Uz NATO robežām tiek konstatēti noslēpumaini GPS traucējumi, kas veicina “draudu atmosfēru” 96
Uz NATO robežām ar Krieviju ir novēroti ilgstoši GPS traucējumi, kas paredzēti, lai Rietumu valstīs sētu “draudu atmosfēru” un “bezpalīdzības sajūtu”, sabiedroto varasiestādes paziņojušas “Newsweek”.
GPS traucējumi bieži novērojami ap stratēģiskiem objektiem, kas pēdējo 2 gadu laikā Rietumos izraisījis pastiprinātu trauksmi. Lietuvas Aizsardzības ministrijas pārstāvis skaidro: “Šī Krievijas prakse negatīvi ietekmē un, visticamāk, arī turpmāk ietekmēs civilo aviāciju reģionā.”
Polijas Aizsardzības ministrijas amatpersonas piebilst: “Jāatceras, ka karš uz mūsu austrumu robežas ir radikāli mainījis starptautisko drošības sistēmu, arvien vairāk sastopami dažādi Krievijas hibrīdietekmes elementi.”
Protams, GPS ir būtiska nozīme arī karā, jo arī dronu un raķešu navigācijas sistēmas izmanto šos datus, kas īpaši svarīgi ir izlūkošanas operācijās. Vienlaikus tiek mēģināts izmantot dažādas sistēmas, kas palīdz novērst traucējumus.
“Krievijas bruņotajiem spēkiem ir plašs militārā aprīkojuma klāsts, kas paredzēts traucējumu novēršanai un datu viltošanai dažādos attālumos un intensitātē,” norādījušas Lietuvas amatpersonas.
Viņi arī norāda: “Īpaši aktīvi Krievija savas GPS traucēšanas sistēmas izmanto Kaļiņingradā.” Tiek uzskatīts, ka Kaļiņingradā ir lielākais šādu aktivitāšu centrs. Nelielā, bet stratēģiski nozīmīgā Krievijas teritorija, kas atrodas pie Baltijas jūras starp Lietuvu un Poliju, ir Krievijai militāri nozīmīga vieta un ievērojams drauds NATO valstīm.
Somijas un Norvēģijas amatpersonas savukārt paziņojušas, ka nozīmīgs Krievijas elektroniskās karadarbības centrs ir Kolas pussala. Nomaļais reģions atrodas polārajā lokā, tā esot laba vieta elektronisko militāro spēju pārbaudīšanai.
Vienlaikus gan dažādas amatpersonas norāda, ka līdz šim GPS traucējumi vairāk ir kā iebiedēšanas veids, bet ne reāls drauds.
Daži eksperti arī norāda, ka GPS traucējumi šogad ir novērojami katru dienu, tie ir palielinājušies kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Tiesa gan, to visu nevarot saistīt tikai ar Krievijas ļaunprātību: “Ir grūti precīzi noteikt traucējumu avotu, jo ir ļoti plašs iespējamo faktoru spektrs.”