Dažāda garuma gaidīšanas rindas 0
“Slimnīcā, kur veikta lielo locītavu edoprotezēšanas operācija, rehabilitācijas ārsts pacientam ierāda vingrojumus un sniedz ieteikumus, piemēram, samazināt lieko svaru vai noteiktu laiku izmantot tehniskos palīglīdzekļus. Ja vien pacientam nav nopietnu blakusslimību vai sarežģījumu, tos precīzi izpildot, stacionāra medicīniskā rehabilitācija bieži vien nemaz nav nepieciešama, vai arī to var veikt ambulatori. Izņēmums varētu būt reģionu iedzīvotāji, kuriem dzīvesvietas tuvumā tie nav pieejami,” uzskata A. Nulle.
Jāņem vērā arī tas, ka rindas uz valsts apmaksāto stacionāro medicīnisko rehabilitāciju netiek veidotas mehāniski, proti, pēc principa – kurš pirmais piesakās, tas ātrāk saņem.
Gaidīšanas rindas garums atkarīgs no katra pacienta medicīniskā stāvokļa, funkcionēšanas traucējumiem un rehabilitācijas potenciāla, kuru pirms tam novērtējis fizikālās un rehabilitācijas medicīnas speciālists. Ārpus kārtas rehabilitāciju var saņemt pacienti ar prognozējamu invaliditāti un ilgstoši slimojošie darbspējīgā vecumā. Tādēļ daļai no 905 pacientiem, kuri patlaban stāv rindā uz stacionāro rehabilitāciju “Vaivaros” , tā pienāks pēc pusotra gada. NVD dati liecina, ka arī Vidzemes slimnīcā uz to jāgaida 44, bet Liepājas reģionālajā slimnīcā – 20 nedēļas.
Savukārt gaidīšanas rinda uz rehabilitāciju dienas stacionārā vidēji ir 1 – 2 mēneši, bet, piemēram, Dobeles un apkārtnes slimnīcā uz to vispār nav jāgaida (visgarākā gaidīšanas rinda uz dienas stacionāru ir “Vaivaros” – 255 dienas). Dienas stacionārs ir labs risinājums, ja pacienta funkcionālie traucējumi nav tik smagi, lai būtu nepieciešami kompleksi, veselas speciālistu komandas sniegti rehabilitācijas pakalpojumi, bet tuvinieki vai pašvaldības sociālais dienests nav tik pretimnākošs, lai palīdzētu atrisināt problēmas ar transportu. Par stacionāro rehabilitāciju pacienta iemaksa ir 10 eiro, sākot no otrās dienas, taču dienas stacionārā tā ir salīdzinoši zemāka – 7,11 eiro. Daudzās medicīnas iestādēs piedāvā arī viesnīcas pakalpojumus, piemēram, kūrorta un rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” par 7,69 eiro, bet rehabilitācijas centrā “Tērvete” – sākot no 6,40 eiro par nakti. Vēl pāris eiro jāpiemaksā par ēdināšanu.