Uz slidām un – aidā! Kā izvēlēties slidas un kā tās uzturēt labā kārtībā 0
Beidzot klāt īsta ziema, tas nozīmē, ka var arī kārtīgi izslidoties! Padomus, kā pareizi izvēlēties un uzturēt kārtībā slidas, sniedz SIA “Sports Lukss” tirdzniecības menedžeris AIGARS SILAVNIEKS.
* Ja negatavojaties kļūt par profesionālu slidotāju vai hokejistu, bet slidas izmantosiet, lai pārvietotos pa mākslīgo slidotavu vai aizsalušu dīķi, varat izvēlēties budžeta varianta slidas, piemēram, firmas “Bauer” ražotās, kuru cena ir ap 70 eiro.
* Ja slidas izvēlaties bērnam, kam kāja, protams, vēl augs, jālūkojas, lai, iebīdot pēdu sašņorētā slidā līdz galam, papēža daļā paliek vieta divu pirkstu platumā. Tad slidas kalpos vairākus gadus. Lai slidojot pēda nestaigātu šurpu turpu, jāievelk vilnas zeķe un slidas auklas cieši jāaizsien. Neprofesionālās slidas ir diezgan mīkstas un labi padodas savilkšanai. Ja slidas bērnam varat atļauties pirkt katru gadu, jāiegādājas atbilstošas izmēram.
* Lai gan pēc sešpadsmit gadu vecuma pēda aug lēnāk, vienalga vēlams izvēlēties slidas, kas ir vismaz par pusizmēru lielākas. Pieaugušajiem gan slidošanas apavi jāpērk precīzi pēdas lielumā. Ja pieaugušam cilvēkam slidas ir par lielu, svara dēļ apavos veidojas lauziens un slida var ātri būt pagalam.
* Meitenēm slidošanai vairāk piemērotas ir baltās, skaistās daiļslidotāju slidas. Tās ir izgatavotas no ādas, tāpēc pēda tajās jūtas komfortabli un ērti. Šādu slidu aptuvenā cena ir 50 – 60 eiro.
* Trešais slidu veids, kas labi noder gan slidošanai pa mākslīgo slidotavu, gan pa dīķi, ir siltinātās daiļslidošanas slidas. Zem virsējās kārtas tām piestiprināts polsterējums un siltumu izolējošs materiāls. Šie slidošanas apavi plaši pieejami slidu nomas punktos. To aptuvenā cena – 65 eiro.
* Ja slidas vajadzīgas profesionāliem nolūkiem un ar tām slidos trīs četras reizes nedēļā, šos apavus ieteicams izvēlēties par cenu no 200 eiro.
* Vislabākās slidas profesionāliem nolūkiem, kas izgatavotas no karbona un stiklšķiedras, maksā ap 700 eiro. Ar līdzīgām slidām slido “Dinamo Rīga”. “KHL”, “NHL” un citu profesionālo klubu hokejisti.
* Dažiem dārgāko slidu modeļiem iekšpuse izklāta ar īpašu gelu. Pēc šo slidu iegādāšanās turpat veikalā tās ievieto īpašā krāsniņā un brīdi pasilda, lai gels izkūst. Uzsildītās slidas velk kājās, rūpīgi sašņorē un ļauj gelam atdzist un sacietēt. Apavi ieņem pēdas formu, garantējot 50% komforta. Otri 50% ērtuma nāk klāt, slidu ienēsājot.
* Dārgākās (līdz ar to kvalitatīvākās) slidas pēdu labi aizsargā no traumām. Turklāt, ja tām salūzis asmens, to var nomainīt pret jaunu.
* Vai par slidām, lai tās ilgi kalpotu, ir īpaši jārūpējas? Slidojot no sviedriem samirkst pēdiņa, tādēļ pēc katras slidu lietošanas reizes tā jāizņem un jānovieto istabas temperatūrā, lai izžūst. Ja pēdiņu regulāri neizžāvē, sarūsē un sāk ļodzīties kniedes, ar kurām sastiprināta slidas apakšējā daļa. Lai slidzābaks pārāk neizkalstu, ne pašas slidas, ne arī pēdiņas nedrīkst žāvēt uz karstiem radiatoriem.
* Pirmo reizi slidas jāasina pēc iegādāšanās, jo lielākoties tās pārdod neasinātas. Tikai retais ražotājs pircējiem pēc speciāla pasūtījuma piedāvā jau asinātas slidas. Slidu asināšanas pakalpojumu piedāvā ledus halles.
* Slidot ar neuzasinātām slidām nav ieteicams, jo tad tās var ātri sabojāt.
* Iesācējiem slidu asmeņus nevajag noasināt ļoti asus, citādi būs grūti saglabāt līdzsvaru. Taču jo asāks asmens, jo labāk slidas turas līkumā un ar tām var izgriezt asāku leņķi.
* Cik bieži jāasina valkātu slidu asmens, atkarīgs no tā, cik bieži šos apavus izmanto, kā arī no tā, vai ar tiem pārvietojas pa mākslīgo slidotavu, atklātu ūdenstilpi vai pašu uzlietu laukumu. Visnekvalitatīvākais ledus mēdz būt uzlietajos laukumos – ledus tajos mijas ar sīkiem akmentiņiem, smiltīm un gružiem. Šā iemesla dēļ slidas ātrāk kļūst neasas, līdz ar to biežāk jāasina.