Foto: Lucigerma/SHUTTERSTOCK

Ievērojami palielināsies minimālā pensija. Kad to varēs saņemt? 25

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

No nākamā gada 1. janvāra tiks paaugstināti minimālās vecuma un invaliditātes pensijas, kā arī valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēri.

Lielākas pensijas un pabalstus seniori un cilvēki ar invaliditāti gan varēs saņemt tikai maijā, kad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras darbinieki būs veikuši pārrēķinu.

Lielāka pensijas bāze

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad kāda mana paziņa Vidzemes pusē piedzīvoja nepatīkamu pārsteigumu. Kārtojot dokumentus vecuma pensijas saņemšanai, atklājās, ka tā būs tikai 88 eiro mēnesī. 2021. gadā, kad šis brīdis pienāks tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 64 gadu vecumu, šoks vairs nebūs tik liels, jo pensijas aprēķina pamatā būs nevis 80, bet gan 136 eiro. Šai summai piemēros darba stāža lielumam atbilstošu koeficientu, kas svārstās no 1,1 līdz 1,7.

Priekšlaikus vecuma pensiju būs iespējams pieprasīt no 62 gadu vecuma ar nosacījumu, ka darba stāžs ir vismaz 30 gadi. Paaugstināts arī neapliekamais minimums pensijām – nākamgad tas būs 330 eiro mēnesī (šogad 300 eiro).

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts personām, kas sasniegušas pensijas vecumu, bet kurām nav tiesību uz vecuma pensiju, nākamgad būs 109 eiro līdzšinējo 64,03 vietā.

2021. gadā minimālo pensiju un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta paaugstināšanai tiks novirzīti 70,7 miljoni eiro. No 1. janvāra līdz 30. aprīlim Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra veiks vecuma pensiju un nodrošinājuma pabalsta pārrēķinu pēc jaunajiem algoritmiem un starpību starp “veco”un “jauno” pensiju vai pabalstu par šiem četriem mēnešiem iedzīvotāji saņems maijā.

Pieņemti arī grozījumi likumā ”Par sociālo drošību”, kuri nosaka minimālo ienākumu sliekšņus, to zemākos apmērus un pārskatīšanas biežumu – ne retāk kā reizi trijos gados. Noteikts, ka minimālo ienākumu slieksnis nedrīkstēs būt zemāks par 109 eiro.

Seniorus, kuri veic saimniecisko darbību, var iepriecināt fakts, ka 2021. gadā pensionāriem un personām ar 1. vai 2. grupas invaliditāti tiek saglabāts samazinātās patentmaksas režīms – tāpat kā līdz šim tie būs 17 eiro gadā vai 9 eiro pusgadā, ja ieņēmumi no tās 2020. gadā nepārsniedza 3000 eiro.

Vēlas atbalstu “vecajiem”pensionāriem

Diemžēl vēl joprojām nav atrisināts jautājums par piemaksu pie pensijas par darba stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim visiem vecuma pensionāriem, nevis tikai tiem, kuri pensionējušies līdz 2012. gadam.

Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 100 000 vecuma pensijas saņēmēju, kuri pensionējušies vēlāk un to nesaņem. Latvijas Pensionāru federācijas valdes sēdē 12. oktobrī tika izvirzīti vairāki priekšlikumi likuma “Par valsts pensijām” grozījumiem, piemēram, noteikt piemaksu par katru darba stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim 3 eiro apmērā senioriem, kuri pensionējās līdz 1996. gada 31. decembrim, 2 eiro – no 1997. gada 1. janvāra līdz 2011. gada 31. decembrim un 1,5 eiro tiem, kuri pensijā devušies no 2012. gada 1. janvāra.

Reklāma
Reklāma

Arī darba stāža diapazons, kurā piemēro vienu un to pašu koeficientu, joprojām ir ļoti liels – desmit gadi, turklāt netiek ņemts vērā un papildus novērtēts, ka dažam labam Latvijas iedzīvotājam darba mūžs ildzis piecus vai pat sešus gadu desmitus. Piemēram, saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 2020. gada vidū Latvijā bija 446 051 pensijas saņēmējs, no tiem ar kopējo apdrošināšanas stāžu no 40 līdz 44 gadiem – 114 388, bet lielāku par 45 gadiem – 102 571. Pensijas vidējais piešķirtais apmērs bez piemaksas bija 355, bet ar piemaksu 385 eiro.

Kā 2021. gadā mainās vecuma pensija*

Aprēķina bāze 136 eiro (bija 80 eiro).

Ja darba stāžs no 15 līdz 20 gadiem, piemēro koeficientu 1,1.

Ja no 21 līdz 30 gadiem, koeficientu 1,3.

Ja no 31 līdz 40, koeficientu 1,5.

41 un vairāk, koeficientu 1,7.

Vecuma pensijas aprēķina bāzei piemēro koeficientu 1,1 un par katru gadu, kas pārsniedz 15 gadus, apmēru palielina par 2% no minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzes.

Avots: Labklājības ministrija

Kāds vecuma pensionāriem būs 2021. gads?

Latvijas Pensionāru federācijas valdes loceklis Jānis Felsbergs: “Pensionāru ienākumus, kurus veido vecuma pensija ar piemaksām un kuri ir mazāki par 300 eiro mēnesī, 2021. gada nodokļu izmaiņas nepalielinās ne par centu. Pensionāriem, kuri saņem virs 330 eiro mēnesī, no neapliekamā minimuma pieauguma visiem vienāds ieguvums – 6 eiro mēnesī. Joprojām no piemaksas pie pensijas, kas paredzēta maznodrošināto pensionāru atbalstam, tiks ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20% apmērā, ja pensija pārsniegs 330 eiro.

Beidzot 2021. gada budžetā ir būtiski paaugstinātas minimālās pensijas un izlabota kļūda, ka minimālās pensijas saņēmējs ar mazu darba stāžu par katru nostrādāto gadu saņēma trīs reizes lielāku novērtējumu nekā tas, kurš nostrādājis 40 gadus (7 eiro pret 2,3 eiro).

No 2021. gada minimālā pensija būs atkarīga no nostrādātiem stāža gadiem – jo lielāks stāžs, jo tā lielāka. Pateicoties būtiskajam minimālās pensijas aprēķina bāzes pieaugumam no 80 uz 136 eiro mēnesī, nākamgad mazākā minimālā pensija būs 149,6, bet lielākā pat 220 eiro mēnesī. Ņemot vērā, ka pārtikas grozs pensionāram, ievērojot visus veselīga uztura noteikumus, ir ap 128 eiro mēnesī, tad nevienam minimālās pensijas saņēmējam nebūs jāēd tikai nocenota pārtika.

Par tik krasu minimālās pensijas paaugstināšanu ir uztraukti tie vecuma pensijas saņēmēji, kam par darba stāža gadiem aprēķinātas zemas pensijas. Domāju, ka LPF vadībai vairāk būtu jārūpējas, lai vecuma pensionāriem pensiju indeksācija notiktu līdzvērtīgi vidējās algas pieaugumam valstī. Šobrīd algām tas ir 8–10% gadā, kamēr pensiju indeksācijai 4–6%.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.