Latvijas Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa apbalvošana ar Ungārijas Nopelnu Lielkrustu ar Svētā Stefana kroni.Blakus Ulmanim  – Latvijas ārlietu ministrs Vilhelms Munters un Ungārijas sūtnis Latvijā Bela Tereks 1939. gada 18. novembrī.
Latvijas Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa apbalvošana ar Ungārijas Nopelnu Lielkrustu ar Svētā Stefana kroni.Blakus Ulmanim – Latvijas ārlietu ministrs Vilhelms Munters un Ungārijas sūtnis Latvijā Bela Tereks 1939. gada 18. novembrī.
Foto: Eduards Kraucs

Nelikumīgs varas akts 15

Nākamā robežlīnija – 1934. gada nakts no 15. uz 16. maiju, kad K. Ulmanis izdarīja valsts apvērsumu, kuru grūti vērtēt citādi kā nelikumīgu varas aktu, vērstu pret Latvijas demokrātiju. Pēc šā apvērsuma tika pārtraukts demokrātiskās tradīcijas nostiprināšanās process Latvijas sabiedrībā. Latvijas iedzīvotāji zaudēja savu Saeimu un politiski atbildīgu valdību. Visu atbildību par Latvijas politisko dzīvi uzņēmās Ulmanis, kas vienlaikus bija gan pārdrošs solis, jo neveiksmes gadījumā viņu gaidītu ilgi gadi cietumā, gan arī milzīga politiska un vēsturiska kļūda. Viņa politiskajā biogrāfijā iesākās periods, kas daudzu laikabiedru un vēsturnieku skatījumā mazināja viņa kā politiķa prestižu. Lai gan Kārlis Ulmanis ne tuvu nebija ne Ādolfs Hitlers, ne Josifs Staļins, pat ne Benito Musolīni, tomēr, arī rakstot par viņu, bieži tiek lietots negatīvais apzīmējums “diktators”.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

K. Ulmaņa iedibinātais autoritārais režīms, kuru vēsturnieki bieži dēvē par “15. maija Latviju”, pastāvēja sešus gadus. Režīmam piemita nosacīts pretrunīgums, kas izpaudās kā neatbilstība starp antidemokrātisko valsts pārvaldīšanu un samērā ierobežoto policejiskās varas izmantošanu. Latvijā izveidotā diktatūra bija maiga, režīmu neraksturoja plašas represijas, tas nebija antihumāns. Ulmanis neatbalstīja politisko ekstrēmismu un mēģināja apkarot visu novirzienu galējos radikāļus – kā komunistus un pērkoņkrustiešus, tā arī vācbaltiešu nacionālsociālistus. Autoritārā režīma laikā visumā tika saglabāti un ievēroti tiesiskas valsts pamatprincipi un normas. “15. maija Latvijā” netika izpildīts neviens nāves sods.

Politiskās sistēmas pamats “15. maija Latvijā” bija vadonības princips. K. Ulmani un viņa režīmu atbalstīja armija, aizsargi, latviešu zemniecība un ar zemniecības politiskajām interesēm saistītā latviešu inteliģences daļa. Pēc politiskās tīrīšanas ierēdņu korpusā par autoritārā režīma varas balstu kļuva ierēdniecība. Ierēdņi, kuru skaits 30. gadu beigās pieauga, aktīvi piedalījās valsts pārvaldīšanā, sekmēja režīma politiku un ieviestos jauninājumus – arodu kameru sistēmu un valsts padomes. No savas puses, autoritārā valdība nodrošināja ierēdņu personisko labklājību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Autoritāro režīmu raksturoja noteikti ideoloģiski uzstādījumi, kas pamatojās galvenokārt uz K. Ulmaņa uzskatiem un viņa atzītajiem postulātiem. Šīs jaunās ideoloģijas būtību izteica autoritārā režīma trīs galvenās pamatvērtības – vadonība, tautas vienība un nacionālisms. Pati svarīgākā tās sastāvdaļa vai pat kodols bija nacionālās valsts ideja un nacionālisms, kas īpaši spilgti izpaudās prasībā “atjaunot nacionālo taisnīgumu” un veidot latvisku Latviju, valsti ar izteiktu latviskā dominanti. Šos mērķus vajadzēja sasniegt, latviešiem iegūstot vadošās pozīcijas valsts ekonomikā, politikā un kultūrā, tautu audzinot nacionālā garā un stiprinot latviešos nacionālo lepnumu un pašapziņu. Izvirzītie nacionālie lozungi slēpa nacionālo pretrunu saasināšanās iespēju, jo Latvijā ceturtdaļa iedzīvotāju bija mazākumtautības. Autoritārisma ideologi un propagandisti to labi apzinājās un mēģināja šīs pretrunas mazināt, pamatoti apgalvojot, ka režīma politika balstās uz divām savstarpēji saistītām idejām: “latviska Latvija” un “Latvijā saule spīd pāri visiem”.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.