Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – ARCALU/Shutterstock

Uz pāļiem vai pontoniem… Būvējam vienkāršu laipu upes krastā 0

Kā uzbūvēt vienkāršu laipu laivas piestātnei upes krastā? JĀNIS VENTSPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Ierīkojot laivu piestātni upes vai ezera krastā, jāņem vērā vairāki faktori, svarīgākais no tiem – iespējamās ūdenslīmeņa svārstības sezonas laikā. Ja ir upe, būs pavasara pali un ledus iešana, kad peld lieli ledusgabali un ir spēcīga straume. Šie faktori var sabojāt vai pat pilnībā iznīcināt iepriekšējā vasarā uzbūvēto, bet nepietiekami nostiprināto piestātni.

Induļa Burkas zīmējums

Piestātne uz pāļiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau pats piestātnes nosaukums apzīmē tās ierīkošanas kārtību. Ūdenstilpes gultnē tiek iedzīti pietiekami izturīgi pāļi, kas spēs izturēt nepieciešamo slodzi. Pie pāļiem tiek stiprināta pārējā konstrukcija – laipa un pašas piestātnes grīda.

Izvēloties koka pāļus, ieteicams lietot lapegli. Šī koksne ir ļoti blīva un mitrumā nebojājas. Pāļu diametrs – vismaz 120 mm. Jo lielāka konstrukcija, jo masīvākiem jābūt pāļiem.

Protams, pāļiem var izmantot arī metāla konstrukcijas – caurules ar piemetinātiem stiprinājumiem koka detaļām. Tās ir izturīgākas un kalpos ilgāku laiku, pietiekami nostiprinātas, spēs daudzus pavasarus pretoties arī pavasara paliem.

Laipas un piestātnes grīdas konstrukcijām vislabāk izmantot ar antiseptiskiem līdzekļiem impregnētus terases dēļus. Tos nedrīkst stiprināt cieši blakus. Jāievēro nelielas atstarpes, jo koksne mitrumā piebriedīs. Piesūcināšana jāveic krastā, lai neietekmētu ūdenī mītošos organismus. Koka konstrukcijas nedrīkst krāsot ar neelpojošu krāsu.

Pāļus vislabāk iedzīt ziemā, kad uzsalis pietiekami biezs ledus. Tas it sevišķi svarīgi, ja konkrētajā vietā ir dziļš un gultne klāta ar biezāku dūņu kārtu.

Pāļu piestātnes trūkumi – tā vairāk pakļauta straumes ietekmei pavasaros, zema ūdenslīmeņa laikā piestātnes grīda ir augstu virs ūdens, un iekāpšana, kā arī izkāpšana no laivas var būt apgrūtināta.

Pontonu piestātne

Šo piestātni ierīko, izmantojot peldošu platformu, kas ar izturīgu laipu tiek savienota ar krastu. Turklāt laipu aprīko ar šarnīriem, kas ļauj peldošajai platformai piemēroties ūdenslīmeņa pārmaiņām ūdenstilpē.

Reklāma
Reklāma

Piestātnes grīdu virs ūdens notur pontoni – slēgtas plastmasas vai metāla tilpnes, piemēram, 100 vai 200 l tilpuma mucas, ko horizontālā stāvoklī stingri piestiprina koka karkasa stūros. Savukārt pēdējo pārklāj ar terases dēļiem, nepieciešamības gadījumā ierīkojot margas.

Ņemot vērā straumes stiprumu, peldošo platformu savā vietā vēlams fiksēt ne tikai ar izturīgu laipas konstrukciju, bet arī pāris metāla caurulēm, ko iedzen upes gultnē aizstraumes pusē. Tāpat var izlīdzēties ar atsaitēm no izturīgām metāla trosēm, ko piestiprina pie platformas un upes krasta. Peldošās konstrukcijas ar metāla caurulēm jāsavieno tā, lai tās varētu kustēties uz augšu un leju. Platformas augstumu mainīs ne tikai ūdenslīmenis ūdenstilpē, bet arī uz tās uzkāpušo cilvēku svars.

Beidzoties navigācijas sezonai, peldošo piestātni vislabāk atvienot no laipas, izcelt krastā. Tad to nespēs sabojāt ne ledus, ne pavasara pali.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.