Robs sistēmā un darbinieku kļūda 0
PSKUS pārstāve Lāsma Sīle apstiprina, ka, pamatojoties uz Irēnas iesniegumu, veikta iekšējā izmeklēšana. Konstatēts, ka pacientes mantas kļūdas pēc utilizētas. Noskaidrots arī, kuri darbinieki vainīgi, un tiem izteikts rājiens. Slimnīca atzīst savu vainu, izsaka nožēlu par personāla kļūdaino rīcību.
Pēc sarunas ar PSKUS pārstāvjiem secināms, ka paciente, ierodoties slimnīcā, bija pie apziņas un savas mantas slimnīcas glabātavā nenodeva. Taču vēlāk, kundzes veselībai pasliktinoties, slimnīcas darbinieki mantas salikuši maisā, taču nav sastādījuši mantu zīmi, un kļūdas pēc tās nenonāca noliktavā un seifā. Paciente pārvesta uz citu nodaļu, tādējādi misēklis arī sācies, neidentificētās mantas noklīdušas. “Šī kļūme notika cilvēciskā faktora dēļ,” norāda slimnīcas galvenā māsa Eva Cela.
Slimnīcas pārstāvji uzsver, ka šāds gadījums slimnīcā esot pirmo reizi. “Darīsim visu iespējamo, lai šādi gadījumi neatkārtotos,” uzsver galvenā māsa. Viņa atsakās kādu slimnīcas darbinieku attaisnot vai turēt aizdomās par ļaunprātīgu rīcību, vien norāda – lai turpmāk novērstu kaut mazākās aizdomas par darbiniekiem, slimnīcā no augusta vidus stājusies spēkā atjaunota procedūra par pacientu mantu un vērtslietu aprites kārtību. Noteikumos atrunāts, kādos gadījumos obligāti sastādāma mantu zīme, kurā uzskaitītas visas pacientam klātesošās lietas. Tostarp arī gadījumos kā šis, kad pacienta veselības stāvoklis pasliktinās.
Mantas tagad tiek uzskaitītas centralizēti, nevis katrā nodaļā kā iepriekš. Pacientu vērtslietu uzglabāšanai iegādāti speciāli plastikāta maisi. Katrs aprīkots ar identifikācijas numuru un īpašu līmjoslu, kas neļauj maisu pēc aizlīmēšanas atvērt, to nesabojājot. Līdz šim mantas tika ievietotas vienkāršos maisiņos vai aploksnēs.
Uz slimnīcu ar 11 tūkstošiem
Pacientu mantas PSKUS uzskaita un pieraksta vismaz divi darbinieki. Iekšējai kontrolei katra darbība ar pacientu mantām un vērtslietām tiek atzīmēta īpašos uzskaites žurnālos, lai nodrošinātu mantu izsekojamību un iesaistītos darbiniekus. Sākotnēji pacientu vērtslietu maisi nonāk īslaicīgās uzglabāšanas seifā katrā nodaļā, bet reizi dienā nodaļas virsmāsa tās nogādā centrālajā slimnīcas seifā.
Ja pacients no slimnīcas izrakstās vai aizmūk un neizņem savas mantas, tās Stradiņa slimnīcā tiek uzglabātas vēl 30 dienas. Pacientu nāves gadījumā tās glabā trīs mēnešus. Ja pacients vai pacienta tuvinieki mantām nenāk pakaļ, vērtslietas nodod policijai, bet drēbes reizi pusgadā utilizē.
Iepriekš PSKUS bijuši atsevišķi gadījumi, kad pacientu mantām sajauktas mantu zīmes, taču visos gadījumos kļūmi esot izdevies ātri novērst un mantas nonākušas pie īpašniekiem.
Tiesa, nereti mirušo pacientu mantas viņu piederīgie atsakās izņemt. Gados veci pacienti uz slimnīcu mēdz paņemt līdzi visus savus iekrājumus. Slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle norāda, ka tas uzliek slimnīcai milzīgu atbildību, pat slogu, jo tā nav slimnīcas pamata funkcija. Pavisam nesen mediķiem nācies skaitīt kādas pacientes līdzpaņemtos 11 tūkstošus, no kuriem aptuveni puse bijusi 1 un 2 eiro monētās. Citkārt kādai pacientei pirms ķirurģiskas operācijas mediķi ieraudzījuši ar naudu nosietu visu vidukli. Periodiski gadoties, ka pacienti sūdzas par it kā pazudušām lietām, taču pēcāk noskaidrojas, ka tās tomēr atstājuši mājās, atdevuši tuviniekiem vai satraukumā ielikuši savu drēbju kabatās.