dienām jāsaņem otrā deva), kā arī tiem, kuri pēdējā pusgada laikā ir pārslimojuši Covid-19.
Viena no izrādēm, kas tiks izrādīta pilotprojektā jau pirms 15. jūnija, būs “Osedžas zeme” (12. jūnijā tā būs īpaši veltīta medicīnas darbiniekiem).
Turklāt pilotprojekta nosacījumi paredz, ka tādā gadījumā izrādes var skatīties arī cilvēki, kuru Covid-19 tests ir negatīvs pēdējo 48 stundu laikā.
Mūzikas nama “Daile” vadītāja Anda Zadovska uzsver: “Protams, par šiem nosacījumiem var diskutēt gari un plaši, tomēr mums ir jāizmanto katra iespēja strādāt.
Attiecībā uz mūziķiem un aktieriem rīkosimies tieši tāpat.”
Pirmais “Dailes” nama pasākums plānots 18. jūnijā – Kristapa Vanadziņa džeza trio koncerts “Mīlestības dārzs ir aizaudzis”, bet jau 25. augustā pirmizrādi beidzot piedzīvos trīs reizes pārceltais uzvedums “Suni ārā nedzenamā nakts” ar Andri Keišu, Ojāru Vācieti un Raimondu Paulu.
“Es arī ļoti labprāt nešķirotu cilvēkus, tomēr ir sajūta, ka lēmumi vēl tuvākajā laikā tiks mainīti. Neticu, ka tā paliks uz ilgu laiku; domāju, ka nāks vēl kāds risinājums.
Pašlaik strādāsim pēc valdības pieņemtajiem noteikumiem, cerot, ka kaut kas tomēr tiks mainīts un skatītāju loks varēs būt plašāks,” teic A. Zadovska.
“Tā kā lēmums par nosacījumiem jauktam skatītāju apjomam šobrīd nav pieņemts un zināms, Operas iespējas rādīt izrādes un koncertus jauktai publikai arī nav iespējams novērtēt.
Šo jautājumu ir jāturpina risināt, jo nedrīkst izslēgt lielu auditorijas daļu no kultūras apmeklējuma.
Būs sabiedrības un auditorijas daļa, kas ne tikai nevēlas, bet kuriem arī nav pieejama vakcinēšanās iespēja – piemēram, bērni,” uzskata Latvijas Nacionālās operas un baleta sabiedrisko attiecību vadītāja Irbe Treile.
Operā šobrīd vakcināciju pilnībā pabeiguši vai vismaz pirmo vakcīnas devu saņēmuši apmēram 70% darbinieku. Daļa darbinieku vakcināciju plāno pēc sezonas noslēguma.
“Prasība šobrīd no 15. jūnija par darbinieku vakcināciju attiecas tikai uz darbiniekiem, kuri norises vietā atrodas telpās un teritorijā, kur var iekļūt apmeklētāji.
Operas skatuves daļa ir pilnībā norobežota no apmeklētāju daļas, un attiecīgi jebkurā gadījumā apmeklētāji tajā iekļūt nevar. Zināmā mērā orķestra bedre un tās fiziskais norobežojums šobrīd ir Operas priekšrocība.”
“Mēs kā teātris nevērtējam epidemioloģiskos drošības pasākumus, jo tam mums trūkst zināšanu un pieredzes, bet viennozīmīgi esam priecīgi, ka varam atsākt spēlēt izrādes skatītājiem. To arī darīsim un jau tuvākajā laikā publiskosim jūlija repertuāru.
Protams, šobrīd grūti paredzēt skatītāju interesi un zāļu piepildījumu, gan ņemot vērā vasaru, kas nav ierasts laiks teātra apmeklējumam, gan vakcinēto sabiedrības daļu,” teic Jaunā Rīgas teātra (JRT) reklāmas un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Liepiņa.
95% JRT darbinieku ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19.
Ņemot vērā esošos Ministru kabineta noteikumus, tikai vakcinētie darbinieki varēs atrasties zālē izrādes laikā un apkalpot skatītājus ārpus zāles telpām.
“Līdz ar to arī izrāžu repertuārs būs jāplāno atbilstoši šiem noteikumiem. Jā, ir izrādes, kuras pagaidām nevarēsim piedāvāt skatītājiem,” viņa teic.
Savukārt Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins norāda, ka teātris ar publiku sāks strādāt no 2. jūlija.
Kopumā tam priekšā piecas pirmizrādes – to vidū pēc Alesandro Bariko stāsta veidotais Dž. Dž. Džilindžera iestudējums “Jaunā līgava”, Dmitrija Petrenko jaunajai auditorijai adresētā izrāde “1 000 000 labu lietu”, Gundara Silaktiņa iestudētais “Kā mīl tā otra puse”, Beatrises Zaķes “Maģiskās domāšanas gads”, kā arī aktiera Edgara Pujāta monoizrāde Mārtiņa Kalitas režijā.
“2. jūlijā pirmizrādi piedzīvos Māras Ķimeles pēdējais diplomdarbs mūsu aktieru kursam. Lai tad tie arī būtu svētki gan mums, gan skatītājiem – atbilstoši esošajām prasībām,” teic direktors.
7. jūlijā teātris sāks brīvdabas koncerttūri – lai tos apmeklētu, būs jāuzrāda QR kods vai arī pirms 48 stundām veikts tests, jābūt vakcinētam vai izslimojušam.
Pārdod – tikai vakcinētajiem, bet “ir ļoti daudz “bet” un “jo””
“Piemēram, Dailes teātris var strādāt pie tā, lai savu 980 vietu Lielo zāli piepildītu ar vakcinētiem cilvēkiem,” teic L. Kokale, uzsvērdama, ka šajā jautājumā no 15. jūnija nekādi skaita ierobežojumi institūcijās vairs nebūs spēkā – ja vien visi ir pārslimojuši vai vakcinēti.
Šis nosacījums attiecas arī uz aktieriem un mūziķiem. Piemēram, ja izrādes aktieris vēl nav saņēmis otru poti, viņš nedrīkst satikties ar vakcinētu publiku.
“Viņš varēs strādāt pilotprojektos vai arī pasākumos, kas tiks piedāvāti miksētai publikai vai arī nevakcinētiem,” piebilst KM pārstāve.
Tomēr – tāpēc, ka nav paguvis vakcinēties, no darba neviens netiek atlaists, jo likumdošana tādu rīcību neparedz un nepieļauj.
“Acīmredzot viņi varēs strādāt tikai izrādēs, uz kurām nāk šī miksētā publika,” piebilst L. Kokale.
Tātad teātriem jau pārskatāmā nākotnē varētu būt divu veidu izrādes – vienas – tikai vakcinētajiem cilvēkiem, bet otras – visai pārējai auditorijai, turklāt – iespējams, ja nepieciešams, ar atšķirīgu aktieru piedalīšanos.
“Visticamāk, ka jā. Uz to ļoti daudz atbilžu iedos pilotprojekti,” norāda L. Kokale.
“Uz izrādēm, kuras esam izlikuši tirdzniecībā, biļetes jau ir labi izpārdotas dažās dienās.
Pieprasījums pēc tām ir pietiekami liels,” teic Dailes teātra direktors Juris Žagars, uzsvērdams, ka ar Lielās zāles piepildījumu jūnija izrādēm problēmu nebūs.
Vaicāts, vai, atsaucoties uz Kultūras ministrijas īstenotajiem pilotprojektiem, teātris ir domājis, ka to varētu apmeklēt arī nevakcinēti cilvēki, viņš saka: “Pagaidām noteikti ne.”
Pēc J. Žagara teiktā, Dailes teātra aktieri un personāls gandrīz visi ir vakcinējušies, izņemot dažus tehniskos darbiniekus, kuri strādā atsevišķi mehāniskajās darbnīcās un kuriem nav kontakta ar skatuves zonu un aktieriem.
“Pagaidām biļetes arī uz augusta un septembra izrādēm tirgosim tikai vakcinētām vai vīrusu izslimojušām personām.
Bet pareizi tas būtu tikai tad, ja tas neierobežos vakcinēto personu tiesības nevilkt izrādes laikā maskas un neievērot distanci.”
Dailes teātra mārketinga un komunikācijas direktors Marko Rass informē, ka šobrīd pārdoti vairāk nekā divi tūkstoši biļešu.
21. jūnijā pirmo izrādi piedzīvos Remarka “Trīs draugi” Regnāra Vaivara režijā. Jūlijā arī Dailes teātra aktieri dosies atvaļinājumā, bet augustā plānotas trīs pirmizrādes – Regīnas Ezeras “Zemdegas” Dmitrija Petrenko režijā, Nīnas Reinas “Piekrišana” (rež. Laura Groza) un beidzot pie skatītājiemn nonāks arī Māras Zālītes “Smiļģis” Viestura Kairiša režijā.
Tomēr viensno spilgtākajiem notikumiem būs koncertcikls “Dailes Kanons” – septiņu koncertu cikls, Dailes cienījamo vecmeistaru kopdarbi ar Latvijas izcilākajiem pianistiem.
“Ir ļoti daudz “bet” un “jo”,” teic Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba. “Pirmais, kapitālsabiedrība darbojas pēc likumiem, kas paģēr, ka reizi gadā darbiniekiem pienākas atvaļinājums. Daļa darbinieku to izmantos, lai mēs varētu atgriezties pilnvērtīgi un daudz jaudīgāk jau augustā.
Otrs – tas, ka mēs diemžēl nevaram izpārdot (izrādes) biļetes, kasi atverot dienu vai divas pirms pašas izrādes. Vienu pasākumu var tā iztirgot, bet ne mēnesi normāla repertuāra.
Trešā lieta ir ļoti sarežģītā loģistika – līdz šim nebija saprotams, kā vakcinētie pierādīs, ka viņi tiešām ir vakcinēti. Ceturtā – līdz 1. jūnijam vēl nebija “zaļā sertifikāta”,” viņš teic.
“Teātris nav bijis aizvērts – pat, ja nespēlējām skatītājiem izrādes, mēs strādājām, mēģinājām, bijām darbā. Turklāt aktieri teātrī ir viena ceturtā daļa, viņi nebūt nav vienīgie, lai izrāde notiktu.
Un arī tagad, kad beidzot tas ir izdarīts, ir daudz jautājumu – kur tad? Kā tad? Mēs nebūsim gudrāki par likumdevēju.”
Nacionālā teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Lolita Grāvīte informē, ka 23. un 24. jūlijā teātrī gaidāms Raimonda Paula 85 gadu jublejas koncerts, kura īpašais viesis būs soliste Elīna Garanča, bet augustā – “Puika, kurš redzēja tumsā” un pēdējo reizi izrāde “Man 30 gadu”.
Un beigās – pavisam personisks autores secinājums. Arī šajā lietā atslēgas vārds, kā jau daudz kur, ir nauda – skaidrs, ka latvieši, kuri pārsvarā apmeklē nacionālās kultūras pasākumus, vakcinējas pārāk lēni un var tikai sapņot, kad pie mums būs vakcinēto un nevakcinēto proporcija kaut vai 70:30 apjomā.
Tāpēc Ministru kabinetam, gribi vai negribi, nāksies kādā mirklī atgriezties pie jautājuma par pārējo iedzīvotāju grupu iesaisti kultūras procesos, lai paplašinātu kultūras norišu auditoriju.
UZZIŅA
Uz KM organizētajiem pilotprojektiem būs iespējams iegādāties biļetes, tomēr tiek aicināts ņemt vērā, ka pasākumu auditorija var atšķirties.
Visiem pilotprojektiem noteiktās, kopīgās pamata prasības ir personalizētu biļešu tirdzniecība, skatītājiem atrodoties fiksētās sēdvietās un organizatoram ievācot viņu kontaktinformāciju, Covid-19 sertifikāta / negatīva testa rezultāta kontrole pie ieejas, īpaša kārtība skatītāju plūsmas organizēšanā, gaisa kvalitātes monitorings telpās u. c.
Pirms biļešu iegādes tiek lūgts iepazīties ar informāciju pasākumu rīkotāju interneta mājaslapās.